Paukner jde do elektromontáží. S Ulčákem a Prádlerem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 5. 2013 14:37
Miliardář a velkoobchodník s uhlím Petr Paukner, majitel společnosti Carbounion Bohemia, rozšiřuje svůj podnikatelský záběr. Zjištění Zuzany Kubátové.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Miliardář a velkoobchodník s uhlím Petr Paukner, majitel společnosti Carbounion Bohemia, rozšiřuje svůj podnikatelský záběr. Nastupuje do byznysu elektromontážních prací. Chce tak napodobit úspěch Daniela Křetínského, který v uplynulých pěti letech vytvořil prosperující skupinu z pětice elektromontážních firem dodávajících státním energetikám ČEZ a ČEPS.

Paukner elektromontážní expanzi nespouští sám, jeho partnery v novém projektu jsou lobbista a podnikatel Martin Ulčák – spolumajitel řetězce Geco Tabak a firmy E-Invest. A dále Ulčákův dlouholetý kamarád Jan Prádler, bývalý finanční ředitel Sazky z dob, kdy patřila sportovním svazům. Paukner, Ulčák a Prádler chtějí budovat silného hráče elektromontážního trhu z původně Prádlerovy firmy Nionex, kterou začali s novou specializací společně nově stavět počátkem letošního roku.

„Na našem záměru se podílejí ještě další partneři,“ uvedl bez dalších detailů Prádler, který je předsedou představenstva Nionexu.

"Mám ve vznikající elektromontážní firmě majoritu, ale jsem tu hlavně jako kapitálový investor, nestarám se o samotný chod společnosti," říká ale Paukner. Praktické fungování projektu tak mají na starosti hlavně Ulčák s Prádlerem.

Paukner a spol. vstupují na trh, na němž se točí velké peníze. Distribuční dcery společností ČEZ a E.ON sice pod tlakem krize snižují investice do obnovy svých rozvodných sítí, zato správce přenosové soustavy, státní společnost ČEPS, spouští obrovský investiční program.

Podle oficiálních prohlášení má ČEPS do roku 2025 vrhnout do modernizace a rozvoje své elektroenergetické infrastruktury, tvořené pěti tisíci kilometrů vedení a desítkami transformátorů a rozvoden, celkem 60 miliard korun. Interní zdroje z firmy ale tvrdí, že žně pro dodavatele elektromontážních prací mohou být ještě větší. „Dlouhodobý plán počítá na roky 2010 až 2025 dokonce s 90 miliardami korun, což představuje v příštích letech investice kolem sedmi miliard ročně,“ řekl Insideru šéf dozorčí rady ČEPS Tomáš Hüner. Pro srovnání – domácí energetická jednička ČEZ investovala do svých sítí v letech 2009–2011 přes 10 miliard korun ročně, od loňska však její investice klesly zhruba o pětinu.

Zato u ČEPSu je modernizace infrastruktury na vzestupu. Loni se investice dostaly na 3,7 miliardy korun, což je 1,5násobek průměru z předcházejících let. Letos se počítá s téměř čtyřmi miliardami a výdaje mají dál růst. „Čekáme, že tu dál bude pro elektromontážní firmy velký prostor,“ říká Petr Paukner.

Vybudovat ovšem skutečně významného hráče v oboru, jemuž dnes vládne elektromontážní pětice patřící holdingu EP Industries, za nímž stojí Křetínský a skupina J&T, bude podle Pauknera „běh na dlouhou trať“. Proto také prý zatím nemají podílníci Nionexu jasno, jak velkým dodavatelem se vlastně mohou stát. Než se budou moci postavit na roveň nejsilnější firmě z Křetínského stáje, společnosti EGEM, prý bude otázka nejméně dvou let.

Paukner v poslední době čile posiluje. Muž, který začínal s komoditními obchody ještě v socialistickém podniku zahraničního obchodu Metalimex (ten vedl ještě několik let po jeho privatizaci), před třemi lety vstoupil do logistiky, založil přepravní firmu Carbosped. Letos se pokouší – rovněž společně s Ulčákem a dále se Sokolovskou uhelnou – koupit elektrárnu a teplárnu od švýcarského Alpiqu. Teď navíc rozjíždí elektromontážní byznys.

Zajímavá je i Ulčákova účast v novém projektu. Majitel E-Investu se o energetiku dlouhodobě zajímá, léta spolupracuje se státním ČEZem, s těžařskými firmami či se strojírenskou skupinou Vítkovice Holding Jana Světlíka, která je dodavatelem při modernizacích elektráren a tepláren. Nyní se Ulčák snaží vstoupit do Sokolovské uhelné i vlastnicky – jedná o převzetí podílu Jana Kroužeckého, jednoho ze tří privatizátorů a dnešních majitelů nejmenší české hnědouhelné těžební firmy. (Kroužecký se před pěti lety nepohodl se společníky Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem, pokusil se svůj podíl prodat Pavlu Tykačovi, Štěpánek s Rokosem však Tykačovu vstupu do firmy léta úspěšně brání. Patovou situaci by mohl vyřešit vstup Ulčáka, který je podle zdrojů z trhu prakticky dojednaný.)

Ulčák je ale znám především jako schopný lobbista s dobrými kontakty v politice i státních energetických firmách, jeho účast tak dává vyšší šanci, že si nově budovaný elektromontážní hráč sáhne na významnější podíl státních zakázek.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy