Oživení nabírá obrátky, rozhodne babí léto

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 9. 2013 14:52
Česká republika se z recese dostala pouze díky ekonomickému probuzení eurozóny. Kdy nastane skutečné oživení? Čtěte analýzu Petra Holuba.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Česká republika se z recese dostala pouze díky ekonomickému probuzení eurozóny. Skutečné oživení může nastat v druhé polovině roku, musí k tomu však přispět také domácí instituce. Shodují se na tom významní ekonomové, které Insider oslovil.

Varování z roku 2012

Také dnešní data potvrzují, že se ekonomika probrala z recese. Průmysl byl podle Českého statického úřadu v červenci o 2,1 procenta výkonnější než na začátku loňských prázdnin. Dobré jsou především vyhlídky, protože se o 9 procent zvýšila hodnota zakázek, nejvíc za uplynulých dvanáct měsíců.

Čísla z průmyslu nejen podtrhla dobrou bilanci zahraničního obchodu i maloobchodu, o které statistici informovali během týdne, dokonce naznačila, že ekonomický růst o 0,6 procenta HDP z druhého čtvrtletí může pokračovat i v další části roku.

„Dílčí data ukazují, že oživení by mohlo nabrat obrátky,“ potvrzuje hlavní ekonom banky Patria David Marek. Počátkem příštího roku by již firmy mohly nabírat nové zaměstnance.

Jeho kolega z investiční společnosti Conseq Petr Zahradník ovšem varuje, že stejné naděje si ekonomové dělali také loni. „V polovině roku 2012 vypadaly vyhlídky velmi příznivě a v babím létě se tento trend velmi významně zvrátil,“ upozornil Zahradník, že ještě není rozhodnuto.

Nic jiného než produktivita

Odborníci se shodují, že ekonomika překonala recesi díky pozitivnímu hospodářskému obratu v Evropské unii. „Zcela určitě je oživení taženo zvenku čistým exportem,“ potvrzuje Zahradník a Marek dodává, že Česko kopíruje vývoj v Německu.

Dodává ovšem, že tato strategie má své slabiny. Země s exportní ekonomikou musí za každou cenu udržet vysokou produktivitu, aby obstály v mezinárodní konkurenci. „To znamená, že při poklesu produktivity práce musí dojít k ještě výraznějšímu poklesu mzdových nákladů,“ upozorňuje expert z Patrie.

Češi sledovali v uplynulých letech právě takovou strategii, tím ovšem byla oslabena domácí poptávka a právě toto oslabení způsobilo recesi. Ani do budoucna podle Marka nezbývá nic jiného než najít další možnosti, jak zlepšit produktivitu.

Úkol pro novou vládu

Podpořit oživení může v nejbližší době také vláda, která ovšem musí splnit dva domácí úkoly. Zahradník upozorňuje, že Česko musí v nejbližších měsících zajistit vyčerpání evropských dotací určených pro období 2007–2013. „Nevidím jiné důležité téma, pouze záchranu několika set miliard z evropských fondů na konci programovacího období,“ míní expert. Ještě lepší by bylo, kdyby vláda tyto peníze dokázala utratit za užitečné projekty.

„Hrátky s rozpočtem jsou v tomto směru bezvýznamné. Při nich jde nejvýš o jednotlivé miliardy,“ dodává Zahradník.

Marek doporučuje dotáhnout změny daňového systému, aby více stimuloval rozvoj ekonomiky. Například je možné zvýšit majetkové daně a naopak snížit sociální pojistné a podnikové daně, které zatěžují produkci v průmyslu i jiných odvětvích.

Snížení pojistného by navíc zlepšilo motivaci zaměstnanců. Jejich daňové zatížení je dnes mnohem vyšší než u živnostníků, zároveň je tak velké, že zvláště pro zaměstnance s nižšími příjmy ztrácí smysl pracovat. Stejné peníze totiž mohou získat pobíráním sociálních dávek. „Dodatečný příjem z toho, že si najdou práci, je tak nepříznivý, že vzniká dobrovolná dlouhodobá nezaměstnanost na úkor zátěže státního rozpočtu,“ upozorňuje Marek s tím, že v některých případech je poměr mzdy a sociálních dávek nejhorší v Evropské unii.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

Další zprávy