Offshore v Česku: Případ Akont

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2013 14:30
Jednatelem této české firmy, která radí, jak zakládat offshore společnosti v zahraničí, je přímo Jesse Grant Hester. Sídlo má střídavě v Dubaji, v daňovém ráji na ostrově Sark či na ostrově Mauricius. Podle investigativců ICIJ/Guardian figuroval ve více než 1500 firmách.
Foto: Tomáš Kunc

Seriál Insideru – Jednatelem této české firmy, která radí, jak zakládat offshore společnosti v zahraničí, je přímo Jesse Grant Hester. Sídlo má střídavě v Dubaji, v daňovém ráji na ostrově Sark či na ostrově Mauricius. Podle investigativců ICIJ/Guardian figuroval ve více než 1500 firmách.

Tentýž Jese Grant Hester byl podle analýzy ICIJ jednatelem irské Candonly Limited, která byla podle oficiálního vyšetřování využívána režimem iráckého diktátora Saddáma Husajna k podvádění Organizace spojených národů v souvislosti s programem Ropa za potraviny.

Hester působí, či působil, coby jednatel také v šesti dceřiných společnostech Akontu a v osmi dalších českých firmách, jejichž aktivity se točí kolem offshorového byznysu: například Společnosti Online, Office House či SOL Management Services.

„Z toho už se dají dělat určité vývody, které mohou a nemusí být pravdivé. Když má firma stejného „nominee directora“, tak to sice tak může, ale nemusí být, že mají stejného vlastníka,“ říká pracovník Akontu Karel Pluhař. „Nominee directors jsou teď v kurzu. Tihle lidé to prostě sekají v neuvěřitelném množství…“

Zároveň připouští, že ani on sám Hestera, jednatele svého zaměstnavatele, nikdy neviděl.

V mateřské společnosti Akontu – Akont Holding & Capital Limited – figuroval do roku 2010 také další muž ze seznamu „nastrčených jednatelů“ – John Wortley Hunt.

„Tito klíčoví lidé to dělají dlouho a jsou důvěryhodní. Je u nich jistota, že dělají práci, tak jak mají,“ vysvětluje Pluhař, proč si firma zvolila právě tyto kontroverzní lidi za své jednatele.

Zároveň poznamenává, že jejich role je odlišná od postavení českých bílých koní. „Ti naši pánové fungují jinak – jednají podle pokynů vlastníka. Ten jim musí oficiální cestou pokyny zasílat. Nemohou hnout prstem bez toho, aby k tomu dostali pokyn,“ říká. „V momentě, kdy tam je nějaké podezření z nelegální činnosti, tak musí vlastníka odkrýt. Nemůžou porušovat zákon a tak jsou většinou smlouvy nastaveny.“

Stejně jako v předešlých případech i britská matka Akontu má utajeného vlastníka a sídlí opět na stejné adrese jako zmíněná Caldershot Finance, stejnou registrační adresu má uvedenou také už Insiderem popsaná M.B.A. Empire. A ani v tomto případě není po jménech firem na domě ani stopy.

Podle Karla Pluhaře je anonymita prostě součástí byznysu. „Je to riziko podnikání. Když se někdo rozhodne být anonymní, tak pro některé obchodní partnery může být nedůvěryhodný,“ připouští. „To je prostě daň za to.“

Dodává však, že firmy, které získávají veřejné zakázky, by měly mít vlastnickou strukturu odkrytou.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy