Obec archeologů zpozorněla, našel se neznámý, podivný jazyk

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 5. 2012 14:24
Písmo nevykazuje žádnou příbuznost s jinými jazyky, které se v té době v této oblasti vyskytovaly a které jsou historikům a lingvistům už známé.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Je neuvěřitelné, jak historici a archeologové přes všechno, co svět o své minulosti už zná, stále mají co objevovat. Tým archeologů z Německa a Británie zveřejnil překvapivý nález z trosek bývalého asyrského města Tušan, jehož zbytky se nacházejí v lokalitě Ziyaret Tepe na jihovýchodě dnešního Turecka.

Našli hliněné destičky s nápisy v neznámém jazyce, se kterým se dosud nikdo nesetkal. Jsou na nich jména šedesáti lidí – pravděpodobně žen –, která nevykazují žádnou příbuznost s jinými jazyky, které se v té době v této oblasti vyskytovaly a které jsou historikům a lingvistům už známé. Ushimanay, Alagahnia nebo Irsakinna. Písmo je klínové, s trojúhelníky a piktogramy.

Svůj objev zveřejnili archeologové v odborném časopise Journal of Near Eastern Studies.

Destičky jsou staré necelé tři tisíce let. Byly zřejmě součástí archivu paláce na území Asyrské říše. Nalezené destičky jsou ohořelé a pravděpodobně jsou jedněmi z mála věcí, které kdysi přežily velký požár v Tušanu.

Z jedné strany jsou poškozené a některé nápisy jsou špatně čitelné, oheň ale paradoxně hliněný předmět umožnil zachovat do současnosti.

V prvních analýzách vědci spekulují o tom, že se zřejmě může jednat o jazyk lidí, kteří kdysi žili v pohoří Zagros, které se nachází v západní části současného Íránu. Asyřané odtamtud násilím části populace vysídlovali. Postupně expandovali do pohoří Zagros a domů si místní lidi odváželi víceméně jako otroky.

„Některá slova a jména pocházejí z jazyků, které už známe. Jsou asyrská, nebo náleží k menším, ale známým jazykům. Pětačtyřicet jich je ale napsáno jazykem, o kterém jsme vůbec nevěděli,“ tvrdí John MacGinnis z univerzity v Cambridge.

MacGinnis se domnívá, že se může jednat i o jazyk, kterým se hovořilo v této oblasti v okolí Tušanu před příchodem Asyřanů a který zřejmě nikdy neměl rozvinutější psanou formu.

Palác v Tušanu objevil v roce 2008 coby velkou senzaci německý expert Dirk Wicke z Mohučské univerzity zhruba šedesát kilometrů od města Dyiarbakir. Kromě jiných věcí se podařilo archeologům najít také jámy používané ke kremaci lidských ostatků. Novoasyrská říše, z jejíž doby palác v Tušanu a destička se záhadným jazykem pocházejí, se těšila největšímu rozkvětu mezi desátým až sedmým stoletím před naším letopočtem, než zkolabovala pod vojenskou převahou Babylonie.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy