Petr Lessy prozradil, že chtěl odejít sám, ale nestihl to

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 2. 2014 15:31
Deníku Insider v rozhovoru řekl, že byl přede dvěma lety připraven sdělit svoji rezignaci ministerskému předsedovi Petru Nečasovi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Petr Lessy v pátek naposledy zabouchne dveře na policejním prezidiu a ukončí definitivně kariéru nejvýše postaveného policisty v republice.

Jeho éra byla mnohem delší, než on sám plánoval. Z postu policejního prezidenta chtěl totiž sám odejít už v srpnu 2012. Poprvé o této epizodě promluvil jen několik dní před odchodem.

Deníku Insider v rozhovoru řekl, že byl přede dvěma lety připraven sdělit svoji rezignaci ministerskému předsedovi Petru Nečasovi. Než se s ním však stihl sejít, převzal od svých podřízených usnesení, že je trestně stíhán pro trestné činy pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Což automaticky znamenalo nucený odchod z funkce.

Ale popořádku, jaký byl sled událostí.

Petr Lessy si jednání s Petrem Nečasem na Úřadu vlády dojednal na 28. srpna 2012. Bylo to v době, kdy vrcholily roztržky s Nečasovými ministry – ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem vnitra Janem Kubicem.

"Poslední zlom nastal, když jsem začal mít pocit, že se stávám pro policii přítěží, že politici chtějí policii likvidovat ekonomicky. Jen proto, že je v čele Petr Lessy," vylíčil Insideru odcházející policejní prezident s odstupem doby důvody, proč chtěl v čele prezidia sám skončit.

V kabinetu totiž neuspěl se žádostí, aby byl navýšen rozpočet policie o 440 milionů korun (několik dní poté, co byl obviněn a postaven mimo službu, dostal policejní sbor od vlády navíc zhruba 750 milionů korun).

"Proto jsem si řekl, že policii nechci škodit," říká nyní Lessy. Objednal se u premiéra Petra Nečase s tím, že mu řekne: "Končím". Ale zásadní rozhovor s předsedou kabinetu na Úřadu vlády se neuskutečnil.

"Ten den, kdy mě sháněla Generální inspekce bezpečnostních sborů, jsem skutečně přijel do Prahy, kde jsem měl mít schůzku s panem premiérem Nečasem. Ale on mi ji těsně před termínem zrušil," vypráví Petr Lessy. Pak se prý sbalil a odjel domů na severní Moravu.

Místo Lessyho se Petr Nečas sešel se šéfem GIBS Ivanem Bílkem. Co spolu řešili, ani jeden říct nechce. Nečas na dotazy nereagoval a Bílek prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že jednání s nadřízenými nekomentuje.

Co se dělo dál, jsme popsali. Petr Lessy byl za několik hodin po schůzce Nečas – Bílek obviněn a má stále pro rok a půl staré události svůj výklad. "Nikdy by mě nepadlo, že na mě bude někdo trestný čin vyrábět," říká.

Po obvinění ministr vnitra Jan Kubice Lessyho odvolal a na místo policejního prezidenta nastoupil okamžitě Martin Červíček. Rošáda v opačném směru se odehrála před několika týdny, když se Lessy po rozhodnutí Městského soudu v Praze na policejní prezidium vrátil a řešila se kolize se dvěma policejními prezidenty.

A mimochodem… Nemusela se řešit, kdyby se býval Petr Lessy dostal k premiérovi dřív, než ho dostihlo obvinění.

Radek Nohl

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy