Obvinění za Křetínského tašku? Možná, ale bůhví kdy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 2. 2013 14:00
Z informací Insideru přitom vyplývá, že policisté už před časem tlumočili žalobci svůj předběžný názor na celou aféru: rozdejme jednotlivým aktérům obvinění. Státní zástupce tomu ale nebyl nakloněn, a to zejména kvůli pochybnostem o věrohodnosti hlavních postav, na nichž by obvinění mělo stát.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Policejní vyšetřování kauzy zvané Křetínského taška, která od loňského září otřásá prvoligovým fotbalem a rozpoutala také otevřenou válku mezi Spartou a Plzní, se oproti očekávání protahuje. Státní zástupce nyní prodloužil kriminalistům lhůtu, v níž mají shromáždit potřebné důkazy.

Z informací Insideru přitom vyplývá, že policisté už před časem tlumočili žalobci svůj předběžný názor na celou aféru: rozdejme jednotlivým aktérům obvinění. Státní zástupce tomu ale nebyl nakloněn, a to zejména kvůli pochybnostem o věrohodnosti hlavních postav, na nichž by obvinění mělo stát.

Tedy sudího Tomáše Adámka, který si s několikaměsíčním zpožděním „vzpomněl“, že převzal 200 000 korun za výhru Plzně v utkání v Jablonci. A druhého rozhodčího Pavla Býmy, který rovněž se zpožděním Adámkova slova potvrdil.

Jejich věrohodnost je sporná právě kvůli onomu časovému prodlení, které jejich doznání provází. Přišlo mimo jiné až poté, co deník Insider zveřejnil, že šéf fotbalové asociace Pelta a majitel Sparty Daniel Křetínský oproti veřejným prohlášením policii nepředali žádné důkazy, které by dokládaly slova Křetínského o korupci ve fotbale.

Jestli vůbec policie bude někoho stíhat, to bude jasné během následujících dvou měsíců. Do té doby mají kriminalisté předložit pádnější důkazy, aby mohla padnout obvinění, nebo naopak přesvědčivě vyargumentovat, proč nikoho stíhat nebudou.

„Prodloužili jsme lhůtu k prověřování. Teprve pak bude vydáno rozhodnutí,“ potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce pro Prahu-západ Šárka Holomoucká.

Trestní stíhání by se přitom nevyhnulo jak sudím Adámkovi a Býmovi, tak fotbalovému šíbrovi Martinu Svobodovi alias Chřestýšovi. Právě jeho rozhodčí označili jako toho, kdo úplatek předal.

Případ nyní šetří výhradně policie. Fotbalová asociace, respektive její disciplinární komise, vyšetřování přerušila. Tento krok jí nařídil výkonný výbor řízený Miroslavem Peltou. Vzápětí po tomto výroku „fotbalové vlády“ rezignoval Jiří Golda na pozici předsedy disciplinárky. Goldovo nařízení, že Křetínský musí nejpozději 7. února přinést důkazy svých slov o nekalostech ve fotbale, jinak mu hrozí sankce, už „bezgoldovská“ disciplinárka stornovala.

Sabina Slonková, Luděk Mádl

Na snímku Daniel Křetínský a jedna z jeho tašek... Foto: Eduard Erben

 

Právě se děje

před 30 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 50 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy