Obchodník s nábytkem a právník-lobbista na cestě k záchraně sportu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 10. 2012 15:56
Dvojice Kejval-Jansta zítra dovede do finále svůj záměr personálně ovládnout dvě nejdůležitější organizace českého sportu. Ale až Český olympijský výbor zvolí Jiřího Kejvala svým šéfem, budou bývalý veslař a někdejší basketbalista teprve v poločase, pokud jde o záchranu finančně zpustošeného oboru, kterou slíbili.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Dvojice Kejval-Jansta zítra dovede do finále svůj záměr personálně ovládnout dvě nejdůležitější organizace českého sportu. Ale až Český olympijský výbor zvolí Jiřího Kejvala svým šéfem, budou bývalý veslař a někdejší basketbalista teprve v poločase, pokud jde o záchranu finančně zpustošeného oboru, kterou slíbili.

Kejval, úspěšný obchodník s nábytkem, a Jansta, právník a lobbista, narýsovali zhruba před rokem plán, jak sport postavit na nohy. Jak si stojí jeho klíčové body?

1. Ukončit éru mužů z Hušákovy výplatní listiny

Splněno: 100 %

Starou strukturu českého sportu definitivně zboural pád Sazky. Nekorunovaný král českého sportu let minulých Aleš Hušák se loni odporoučel z piedestalu a s ním i loutky ve vedeních sportovních asociací a spolků, které manažerovi firmy umožnily chovat se v Sazce, jako by mu patřila. To vše provázelo vyplácení neuvěřitelných prebend a odměn Hušákovi i jeho nohsledům.

Od roku 2002 do roku 2011 poslala Sazka na sport zhruba 6,2 miliardy korun. Za totéž desetiletí si Aleš Hušák a další zhruba třicítka lidí přišla v Sazce na 717 milionů korun.

Po chybném strategickém kroku spočívajícím v rozhodnutí stavět vysočanskou arénu přišel ekonomický pád, až do insolvence, v níž sportovní spolky o Sazku bez náhrady přišly.

„Na Hušáka už máme připravenou žalobu. Bude to o konkrétní sumu, kterou nebudu zveřejňovat, ale podáme ji už brzy,“ říká Miroslav Jansta.

Pavel Kořan svoji funkci předsedy ČSTV na jaře neobhajoval, Milan Jirásek se zítra Kejvalovi ve volbě nového šéfa ČOV také nepostaví. Éra mužů z Hušákovy výplatní listiny je pryč.

2. Spojit sport pod jednu střešní organizaci, ČOV

Splněno: 50 %

Sportovních kasiček, do kterých kdysi tekly státní peníze, bývala a vlastně pořád je spousta. Jenže všechny dutě duní prázdnotou. A bída naučila sportovce jednotě. Jak se to projevuje? Takhle: ve vedení Českého olympijského výboru se pod předsedou Kejvalem mají na místopředsednických postech sejít i Miroslav Jansta a Libor Varhaník z ČSTV, Zdeněk Ertl (Sdružení sportovních svazů = ex-Svazarm) a Hana Moučková (Sokol).

„ČOV by měl být partnerem sportu v jednáních se státem,“ deklaruje Kejval. Aby byl jeho inovovaný ČOV jasnou střešní organizací českého sportu, je potřeba to ještě stvrdit příslušnými razítky a legislativními úpravami.

„Rámcová dohoda už o tom byla mezi všemi uzavřena,“ říká Kejval. „U nás v ČSTV to ještě tak jednoduché nebude. Zůstává tam spousta lidí, kteří ČOV vnímali jako Hušákovu cestovku, a musí pochopit, že teď to bude jinak,“ podotýká Jansta.

ČSTV tvoří dvě komory. Nahlédněme do nich. V jedné se potkávají olympijské a neolympijské sportovní svazy, ve druhé zástupci regionů. Té druhé komoře se říkávalo Hušákova. V předchozích letech plynuly finanční prostředky od státu přímo sem, to se změnilo, teď chodí přímo svazům, které je na regionální úroveň přerozdělují. Sklon ČSTV pod střechu ČOV dá na celou věc definitivní razítko a to se mnohým lidem z této komory nelíbí.

Tady ještě bude muset Jansta svést tuhou bitvu. „Prosincová valná hromada bude pracovní, tam o tom budeme diskutovat. V dubnu to pak potřebujeme prohlasovat,“ říká Jansta.

 3. Financování sportu

Nesplněno

Z českého sportu se stal v posledních letech žebrák. Takže financováním každá Janstova a Kejvalova debata začíná i končí.

Pár čísel. Průměrná celková výše finančních prostředků plynoucích do sportu ze státních a veřejných zdrojů v letech 2007–2011 se pohybovala na úrovni 16,7 miliardy korun. Jenže…  Mezi roky 2010 a 2011 tenhle objem peněz poklesl o téměř 3,2 miliardy. A klesá pořád.

Zhruba 2,5 miliardy plynulo do sportu skrze tzv. „dobro“, kam směly místo zdanění posílat peníze hazardní společnosti. Na konci roku 2011 sportu tenhle příjem vzal stát. Bolístku pofoukal 800 miliony korun, které už ale letos vyplatit nehodlá.

O vybudování nového pilíře financování sportu, a to z komerční sféry, se zatím jen mluví.

Porážky v boji s politiky se Kejval s Janstou snaží zahlazovat alespoň lepším hospodařením s majetkem. Pronajímají už skiareál v Peci pod Sněžkou, podpisy chybějí u Špindlerova Mlýna. Nájemce se zavazuje, že do areálu nainvestuje 800 milionů korun.

Takové zprávy musí sportu evokovat zvuk božích trub.

Jinak se má hospodařit i na pražském Strahově, kde si chce nemovitosti ČSTV stáhnout pod svá křídla Janstův kamarád Pelta, šéf fotbalové asociace.

Peněz, co odjinud než z peněženek rodičů dopadnou do tělocvičen a malých sportovních oddílů, je ale pořád čím dál míň. I proto, že třeba hlavní město Praha sedělo od začátku roku na penězích, které zinkasovalo z výnosu zdanění hazardu.

Až před pár dny se rozhodlo o tom, že z 366 milionů vybraných jen za první pololetí půjde alespoň čtvrtina do městských částí - na sport, kulturu a školství.

Takže hokejový šampion Patrik Eliáš na stadionku HC Hvězda slavil tento týden se starostkou Prahy 6 Marií Kousalíkovou předčasné Vánoce. Slavnostně tam oznámili, že se mezi 21 sportovních svazů na Praze 6 může rozdělit 7,4 milionu korun.

Potíž je v tom, že ty Vánoce nepřicházejí dřív, ale s takřka ročním zpožděním. Je tu ale ještě pro sportovce palčivější otázka: Budou za rok vůbec nějaké další?

 

Právě se děje

Další zprávy