Offshore v Česku: Případ Crescon (UK) Ltd

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2013 14:16
Britská společnost, která vznikla v létě roku 2008, má stejně jako Caldershot Finance Ltd. vlastníky skryté za akcie na doručitele. Z notářského zápisu uloženého v českém obchodním rejstříku je zřejmé pouze to, že v roce 2011 měla firma více než jednoho akcionáře. Společnost až do letošního února zastupovala, stejně jako v případě Caldershot Finance, jednatelka Marea Jean O´Toole.
Foto: Tomáš Kunc

Seriál Insideru – Britská společnost, která vznikla v létě roku 2008, má stejně jako Caldershot Finance Ltd. vlastníky skryté za akcie na doručitele.

Z notářského zápisu uloženého v českém obchodním rejstříku je zřejmé pouze to, že v roce 2011 měla firma více než jednoho akcionáře. Společnost až do letošního února zastupovala, stejně jako v případě Caldershot Finance, jednatelka Marea Jean O´Toole.

Podpis O´Toole byl stejně jako v případě jednatele M.B.A. Empire, jež vlastní českou inkasní agenturu M.B.A. Finance a o níž Insider detailně referoval ve včerejším vydání, ověřen u stejného advokáta – na ostrově Mauricius.

S M.B.A. Empire měla tato firma podle údajů v britském rejstříku společnou také londýnskou adresu. Na zvoncích domu však ani jednu ze společností nalézt nelze.

Tato anonymní firma vlastní od roku 2009 českou developerskou firmu Crescon. Skrze ni další dceřiné společnosti jako Crescon Property Development, Crescon beta, Crescon delta a od loňského roku také Crescon Invest.

„Akcionáři jsou zaměstnanci skupiny,“ uvedl pouze jednatel firmy Jan Jerie. „Žádný z akcionářů nikdy nepůsobil ani nepůsobí v žádné veřejné či politické funkci,“ vylučuje.

Vzhledem k tomu, že jsou vlastníci skryti za akcie na doručitele, nelze tato tvrzení nijak ověřit, i když by to bylo potřebné.

Ani ne rok poté, co se vlastník skryl za britskou společnost, totiž vyhrála firma Crescon a člen této developerské skupiny Asset Bloom veřejnou soutěž pražského dopravního podniku na revitalizaci stanic metra Kačerov, Českomoravská a Vysočanská. Kromě modernizace vestibulů měli v okolí postavit také nové domy.

Nové vedení DP si v souvislosti s touto veřejnou soutěží nechalo zpracovat revizní znalecké posudky, které ukázaly, že cena za pozemky, kterou firmy nabídly, je třetinová oproti běžným cenám pozemků.

DP proto ještě loni v létě avizoval, že od memorand s firmou Crescon odstoupí. Nyní však jednání pokračují dál, DP si dokonce na základě apelu vítězných firem nechává zpracovat nový posudek na ocenění pozemků.

„Revizní znalecké posudky byly zástupci investorů rozporovány,“ vysvětluje Aneta Řehková z tiskového oddělení DP. „DP souhlasil s návrhem investorů na zadání zpracování nových znaleckých posudků, kterými dojde k ocenění prodávaných pozemků.“

V loňském roce uspěla dceřiná firma Crescon delta v další veřejné soutěži, tentokrát na pozemky od městské části Praha 9. Výměnou za ně má vybudovat zázemí pro TJ Praga v odhadu za 22 milionů korun. Podle kritiků z řad tamní ČSSD byla cena směňovaného pozemku vyšší než náklady na vybudování zázemí pro TJ.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy