Pavel Suchánek se v prosinci stal činovníkem firmy s anonymními akciemi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 2. 2013 15:58
Předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek se postavil do čela odpůrců rázného omezení anonymních akcií, ale v rozhodující chvíli zpochybnila jeho úsilí nová informace.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek se postavil do čela odpůrců rázného omezení anonymních akcií, ale v rozhodující chvíli zpochybnila jeho úsilí nová informace.

Autor pozměňovacího návrhu, který navrhovaný zákon podstatně změkčuje, se totiž nedávno – loni v prosinci – stal předsedou dozorčí rady firmy MPS Holding, a. s., která sama anonymní akcie používá.

Poslanec Suchánek přesto odmítá, že by to byl ve vztahu k jeho momentální politické aktivitě střet zájmů.

„Není, protože ta firma už pracuje na tom, aby měla akcie na jméno. To byl můj požadavek, když mě požádali o spolupráci. Tak abych nebyl ve střetu zájmů, tak jsem je o to požádal. Ten proces už běží,“ řekl Insideru Suchánek.

Jeho slova potvrdil Josef Ježek, personální a právní ředitel firmy MPS Holding: „Proces převodu akcií byl zahájen,“ řekl.

Pavel Suchánek pak uvedl, že ani jako činovník statutárního orgánu žádné akcie MPS Holding nevlastní. „Nevlastním vůbec žádné,“ řekl doslova. Ověřit pravdu však nelze, u anonymních akcií se může měnit majitel vteřinovou rychlostí (předáním z ruky do ruky).

MPS Holding se zabývá poradenstvím a také energetikou a teplárenstvím: třeba výstavbou a provozováním zdrojů na biomasu nebo výrobou energetických potrubí.

Pokud akcie na doručitele převede na listinné, Suchánkův návrh podaný ve sněmovně se jí netýká. Předseda rozpočtového výboru jak známo navrhl, aby se zrušení anonymních akcií povinně týkalo jen firem, které se chtějí účastnit veřejných zakázek, a sahají tak na veřejné peníze.

Insider už ale upozornil na to, že nejde jen o veřejné zakázky, ale hlavně o alespoň částečnou hráz proti praní špinavých peněz a korupci (anonymní akcie jsou k těmto činnostem ideálním nástrojem).

V klubu ODS Pavel Suchánek většinu poslanců nepřesvědčil.

„Bylo to tak 15 až 25 kolegů, kteří se mnou souhlasili,“ říká sám Suchánek. Předseda klubu Marek Benda mluví „tak o patnácti“ sympatizantech a zdroj Insideru říká: „Určitě pod pětadvacet. Nová frakce nebo rebelie nehrozí.“

Samotný Suchánek už prohlásil, že v případě, že jeho změkčující pozměňovák neprojde, zvedne i tak ruku pro celý zákon. ODS v tomto případě nezvolila tzv. „závazné“, ale „volné“ hlasování: kdo nebude chtít, s většinou v klubu hlasovat nemusí.

Další hlasy ale dodá opoziční ČSSD, i když se jí zdá zákon naopak příliš měkký.

Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy