Pokuta pro Lukoil Aviation Czech byla vypočtena na 27,5 milionu korun

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 12. 2013 12:40
Na zaplacení pokuty má společnost, jejímž jednatelem je poradce prezidenta pro energetiku Martin Nejedlý, jen měsíc a půl
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Pouze měsíc a půl má Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je poradce prezidenta pro energetiku Martin Nejedlý, na zaplacení pokuty Správě státních hmotných rezerv.

Dosud nebylo zřejmé, jak vysokou pokutu správa firmě udělila, ale nyní se ukázalo, že firma dostala za nevrácení paliva do strategického zásobníku trest ve výši 27,5 milionu korun.

Insider tuto informaci získal z oficiální odpovědi prozatímního šéfa Správy státních hmotných rezerv Tomáše Perutky adresované v půli října senátoru Vladimíru Drymlovi. Dokument má náš deník k dispozici.

Pokutu měla společnost Lukoil Aviation Czech původně uhradit do letošního dubna, firma se ale proti ní ohradila, a tak byl termín posunut do konce ledna 2014.

Transakci s dodávkou paliva nyní prošetřuje na senátorův podnět také policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

Petrolej za stovky milionů

Správa státních hmotných rezerv, která spravuje klíčové zásoby pro případ krizové situace, uzavřela v roce 2009 s Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu 30 000 metrů krychlových zásob leteckého petroleje.

Podle údajů uvedených v dopise ředitele Perutky odebrala zmíněná firma ze státních rezerv palivo za 272,6 milionu korun. Zpět do zásob správy však dodala jen necelou polovinu.

Do dubna letošního roku měla ještě čas chybějící palivo v hodnotě 138,4 milionu korun dodat zpátky. To se však nestalo.

Správa proto firmě vyčíslila pokutu 20 procent z ceny nedodaného paliva, už zmíněných 27,5 milionu. Lukoil Aviation Czech však stanovenou sumu nezaplatil a její udělení rozporoval.

„V uplynulém období proběhla jednání mezi Správou státních hmotných rezerv a společností Lukoil Aviation Czech za účelem vyjasnění právních stanovisek ohledně předmětné záležitosti,“ uvedla na konci října mluvčí SSHR Tereza Krásenská. „Vzhledem k přetrvávajícím rozdílným právním názorům připravuje SSHR výběrové řízení na právní služby k zajištění nezávislého právního posouzení smlouvy ze dne 16. 3. 2009.“

To byl také podle správy důvod, proč firmě povolila odložení splátky pokuty až na konec ledna následujícího roku.

V jaké fázi se nyní jednání s firmou nachází, správa neupřesnila, přestože se na to Insider dotazuje už několik dní.

Lukoil a Nejedlý

Většinový podíl ve firmě Lukoil Aviation Czech náleží společnosti sídlící v Nizozemsku, zařazovaném ve světě obchodu mezi tzv. daňové ráje. Podíl 40 procent ve firmě má česká ENE Investment, která, jak známo, ještě před několika lety sdílela kanceláře společně s firmami lobbisty Miroslava Šloufa.

Tato společnost skrývá majitele za anonymní akcie. Podle posledního dohledatelného notářského zápisu z roku 2008 se akciemi tehdy prokázal už zmíněný poradce prezidenta Martin Nejedlý. Ten také předsedá představenstvu, jehož dalším členem je Pavel Galuška, sponzor SPOZ.

Martin Nejedlý na zaslané dotazy, zda je Lukoil Aviation Czech připraven pokutu uhradit do stanoveného termínu nebo jak se vyvíjejí jednání se SSHR, nereagoval.

ELIŠKA BÁRTOVÁ

 

Právě se děje

před 3 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy