O Chvaletice se bude ucházet tandem Dienstl-Fohler

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 3. 2013 14:43
Czech Coal o Chvaleticích vyjednává souběžně s jednáním o obřím uhelném kontraktu pro Počerady. Na podobě dodavatelské smlouvy panuje mezi vedením ČEZ a Czech Coal shoda. Smlouva je oboustranně výhodná: ČEZ získává pro svou nejvýkonnější uhelnou elektrárnu jistotu dlouhodobých dodávek uhlí, navíc mu smlouva poskytuje šanci ve dvou přesně určených obdobích z obchodu vycouvat a elektrárnu prodat za pevnou cenu Tykačovi. Tykač si dlouhodobým kontraktem zase zajistil na léta dopředu nejdůležitějšího zákazníka pro svůj vršanský důl a prosadil zvýšení ceny uhlí, jež bude mít vliv i na jeho další obchody... Zjistila Zuzana Kubátová.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Pavel Tykač dělí své mostecké impérium Czech Coal. Těžební společnost Litvínovská uhelná, která se uchází o elektrárnu Chvaletice prodávanou skupinou ČEZ, převezmou Tykačovi dlouholetí souputníci Jan Dienstl a Tomáš Fohler. Sám Tykač si nechá Vršanskou uhelnou - firmu, jež uzavírá s ČEZem dlouholetý kontrakt na zásobování elektrárny Počerady.

Podle informací Insideru budou Dienstl s Fohlerem Litvínovskou uhelnou ovládat prostřednictvím dvou svých společností. Tykač, který je dnes v Litvínovské místopředsedou  představenstva, se její orgány chystá údajně opustit.

Podobně by měl Fohler odejít z orgánů Vršanské uhelné, kde je dnes předsedou představenstva. Firmu by měl dál kontrolovat Tykač přes kyperskou Indoverse (Czech) Coal Investments Ltd.

„Model rozdělení mostecké skupiny mezi všemi třemi účastníky je domluvený, teď se pracuje na smlouvách. Proto změny ještě nejsou zapsané v obchodním rejstříku,“ uvedl zdroj detailně informovaný o chystané transakci. Insider se pokoušel získat Tykačovo vyjádření, byznysmenův mobil je ale nedostupný a jeho mluvčí Jan Chudomel v posledních dvou dnech telefon nezvedá ani nereaguje na SMS.

Spolehliví partneři

Dienstl s Fohlerem patří k nejbližším Tykačovým spolupracovníkům. Dienstl s Tykačem začínal v 90. letech ve skupině Motoinvest, v níž oba vydělali první velký kapitál, ale zároveň si vysloužili pověst mimořádně dravých predátorů. Ve skupině Czech Coal má Dienstl podle vlastních prohlášení minoritní podíl. Stejně jako Fohler zasedá v představenstvu servisní společnosti Czech Coal, která celou mosteckou skupinu reprezentuje. Zatímco Tykač se na veřejnosti objevuje zřídka, úzkostlivě si chrání soukromí a v médiích takřka nevystupuje, Dienstl v jejich tandemu hraje roli komunikátora: zastupuje uhelnou skupinu při veřejném projednávání jejích rozvojových projektů a nebrání se veřejným vystoupením.

Také Fohler s Tykačem léta spolupracuje. Kdysi se angažoval v Agrobance, kterou v 90. letech Motoinvest načas ovládl, figuroval několik let i v Tykačově investiční firmě Charlton. Když Tykač ovládl mostecké doly, oba s ním do těžební skupiny přešli.

Je pravděpodobné, že hlavním důvodem rozdělení aktiv mezi Tykače a jeho partnery je Tykačova nepřijatelnost pro část politiků, kteří mají vliv na ČEZ. Mostečtí uhlobaroni velmi stojí o Chvaletice, jež jsou pro ně splněním dlouholetého snu o spalování vlastního uhlí ve vlastním velkém energetickém zdroji. A nechtějí riskovat, že jejich šance na získání elektrárny bude srážet špatný veřejný obraz Pavla Tykače, který od ledna čelí obnovenému trestnímu stíhání kvůli podezření, že se podílel na vytunelování CS Fondů, tedy na jednom z největších finančních podvodů 90. let.

Policie začala Tykače opětovně prověřovat letos v lednu - poté, co proti němu loni vypovídali tři svědci: český podnikatel František Bušek (původním příjmením Chobot) a němečtí finančníci Klaus Peter Schimmelpfennig a Carl Joachim Gerlach. Muži v podstatě přiznali, že pomáhali peníze ukradené z CS Fondů vyprat (sami už být trestáni nemohou, v jejich případě jde o promlčenou kauzu). A loni přišli s prohlášením, že transakci s nimi připravoval Tykač – spolumajitel Motoinvestu, který CS Fondy vlastnil a krátce před jejich vykradením je prodal.

Policie už před časem vyšetřovala podezření, že se na podvodu šéfové Motoinvestu Tykač a Dienstl podíleli. Před pěti lety ale stíhání ukončila, protože nenašla důkazy o jejich vině. Zatímco v lednu – pouze na základě výpovědi Buška-Chobota a spol. - Tykače znovu obvinila, opětovné stíhání Dienstla soud nepovolil.

Tykač od počátku tvrdí, že je obětí vydírání z Buškovy-Chobotovy strany a že nová svědectví jsou zcela vylhaná. „Ten případ se znovu otevřel jen proto, že jsem Buškovi odmítl zaplatit výpalné,“ zopakoval majitel mosteckých dolů pro Insider minulý týden. Trestní stíhání nese nelibě, s policií však podle vlastních slov spolupracuje a pobývá v České republice, aby nemohl být podezříván z maření vyšetřování. Je přesvědčen, že i kdyby nakonec doputoval před soud, prokáže tam svou nevinu.

Boj o Chvaletice bude napínavý

Faktem však je, že i když Tykačova obvinění stojí na výpovědích nepříliš důvěryhodných svědků, jeho pověst obnoveným stíháním utrpěla. Naproti tomu Dienstl je – mimo jiné i díky větší ochotě komunikovat s novináři a veřejností – vnímán lépe. Proto nakonec ve skupině Czech Coal padlo rozhodnutí, že se o Chvaletice bude ucházet firma, v níž Tykač nebude figurovat.

Litvínovská uhelná se v boji o Chvaletice utká se skupinou EPH, za níž stojí PPF, J&T a manažer Daniel Křetínský. I když podle interních informací dala Litvínovská uhelná tento týden společnosti ČEZ vyšší nabídku než EPH, vyhráno nemá.

Obě nabídky mají různé parametry, roli v nich hraje nejen cena za samotnou elektrárnu (ta je řádově třímiliardová), ale také podmínky budoucích dodávek uhlí a přídělu emisních povolenek. „Nabídky tak budou těžko souměřitelné a výsledek je zcela otevřený,“ hodnotí situaci manažer dobře informovaný o soutěži.

Czech Coal o Chvaleticích vyjednává souběžně s jednáním o obřím uhelném kontraktu pro Počerady. Na podobě dodavatelské smlouvy panuje mezi vedením ČEZ a Czech Coal shoda. Smlouva je oboustranně výhodná: ČEZ získává pro svou nejvýkonnější uhelnou elektrárnu jistotu dlouhodobých dodávek uhlí, navíc mu smlouva poskytuje šanci ve dvou přesně určených obdobích z obchodu vycouvat a elektrárnu prodat za pevnou cenu Tykačovi. Navíc je smlouva důležitým předpokladem pro ukončení antimonopolního správního řízení, jež s ČEZem vede už několik let Evropská komise.

Tykač si dlouhodobým kontraktem zase zajistil na léta dopředu nejdůležitějšího zákazníka pro svůj vršanský důl a prosadil zvýšení ceny uhlí, jež bude mít vliv i na jeho další obchody.

I když jsou obě strany na parametrech smlouvy dohodnuté už zhruba měsíc, podpis se stále odkládá, zřejmě vázne politické posvěcení obřího obchodu ze strany akcionářů ČEZ. Nejnovější pravděpodobný termín podpisu je příští úterý.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy