Offshore v Česku: Případ Caldershot Finance Ltd.

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2013 14:05
Tuto společnost lze v českém obchodním rejstříku dohledat pouze v jednom případě, od letošního února coby nového vlastníka společnosti IPB Real Investment. Kromě toho britská firma Caldershot Finance, jejíž vlastník je v Británii skryt za akciemi na doručitele, figuruje jakožto věřitel domáhající se pohledávek českých dlužníků.
Foto: Tomáš Kunc

Seriál Insideru - Tuto společnost lze v českém obchodním rejstříku dohledat pouze v jednom případě, od letošního února coby nového vlastníka společnosti IPB Real Investment.

Kromě toho britská firma Caldershot Finance, jejíž vlastník je v Británii skryt za akciemi na doručitele, figuruje jakožto věřitel domáhající se pohledávek českých dlužníků.

Podle údajů z britského obchodního rejstříku je oficiálním jednatelem této společnosti Andrew Morray Stuart. Jeho jméno figurovalo podle analýzy ICIJ/Guardian v minimálně 297 firmách čtyř států a také je zařadili investigativci na svůj seznam „nastrčených“ jednatelů, kteří kryjí skutečné vlastníky a obchodní transakce.

Od roku 2009 se ve vedení této firmy vystřídali ještě další dva jednatelé, jejichž jména taktéž figurují na zmíněném seznamu – John Wortley Hunt (v 652 firmách) a Marea Jean O´Tool (ve 202 firmách).

Caldershot Finance minimálně v jednom případě vymáhala pohledávku, která patřila Všeobecné zdravotní pojišťovně.

„VZP firmě Caldershot Finance nikdy žádné pohledávky přímo neodprodávala,“ reagoval na tuto informaci mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. „Ale v roce 2005 VZP postoupila se souhlasem vlády pohledávky České konsolidační agentuře. Ta v mezidobí pravděpodobně předmětnou pohledávku odprodala firmě Caldershot Finance.“

Jmenovanou společnost s utajeným vlastníkem zastupoval podle zjištění Insideru v několika případech v Česku vlivný advokát a lobbista s kontakty na politické špičky Miroslav Jansta. A to i v době, kdy už působil ve funkci šéfa ČSTV.

Jansta se k informacím odmítl vyjádřit s odkazem na povinnost mlčenlivosti. „Obecně lze říci, že podstatou advokátní práce není posuzování morálky klienta, ale posouzení konkrétního problému klienta a následné poskytování právních služeb v této konkrétní věci tak, aby byly v rámci zákona co nejlépe hájeny oprávněné zájmy klienta,“ vzkázal přes svou asistentku.

Firma Caldershot Finance figuruje také v kauze Relaxačního sportovního centra (RSC) na Zbraslavi. Tato společnost měla od roku 2003 vybudovat na pozemcích městské části Zbraslav sportovní areál. Dodnes však nebyl zprovozněn.

Podle závěrů kontrolního výboru zbraslavské radnice neplnila firma RSC své závazky, zároveň nesplácela úvěr České spořitelně a dlužná částka podle informací v insolvenčním návrhu narostla přes 45 milionů korun.

Podle informací městské části Zbraslav koupila tento dluh v roce 2010 zmíněná Caldershot Finance.

„Caldershot Finance Ltd. vystupuje jako 100% vlastník akcií společnosti Relax Sport Centrum Zbraslav, a. s,“ uvedl nyní starosta Zbraslavi Aleš Háněl (nez.). „Jednáme o úpravě smluvních vztahů, aby oni jako investor měli garanci nájmu pozemků a my jako MČ, že sportovní areál bude zprovozněn.“

Za tuto britskou firmu podle starosty s radnicí jedná Miroslav Čermák, předseda představenstva IPB Real Investment, kterou Caldershot Finance od letoška vlastní.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy