Pelta proti fans: Tohle je válka!

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 5. 2014 16:27
Až na ojedinělý exces, kdy loni na podzim po derby „S“ vtrhli v Edenu fanoušci obou táborů na hrací plochu, se tu v posledních letech v souvislosti s fotbalovými rowdies na stadionech nic extrémního nedělo, a tak ani jejich problematiku nikdo aktivně neřešil.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Ve Španělsku uctívají fandové Messiho s Cristianem Ronaldem, v Anglii tleskají střelci Suárezovi, v Česku se pak stal zdaleka nejpopulárnějším hráčem závěru ligy finský útočník Peltaven.

Jméno téhle fiktivní postavy, kterou v rámci vynalézavé lidové tvořivosti, spojené s plošnou dehonestací předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, přivítali na svém stadionu jako první fanoušci Plzně, se na českých stadionech stalo doslova hitem.

Ve chvíli, kdy se přeladí na drsnější variantu Pelta je ču…, však sudí zápas přerušují, hrozí jeho předčasným ukončením a v konečném důsledku tak vlastně vyhrožují i celé lize, že naruší její regulérnost.

Celá ta obrovská ostuda, podkreslená tentokrát smradlavou pyrotechnickou show, eskalovala v sobotním zápase Teplice - Sparta (3:1). Uměle vyvolaná trapná situace, kdy byli hráči obou týmů už ve 13. minutě utkání kvůli použité pyrotechnice a skandování publika proti Peltovi odvoláni do kabin, načež mírovému poselstvu sparťanské kabiny v čele s trenérem Lavičkou příznivci jejich vlastního tábora mrštili pod nohy dýmovnici, srazila díky televiznímu přenosu prestiž českého fotbalu v očích veřejnosti někam k nule.

Jde o výsledek veskrze nešťastné akce FAČR, již můžeme pracovně nazvat „Stop vulgaritám“. Ta si kladla za cíl zkulturnit prostředí na stadionech a ukázat, jak si současné strahovské vedení fotbalu umí s nepravostmi rázně poradit.

Leč od chvíle, co se celá akce spustila, platí, že i tam, kde dříve býval relativní klid, teď létají vzduchem přinejmenším ostrá slova a objevují se protipeltovské nactiutrhačné transparenty. A tam, kde se už dříve našlapovalo po žhavějších uhlících, rozpoutávají se nyní inferna ještě ďábelštější. Celý projekt tak proto nelze hodnotit jinak než jako zcela kontraproduktivní.

Kde se stala chyba? Rychle si celý ten příběh připomeňme, najít ji v něm případné trhlinky v logice jistě nebude tak složité.

Až na ojedinělý exces, kdy loni na podzim po derby „S“ vtrhli v Edenu fanoušci obou táborů na hrací plochu, se tu v posledních letech v souvislosti s fotbalovými rowdies na stadionech nic extrémního nedělo, a tak ani jejich problematiku nikdo aktivně neřešil.

Bezpečnostnímu manažerovi FAČR Martinu Syneckému ležela v šuplíku koncepce zdůrazňující nutnost zřídit meziresortní komisi, která by připravila podmínky pro registraci fanoušků a naskočení na západní model eliminace problémových jedinců ze stadionů, ale její realizace neměla prioritu.

A tak si tu všichni spokojeně žili, dokud v březnu nedošlo na zápas Baník Ostrava - Sparta Praha. V hledišti se tam objevily i bojůvky polských chuligánů, a bohužel nejen v sektoru domácích vlajkonošů, ale i na tribuně pro „normální lidi“, odkud byl veden brutální útok na sektor příznivců Sparty.

„Už nikdy nechci vidět, jak na stadionech létají vzduchem utržené sedačky, a to kolem hlav malých dětí,“ vztyčil varovný prst ministr školství Marcel Chládek a po jeho boku sedící Miroslav Pelta přizvukoval: „Je třeba zřídit meziresortní komisi, která upraví legislativu. Myslím, že je správná chvíle, aby se policie vrátila zpátky na stadiony. A vážně zvažujeme, že spustíme proces registrace fanoušků.“

Načež následovalo několik Peltových schůzek s ministrem vnitra Milanem Chovancem a policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Jejich výsledkem bylo, že se policie na stadiony vracet nebude, ale tak jako dosud zůstane před nimi, a to pro případ, že by situaci nezvládla pořadatelská služba. Vnitro následně nepodpořilo ani nápad s plošnou registrací všech fotbalových fanoušků. A veškeré peltovsko-chládkovské iniciativy tak vyšly naprázdno.

Bortí se nám zeď? Naleštíme kliky

Ačkoli se zápas Baník - Sparta hrál už 22. března, žádná meziresortní ani jiná komise, která by věc začala fundovaně řešit, se dosud ani jednou nesešla. Problém se tedy reálně neřeší, ale jak už to bývá, někdy se dá nulově odvedená práce zakrýt papundeklem, na který se namaluje nějaká ta PR akce. A tak se patrně zrodila akce „Stop vulgaritám“, postavená na principu – když se nám u domu bortí opěrná stěna a my nevíme, co s tím, tak alespoň naleštíme kliky u dveří.

Na začátku celé té akce byl patrně dobrý úmysl. Vyvinout aktivitu směřující k tomu, aby se třeba při zápasech Sparty a Plzně neobjevovaly na tribunách transparenty typu „Limberský, chcípni“.

Jenže v praxi si celý projekt začal žít svým vlastním životem. Sotva totiž dvojice Pelta – Damková (šéfka rozhodčích) proškolila delegáty novými úkoly v boji proti vulgaritě, hned se jeden z nich, jistý Jaroslav Kubíček, pustil iniciativně do práce. A zápas Slavia - Jablonec nechal sudího Zelinku přerušit hned při prvním skandování Pelta je ču….  Tím nastavil „lajnu“, a to podle všeho mnohem striktněji a přísněji, než strůjci akce předpokládali.

Zmiňovaný delegát Kubíček (pozor, nejde o bývalého manažera Sigmy, ale jeho skorojmenovce) měl máslo na hlavě, protože roli technického delegáta zastával shodou okolností už v utkání Baník - Sparta. A po něm dostal od Pelty i Damkové „kouř“ za to, že se měl zápas vzhledem k válce v hledišti předčasně ukončit. Takže tentokrát byl o to iniciativnější.

Nekonsekventnost postojů vedení fotbalové asociace v této věci mimochodem podtrhává výrok Richarda Bačka, předsedy disciplinární komise, který jako polehčující okolnost při hledání trestu pro Baník uvedl skutečnost, že zápas se Spartou nebyl předčasně ukončen…

Ale zpátky k akci „Stop vulgaritám“. Velmi přísná laťka byla totiž nešťastně nasazena těsně před vyhecovaným derby Sparty a Slavie. A dalo se očekávat, že její použití by při nastaveném modelu „první problém = napomenutí hlasatelem, druhý problém = výstražné přerušení zápasu zhruba na 10 minut, třetí problém = konec zápasu“ slavný zápas až do 90. minuty nepustilo.

Jude Slavie v derby nevadilo

Strahovští kouzelníci tedy vymysleli, že pro derby „S“ vyhlásí akce „Stop vulgaritám“ jakési moratorium. Vzduchem tam tedy létalo tradiční Jude Slavie, Smrt Spartě, Pelta je ču… a sudí Jílek přesto nechal zápas normálně odehrát a na projevy hlediště nijak nereagoval. Médiím pak dokonce sdělil, že hovořil osobně s předsedou Peltou. A ten ho prý informoval, že jej pokřiky publika na jeho adresu nijak neurážejí.

Jenže derby „S“ se odehrálo v sobotu – a v neděli už asi Peltu ony pokřiky urážet znovu začaly, protože se kvůli nim ligové duely opět přerušovaly.

„Ta situace asi není šťastná. Já se pokusím najít s fanoušky nějakou zlatou střední cestu,“ zadrmolil pak Pelta v kratičkém rozhovoru pro Českou televizi. Nicméně nic se nezměnilo a delegáti i rozhodčí nadále postupují podle těch nejpřísnějších not. A to navzdory tomu, že proti přerušování zápasů kvůli hanlivým pokřikům se ostře postavila i Ligová fotbalová asociace, která reprezentuje ligové kluby. Prakticky veškeré mediální i expertní komentáře z fotbalového prostředí se k akci „Stop vulgaritám“ vyjadřují kriticky – ale akce jede navzdory všemu beze změn dál.

„Předseda Pelta před časem sdělil ligovému shromáždění, že se to spustí, ale dodal, že k tomu kluby dostanou další zpřesňující informace a pokyny. To se nestalo, dál už se s námi o tom nikdo nebavil. Na úterním výkonném výboru FAČR budu požadovat, aby se to zastavilo, protože je to celé naprosto nedomyšlené,“ říká František Hrdlička, ředitel FK Teplice.

Největší problém je v tom, že ve vzduchu visí hrozba předčasného ukončení nějakého důležitého utkání. Pokud by případná kontumace měla spolurozhodovat o titulu či sestupu, byla by jednoznačně narušena regulérnost ligy. A to proto, že v úvodu soutěže platily jiné regule než v jejím závěru.

Nabízí se myšlenka, že pokud chtěla Fotbalová asociace ČR bojovat s vulgaritami v hledišti, měla začít nějakou výchovnou kampaní. A s případnými represemi přijít až od nové sezony. Jenže na Strahově všechno postavili na hlavu. A hlavně neřeší podstatu věci.

Správný recept na trable s problémovými fanoušky tam přitom dobře znají. Spočívá v tom, že se zdivočelá zvěř na stadiony nedostane. Jenže na Strahově nevědí kudy na to, aby ji správně vyselektovali. A tak raději vezmou do ruky tyč s rozžhaveným bodcem a do oné divé zvěře začnou píchat, aby ji rozdráždili k nepříčetnosti.

Přičemž to celé dělají tak pitomě, že se proti tomuto počínání asociace staví i tzv. normální fanoušci a skandováním Pelta ven! pak dají průchod vyhřeznutí jednoho zásadního rozporu. Ten spočívá v osobě Miroslava Pelty a jeho suity a v tom, jak je hodnotí veřejnost a fanoušci na straně jedné – a fotbaloví funkcionáři, potažmo Peltovi voliči, a státní správa na straně druhé.

Na důvěryhodnost českého fotbalu totiž podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK sází jen 26 procent obyvatel. Ale zjevně mezi nimi nechybí ministr školství Marcel Chládek, jinak by totiž fotbalu vedenému Miroslavem Peltou jen těžko poslal ze státního rozpočtu rekordních 288 milionů korun. Ty vplují do fotbalové vertikály, na kraje a okresy – a to se pochopitelně líbí tamním funkcionářům, kteří pak Miroslava Peltu s láskou, úctou a sytými žaludky zvolí fotbalovým předsedou zas a znovu.

No a pak si může „Pelta, ven!“ skandovat klidně celá republika – a nezmůže zhola nic.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy