Paroubek a Šlégr jsou s jarem na lovu. A mířili na Bublana

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 3. 2012 15:30
Expředseda sociální demokracie a lídr nově vzniklé strany LEV 21 Jiří Paroubek se s jarem pustil do dalšího útoku na svou někdejší domovskou partaj.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Expředseda sociální demokracie a lídr nově vzniklé strany LEV 21 Jiří Paroubek se s jarem pustil do dalšího útoku na svou někdejší domovskou partaj. Se svými novými spolustraníky začal obcházet sociální demokraty a nabízí jim stranický přestup.

Využívá přitom dobré znalosti partaje, kterou šest let vedl - snaží se odloudit straníky v místech, kde pronikají na povrch vnitrostranické spory.

Je totiž čas stranických primárek a v sociální demokracii se rozhoduje, kdo bude nasazen do klání o Senát a kdo přijde na volitelná místa krajských kandidátek.

Do Paroubkova hledáčku se tak dostal například ministr vnitra jeho vlády a poslanec ČSSD František Bublan.

„Byl to jen takový náznak, ihned jsem řekl, že ne,“ komentoval pokus o námluvy politik, který shodou okolností mohl před lety zabránit aféře známé jako Kubiceho zpráva, o níž je Paroubek dodnes přesvědčen, že mu prohrála volby v roce 2006.

Právě tehdy byl Bublan ministrem vnitra a Jan Kubice, tehdejší šéf protimafiánského útvaru, si k němu přišel stěžovat na nemístné zásahy politiků do vyšetřování citlivých kauz. Bublan - věren své pověsti - Kubiceho stesky považoval za marginální problém, kterým není třeba se nijak překotně zabývat. Jenže Kubice to viděl opačně, a když se nesetkal se zastáním u svého nejvyššího šéfa, vyrazil do sněmovny. Poslancům čtyři dny před volbami předal svou zprávu o prorůstání podsvětí a politiky. Zprávu, po níž začal pozvolný, ale jistý pád Jiřího Paroubka z politických výšin.

František Bublan se v současnosti uchází ve volebním obvodě Třebíč o nominaci své strany do Senátu. Jeho cesta do horní komory Parlamentu se zadrhává. Třebíčští sociální demokraté totiž nečekaně kandidaturu Bublana odmítli a přišli s jiným kandidátem – s méně známým starostou Rouchovan Vladimírem Černým. Konečné slovo však nepadlo a Bublan je stále pro volby favoritem.

Podle zdrojů z Lidového domu není lanaření Františka Bublana od Paroubkovy strany ojedinělé. „Je to pravda, že se snaží oslovovat naše politiky, ale co mám zprávy, zatím ne příliš úspěšně,“ potvrdil deníku Insider zdroj z Lidového domu.

A nejinak hovoří i Paroubkův emisar – jediný jeho spojenec z vrcholné politiky, poslanec Jiří Šlégr.

„Není to tak, že bych si jednotlivé poslance nějak tipoval – jestli ten, nebo ten, ale ve sněmovně je plno času, a tak se v rámci hovorů ptám, jestli by neměli zájem nebo tak,“ popisoval svou roli zlatý hoch z Nagana a místopředseda LEV 21.

„A není to o tom, že by mne šéf pověřil,“ dodává k tomu. I on přiznává, že jeho pokusy o „draftování“ bývalých spolustraníků na půdě sněmovny jsou zatím neúspěšné.

Úspěch s touto strategií naopak Paroubkův LEV 21 slaví na regionální úrovni.

V úterý přestoupil se svými spojenci k Paroubkovi někdejší náměstek karlovarské radnice a člen širšího vedení ČSSD Tomáš Hybner. Spolu se svou karlovarskou kolegyní Janou Petříkovou se tak připojil k Petru Kulišovi, který oznámil přestup již dříve.

Všichni tři jsou přitom zastupitelé Karlovarského kraje, a Paroubkovi se tak podařilo narušit zdejší krajskou koalici, kdy socialisté vládnou s podporou komunistů. S novou trojicí Lvů tak budou muset vyjednávat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy