ODS zradil vlastní průzkum, za který zaplatila 4 miliony

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 11. 2012 10:44
Částka se přibližuje tomu, co zaplatila vládní strana za celý svůj poslední kongres. Na něm také kolovala publikace, z níž vyčteme, že ještě tři měsíce před volbami (na přelomu června a července) hlásily milionové průzkumy ODS v krajích v průměru zisk 18 procent hlasů. Nakonec strana obdržela celostátně jen 12,28 procenta a zažila jednu ze svých největších porážek.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Občanští demokraté zaplatili téměř 4 miliony korun za předvolební průzkumy, které zkreslily očekávání natolik, že ve výsledku jenom přispěly k volební porážce.

Částka, jak ji vyčíslil Insideru mluvčí ODS Tomáš Bartovský, se přibližuje tomu, co zaplatila vládní strana za celý svůj poslední kongres. Na něm také kolovala publikace, z níž vyčteme, že ještě tři měsíce před volbami (na přelomu června a července) hlásily milionové průzkumy ODS v krajích v průměru zisk 18 procent hlasů. Nakonec strana obdržela celostátně jen 12,28 procenta a zažila jednu ze svých největších porážek.

Na rozdílu mezi předpovědí a skutečným výsledkem nezměnil nic ani fakt, že najatá společnost Ipsos oslovila v průzkumu téměř 10 tisíc lidí - 600 až 800 v jednotlivých regionech podle jejich velikosti. U běžně přístupných průzkumů veřejného mínění se reprezentativní vzorek pohybuje na desetině – tedy kolem tisíce respondentů.

Celkově si nechali občanští demokraté zmapovat dění v regionech třemi průzkumy. Jeden se uskutečnil už v únoru a věnoval se krajským volbám, další dva na přelomu prázdnin, přičemž první se týkal krajských voleb a druhý senátních.

Z dokumentu, který koloval na kongresu, je zřejmé, že tato data byla klíčová pro tvorbu volební strategie. Výsledky posledních šetření před prázdninami a říjnová skutečnost se přitom v některých krajích lišily až o téměř deset procent. Vysoké rozdíly se objevovaly nejčastěji v regionech, kde ve volbách zabodovaly regionální strany a hnutí.

„Protože předvolební průzkumy byly dosud klíčovým podkladem pro stanovení volební strategie, je nespolehlivost jejich výsledků pro letošní krajské a senátní volby důležitým tématem, kterým se musí ODS do budoucna zabývat,“ varuje ODS zmíněná publikace, kterou má Insider k dispozici.

Velký rozdíl mezi příslibem a skutečností měly například jižní Čechy, tedy region nového prvního místopředsedy Martina Kuby. Před prázdninami zde průzkum sliboval 23 procent, výsledek činil 12,56 procenta, což je rozdíl 10,44 procenta. V regionu výrazně uspělo hnutí Jihočeši 2012, za nějž kandidoval Kubův kritik Michal Doktor a které dostalo 14,57 procenta hlasů.

V Královéhradeckém kraji se průzkum ODS „sekl“ o 11,38 procenta (místo předvídaných 22 procent získali občanští demokraté 10,62 procenta). V regionu zase uspělo hnutí Východočeši a Koalice pro Královéhradecký kraj, tedy lidovci s nezávislými.

Obdobně dopadly i Liberecký a Ústecký kraj - uspěli zde nezávislí a rozdíl mezi předpovědí a skutečností se pohybuje kolem osmi procent.

Naopak v regionech, kde menší hnutí do konečného výsledku tolik nezasahovala, předpovědi průzkumů nevyšly jenom s malými odchylkami. Na jižní Moravě se například průzkum od skutečnosti odchýlil „jen“ o 3,79 procenta.

Malé rozdíly vykazují i Středočeský a Plzeňský kraj, zde však volby ovlivnily jiné události - střední Čechy kauza exhejtmana Davida Ratha, Plzeňsko pak blesková kandidatura populárního Jiřího Pospíšila.

Proč průzkumy dopadly, jak dopadly, zůstává otázkou.

Jedno z vysvětlení může skýtat to, že se agentura na preference malých stran a hnutí neptala. Ve zmíněné publikaci totiž stranická centrála uvedla u průzkumů pouze výsledky parlamentních stran, ale u regionálních partají a hnutí, jež ve volbách nakonec skutečně uspěly, najdeme jenom křížek.

Mluvčí ODS to zprvu vysvětloval tím, že v době vzniku průzkumů nebylo zřejmé, kdo všechno kandiduje. Později zaslal oficiální vyjádření, že do závěrečné zprávy volebního štábu byla zařazena pouze vybraná data, na kterých chtěla stranická centrála ilustrovat odchylky veřejnoprávních i vlastních průzkumů od skutečných výsledků voleb.

Možnost, že by byly malé strany a hnutí z průzkumů vypuštěny, pak odmítá samotná agentura Ipsos. Podle jejího výkladu se průzkumy odchýlily od výsledků proto, že tazatelé sbírali data dlouho před volbami, kdy regionální strany ještě nespustily kampaň.

„Voliči si rozhodovali o tom, zda půjdou k volbám a koho budou volit, poslední měsíc před volbami, značná část jen v průběhu posledních dvou týdnů před volbami,“ vysvětluje konečné vysoké rozdíly jedna z autorek průzkumu Tatiana Wartuschová.

 

Právě se děje

Další zprávy