Obžalobu soudce Havlína a spol. přibrzdila stížnost

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 10. 2013 13:06
Původně měla obžaloba v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína a dalších pěti obviněných měla padnout do konce září. Jak zjistil deník Insider, zabránila tomu na poslední chvíli stížnost podaná minulý týden jedním z nich.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Obžaloba v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína a dalších pěti obviněných měla padnout do konce září, ale na poslední chvíli tomu zabránila stížnost. Podal ji minulý týden jeden z obviněných, koncipient Boris Štefl.

Jak potvrdila Insideru pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje, stížnost nyní posuzuje Nejvyšší státní zastupitelství. „Vyšetřování je už téměř ukončené, ale je třeba vyčkat rozhodnutí o podané stížnosti,“ řekla Bradáčová Insideru.

Totožnost toho, kdo podal stížnost, odmítla prozradit. „Mohu jen sdělit, že stížnost směřuje do usnesení o zahájení trestního stíhání dílčího skutku korupčního jednání,“ dodala návladní.

Insider však jméno zjistil a to, že jde o koncipienta Borise Štefla, potvrdil jeho obhájce Filip Vyskočil. "Stížnost byla podána, ale dále věc nebudu komentovat," řekl Vyskočil.

Boris Štefl nadále pracuje v advokacii, což potvrdil to právník Radek Vachtl, v jehož kanceláři je koncipient zaměstnán. Ze Šteflovy dřívější dráhy stojí za zmínku například to, že byl členem správní rady nadace INTERPO, kterou spoluzaložil později zavražděný František Mrázek, muž považovaný za šéfa podsvětí.

Kauza kolem Ondřeje Havlína, někdejšího diplomata polistopadové doby, vyšla na veřejnost koncem letošního února, kdy ho jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 zatkla policie. Je obviněn, že spolu se Šteflem a dalšími lidmi vytvořili klientelistickou síť, která za úplatky zahlazovala trestné činy v dopravě, na něž se soud druhého pražského obvodu specializuje.

. "Způsob komunikace, vzájemné vazby byly tak silné, že nás to velmi zarazilo," uvedl krátce po soudcově zatčení šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta.

Mimochodem právě Havlínova kauza by takovou praxi měla změnit a agenda dopravních trestných činů by se nově měla rozdělovat mezi více soudů.

Kromě Ondřeje Havlína a Borise Štefla jsou obviněni také státní zástupce František Fiala a právník Karel Matějka. Další dva obvinění v právnickém prostředí nepůsobili. Podle databáze České advokátní komory je stále aktivní také advokát Karel Matějka. Havlína. Františka Fialu už v březnu zprostil výkonu funkce tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Insideru se také podařilo zjistit další dosud nezveřejněný detail o průběhu policejního vyšetřování kauzy. Totiž ten, že soudce Havlín během březnového výslechu podal vůči Bradáčové námitku o "věcné nepříslušnosti k výkonu dozoru". Nejvyšší státní zastupitelství však námitku záhy odmítlo.

Pokud stejně rychle rozhodne i o Šteflově stížnosti, obžalobě už nebude nic bránit. "Obecně se dá říci, že je vyšetřování téměř na konci. Seznamujeme se ještě s některými odposlechy a podobně," řekl k tomu Insideru Havlínův obhájce Michal Hráský.

Soudce Havlín – jako jediný z celé šestice – strávil kvůli obavám z ovlivňování svědků 2 měsíce ve vazbě. Soud ho propustil na kauci koncem května, musel však odevzdat cestovní pas.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy