Od Chalupy jde 243 tisíc korun Mladým konzervativcům

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 5. 2012 14:58
Z Mladých konzervativců se na čas stanou ekologičtí aktivisté a výrazně jim na to přispěje stát.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Z Mladých konzervativců se na čas stanou ekologičtí aktivisté a výrazně jim na to přispěje stát.

Ministerstvo životního prostředí vedené Tomášem Chalupou z ODS poskytne dorostu své rodné strany bezmála 243 tisíc korun na projekt s názvem Posílení informovanosti o životním prostředí ve vybraných pěti městech.

Hlavním přínosem projektu je podle ministerstva „informování o aktuálních problémech z oblasti životního prostředí". Prý se tím „zvýší ekologické povědomí dětí a mládeže".

Chalupův úřad při výběru držitelů příspěvků z ministerského grantu pro nevládní organizace ocenil u Mladých konzervativců i to, že „cílová skupina je aktivně zapojena do diskuse“.

Na stranické tričko nehledím

V tom, že ministerstvo přispěje na činnost politicky spřízněného sdružení, nevidí Chalupa žádný problém.

„Projektům jsou dávány granty podle jejich kvality, která je vyjádřená bodovým ohodnocením. Pokud bychom, byť jen hypoteticky, připustili fakt, že na základě toho, že Mladí konzervativci podporují ODS, jejich projekt vyřadíme, abychom předešli případným spekulacím o manipulaci v zadávání grantů, okamžitě bychom se právě manipulace dopustili," řekl Insideru ministr Chalupa.

Aby doložil politickou nestrannost, připomněl, že před rokem jmenoval do funkce ombudsmanky Státního fondu životního prostředí političku Strany zelených Petru Kolínskou, s níž se ostatně osobně zná ze zastupitelstva Prahy 6.

Náměstkem ředitele Krkonošského národního parku je zase Jakub Kašpar, bývalý mluvčí ministerstva životního prostředí z doby, kdy ho vedl zelený Martin Bursík.

„Dnešní doba není o tom, že se peníze či funkce rozdávají podle stranické příslušnosti. Jasný systém rozdělování grantů je postaven na kvalitě projektů, do funkcí jsou lidé jmenováni podle svých odborných předpokladů," tiskne věty Chalupa.

Podpoří i Klause?

Nevládní ekologické organizace, na které se při rozdělování ministerských peněz nedostalo, to Chalupovi nevěří.

„Podpora stranické organizace z veřejných prostředků je na ministerstvu novinkou," řekl Insideru Jan Skalík ze Zeleného kruhu, který sdružuje desítky nevládních organizací.

Přiznaná dotace 242 900 korun pokryje Mladým konzervativcům 70 procent z celkových nákladů, organizace pak vloží do projektu dalších 104 100 korun z vlastních zdrojů.

Sdružení plánuje, že v Praze uspořádá diskusi o odpadovém hospodářství, v Plzni o spalovně odpadu v Chotíkově, ve Žďáru nad Sázavou o rozvoji cestovního ruchu v CHKO Žďárské vrchy, v Olomouci o stavbě nové tramvajové trati a v Přerově o stavbě spalovny odpadu.

„Cílem je poskytnout nestranný prostor pro vyjádření často protichůdných názorů - například odpůrci versus zastánci stavby spalovny -, aby si studenti sami udělali názor na danou problematiku," řekl Insideru místopředseda Mladých konzervativců Matěj Trávníček.

 

Právě se děje

Další zprávy