Pod Klínovcem našel azyl také někdejší mocný šéf Severočeských dolů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 9. 2012 14:50
Jan Demjanovič koupil pod Klínovcem zhruba 2500 metrů čtverečních letos na jaře, několik měsíců poté, co po 12 letech opustil vedení Severočeských dolů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Milionářský resort pod sjezdovkami krušnohorské hory Klínovec se bude docela jistě rozrůstat a přibydou sem další velmi vlivní obyvatelé.

Insider už včera popsal, jak se pod lyžařským areálem, do něhož se z veřejných zdrojů pumpují dotace v řádu stovek milionů, rychle rozprodaly rekreační apartmány v architektonicky honosném komplexu.

Nyní zjistil, že vedle majitelů těchto nových bytů, mezi nimiž jsou manažeři společností ČEZ či Czech Coal nebo významný funkcionář zdejší regionální sociální demokracie, si koupili takřka v sousedství pozemky bývalý dlouholetý šéf Severočeských dolů Jan Demjanovič a významný regionální podnikatel Karel Rypl.

Ten patří mimo jiné mezi hlavní akcionáře několika stavebních firem, jež za poslední čtyři roky získaly veřejné zakázky převyšující tři miliardy korun.

Ale popořádku.

Jan Demjanovič koupil pod Klínovcem zhruba 2500 metrů čtverečních letos na jaře, několik měsíců poté, co po 12 letech opustil vedení Severočeských dolů, které za jeho působení vykazovaly miliardové zisky (loni se jednalo o 2,8 miliardy korun). Demjanovič dříve zasedal i v dozorčí radě společnosti ČEZ, nadále s ní spolupracuje a na chod Severočeských dolů dohlíží z pozice člena dozorčí rady.

Podle smluv, které deník Insider získal z katastru nemovitostí, koupil pozemky se spolumajitelkou a společně zaplatili 2,1 milionu korun. A podle dalších dokumentů, které jsou dostupné na stránkách Městského úřadu ve Vejprtech, tu plánují postavit rekreační chatu.

Karel Rypl, který je v Krušných horách Demjanovičovým sousedem, začal nedaleko skiareálu skupovat pozemky už v roce 2008. Dnes zde vlastní, s rodinnou spolumajitelkou, dům a kolem něj zhruba 5,5 tisíce metrů čtverečních.

Nákup se uskutečnil před zdejším realitním boomem a podle smluv, které má Insider k dispozici, šlo minimálně zčásti o dobrou transakci. Čtvrtina zmíněných pozemků totiž Rypla stála 2496 korun, což je několikanásobně méně, než činí cena dnes.

Karel Rypl je předsedou představenstva ve firmě Silnice Group, která je také součástí společnosti EDS Holding (nově přejmenována na Salema Construction). Obě jsou dlouhodobě příjemci peněz z veřejných zakázek, zejména od Ředitelství silnic a dálnic a od Ústeckého kraje.

Společnost zIndex, která zkoumá průhlednost a efektivitu veřejných zakázek, loni spočítala, že EDS Holding, který je projektem čtyř severočeských firem (AZ Sanace, Silnice Group, INSKY a Ekostavby Louny), získal z veřejných zakázek 3,2 miliardy korun.

V případě firmy Silnice Group šlo za poslední čtyři roky o 736 milionů. Část z těchto peněz přitom společnosti získaly i z evropských dotací díky ROP Severozápad, který nyní pečlivě prověřují nejen auditoři ministerstva financí, ale také policie.

Insider se pokoušel zjistit, jaké mají Jan Demjanovič a Karel Rypl pod Klínovcem další plány, protože podle chystaných projektů má zdejší skiareál ambice stát se Špindlerovým Mlýnem Krušných hor. Ani po několikadenním úsilí se však nepodařilo oba pány kontaktovat. Na otázky zaslané na jejich e-mailové adresy nereagovali.

 

Právě se děje

před 7 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy