Ostravský Evraz Vítkovice Steel chce ruská banka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 9. 2013 12:39
Do jednání o prodeji ostravských hutí Evraz Vítkovice Steel vstoupil zcela nový hráč a je docela blízko úspěchu
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Do jednání o prodeji ostravských hutí Evraz Vítkovice Steel vstoupil zcela nový hráč – ruská státní banka Vněšekonombank (VEB). Podle informací Insideru je ruská mateřská skupina Evrazu víceméně rozhodnuta zadluženou a ztrátovou českou dceru bance předat, dolaďují se už jen detaily.

Banka VEB patří k největším věřitelům vítkovických hutí, financovala jejich privatizaci a privatizační úvěr dodnes není doplacen. Finanční ústav si převzetím ostravského Evrazu zajistí své vlastní pohledávky, je ale pravděpodobné, že časem bude hledat pro Vítkovice definitivního partnera. „Zájem o dohodu s VEB stále má skupina českých investorů v čele s majitelem ostravské šrotařské skupiny Trojek,“ říká zdroj detailně informovaný o prodejním procesu.

S ostravským obchodníkem se šrotem Zdeňkem Trojkem spolupracují pražský byznysmen a lobbista Martin Ulčák a bývalý šéf tehdy ještě státních Vítkovic Vladimír Bail.

Ulčák, který špičky Evrazu dobře zná a před osmi lety pomáhal dojednat privatizaci Vítkovic Steelu do ruských rukou, je nyní hlavním vyjednavačem i této investorské skupiny. Bail by se v případě převzetí hutí stal zřejmě znovu jejich šéfem. Trojek patří k významným obchodním partnerům Vítkovic Steelu, o hutě měl zájem už při jejich privatizaci v roce 2005. Na dalším fungování a slušné kondici Steelu má Trojek bytostný zájem, každá potíž hutní firmy má přímý dopad na jeho vlastní obchody.

„Nejdůležitější pozici ve skupině má jako hlavní investor Trojek, ale své vlastní peníze jsou připraveni investovat i Ulčák s Bailem,“ říká zdroj informovaný o transakci. Pro Ulčáka může jít o náhradu za neuskutečněnou investici do tepláren švýcarské skupiny Alpiq, za něž nabízel s partnery (obchodníkem Petrem Pauknerem a majiteli Sokolovské uhelné) 8,5 miliardy korun. Alpiq považoval nabídku za příliš nízkou a od prodeje upustil.

Ulčák, který v minulých týdnech jednal s lidmi z Evrazu, nyní podle dobře informovaných zdrojů vstoupil do jednání se samotnou VEB. Otevřeny jsou údajně zatím různé varianty možné spolupráce. Definitivně by o prodeji Vítkovic Steelu mělo být jasno do konce září, i když si Evraz nechává raději větší časovou rezervu – na tiskové konferenci v Moskvě minulý týden jeho šéfové oficiálně oznámili, že chtějí transakci dovršit do konce prosince.

Oficiálně firma nechce prodejní proces komentovat: „Mohu jen potvrdit, že se o prodeji jedná, další detaily teď není možné sdělovat,“ říká mluvčí Evrazu Jaromír Krišica.

Evraz o prodeji české dcery jedná už začátku tohoto roku, kdy jeho šéfové dostali právě od Trojka a spol. první nabídku na odkoupení. Evraz pak začal testovat trh v naději, že se mu podaří vyvolat mezi zájemci konkurenční boj a prodejní cenu se tak povede více vyšroubovat.

Kromě Trojka a spol. se ale našel už jen jediný potenciální strategický partner – další soukromá hutní firma ArcelorMittal Ostrava, od níž Evraz Vítkovice Steel odebírá surové železo a která má tudíž také velký zájem na zachování výroby v jeho ocelárně. ArcelorMittal ale vystupoval méně aktivně než Trojek a podle dostupných informací nabízel také horší podmínky.

Cena za Vítkovice Steel však tak jako tak nebude vysoká vzhledem k jejich vysokým dluhům a ztrátám z posledních let. Jen loni česká dcera Evrazu v Ostravě prodělala zhruba miliardu korun. Při prodeji se tak hlavní debata vede nikoliv o výši prodejní ceny, ale o tom, jak velkou sumu bude muset sám Evraz kupci vyplatit jako kompenzaci za převzetí vysokého dluhu. Hotovost za ostravskou huť Rusové nedostanou žádnou.

Evraz Vítkovice Steel není jedinou českou firmou, na jejíž finanční stabilizaci se chce podílet Kremlu blízká Vněšekonombank. Stejný finanční dům vstoupil na jaře do plzeňské Pilsen Steel, která se pod vládou ruského podnikatele Igora Šamise dostala do úpadku a bojuje o soudem řízenou reorganizaci. V Plzni VEB vystřídala českou skupinu KKCG Karla Komárka. Je znát, že Rusové si hodlají pořádek ve svých problémy postižených průmyslových firmách v Česku dělat sami. Kreml stále doufá, že se podaří zajistit účast státního ruského obra Rosatom na stavbě nových jaderných bloků v Temelíně, a v této situaci je pro něj mimořádně důležité nepoškodit pověst ruského byznysu v Česku. I tím se dá vysvětlit aktivní účast Vněšekonombank jak v Plzni, tak v Ostravě.

Skupina Evraz kromě české dcery prodává také svou jihoafrickou hutní firmu Highveld Steel & Vanadium, také v tomto případě má být prodej dokončen do konce tohoto roku. V Evropě má Evraz kromě Ostravy dceřinou firmu Paoli e Bertolli v Itálii. Ta je nyní stejně jako Vítkovice Steel v problémech, od srpna její provoz stojí a stejně jako v Ostravě jsou její odboráři ve stávkové pohotovosti.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy