Petr Lessy prozradil, že chtěl odejít sám, ale nestihl to

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 2. 2014 15:31
Deníku Insider v rozhovoru řekl, že byl přede dvěma lety připraven sdělit svoji rezignaci ministerskému předsedovi Petru Nečasovi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Petr Lessy v pátek naposledy zabouchne dveře na policejním prezidiu a ukončí definitivně kariéru nejvýše postaveného policisty v republice.

Jeho éra byla mnohem delší, než on sám plánoval. Z postu policejního prezidenta chtěl totiž sám odejít už v srpnu 2012. Poprvé o této epizodě promluvil jen několik dní před odchodem.

Deníku Insider v rozhovoru řekl, že byl přede dvěma lety připraven sdělit svoji rezignaci ministerskému předsedovi Petru Nečasovi. Než se s ním však stihl sejít, převzal od svých podřízených usnesení, že je trestně stíhán pro trestné činy pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Což automaticky znamenalo nucený odchod z funkce.

Ale popořádku, jaký byl sled událostí.

Petr Lessy si jednání s Petrem Nečasem na Úřadu vlády dojednal na 28. srpna 2012. Bylo to v době, kdy vrcholily roztržky s Nečasovými ministry – ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministrem vnitra Janem Kubicem.

"Poslední zlom nastal, když jsem začal mít pocit, že se stávám pro policii přítěží, že politici chtějí policii likvidovat ekonomicky. Jen proto, že je v čele Petr Lessy," vylíčil Insideru odcházející policejní prezident s odstupem doby důvody, proč chtěl v čele prezidia sám skončit.

V kabinetu totiž neuspěl se žádostí, aby byl navýšen rozpočet policie o 440 milionů korun (několik dní poté, co byl obviněn a postaven mimo službu, dostal policejní sbor od vlády navíc zhruba 750 milionů korun).

"Proto jsem si řekl, že policii nechci škodit," říká nyní Lessy. Objednal se u premiéra Petra Nečase s tím, že mu řekne: "Končím". Ale zásadní rozhovor s předsedou kabinetu na Úřadu vlády se neuskutečnil.

"Ten den, kdy mě sháněla Generální inspekce bezpečnostních sborů, jsem skutečně přijel do Prahy, kde jsem měl mít schůzku s panem premiérem Nečasem. Ale on mi ji těsně před termínem zrušil," vypráví Petr Lessy. Pak se prý sbalil a odjel domů na severní Moravu.

Místo Lessyho se Petr Nečas sešel se šéfem GIBS Ivanem Bílkem. Co spolu řešili, ani jeden říct nechce. Nečas na dotazy nereagoval a Bílek prostřednictvím své mluvčí vzkázal, že jednání s nadřízenými nekomentuje.

Co se dělo dál, jsme popsali. Petr Lessy byl za několik hodin po schůzce Nečas – Bílek obviněn a má stále pro rok a půl staré události svůj výklad. "Nikdy by mě nepadlo, že na mě bude někdo trestný čin vyrábět," říká.

Po obvinění ministr vnitra Jan Kubice Lessyho odvolal a na místo policejního prezidenta nastoupil okamžitě Martin Červíček. Rošáda v opačném směru se odehrála před několika týdny, když se Lessy po rozhodnutí Městského soudu v Praze na policejní prezidium vrátil a řešila se kolize se dvěma policejními prezidenty.

A mimochodem… Nemusela se řešit, kdyby se býval Petr Lessy dostal k premiérovi dřív, než ho dostihlo obvinění.

Radek Nohl

 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy