O agentce, která možná nevěděla víc než Google

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 4. 2012 10:06
Ruská špionka Anna Chapmanová, kterou Washington spolu s dalšími agenty Kremlu v roce 2010 vyhostil, údajně pronikla do Obamova "vnitřního kruhu". Co o ní dnes víme?
Foto: Tomáš Kunc

Čtení na víkend - Ameriku málem zničila jediná žena. Tak to alespoň musí připadat každému, kdo si přečetl nejnovější rozhovor se zástupcem ředitele FBI odpovědným za kontrarozvědku Frankem Figliuzzim pro britskou stanici Channel 4.

Ruská špionka Anna Chapmanová, kterou Washington spolu s dalšími agenty Kremlu v roce 2010 vyhostil, podle něj pronikla do Obamova „vnitřního kruhu“. A to tak razantně, že to začalo ohrožovat samotný chod prezidentova úřadu.

„Dostávala se blíž a blíž k nejužšímu vedení. Už nás to začalo opravdu ohrožovat. Dostala se až ke členům vlády, měli jsme vážné obavy a věděli jsme, že už to nemůžeme nechat zajít dál,“ řekl o Chapmanové, které se pro její neoddiskutovatelnou krásu přezdívalo Špionka 90-60-90.

Otázkou je, jestli to s ohrožením americké národní bezpečnosti opravdu bylo tak horké.

Podle zlých jazyků je totiž Anna – rodným jménem Vasilijevna Kuščenková – sice krásná, vlohy pro supertajnou agentku ale do vínku nedostala. Zasvěcení o ní říkají, že toho na Američany nedokázala zjistit víc než Google.

Verzi supertajné agentky moc nenahrává například způsob, jakým se Kuščenková dostala k anglickému jménu a pasu. Zamotala hlavu britskému podnikateli Alexovi Chapmanovi, vzala si ho a po roce se s ním, už jako britská občanka, rozvedla. Když pak vyrazila do USA, FBI na ní čekala už na letišti.

O moc lepší „krytí“ nemělo ani jejích devět kolegů, které podle Rusů v roce 2010 spolu s Annou vyzradil jejich nadřízený v Moskvě Alexander Protějev.

V profilu femme fatale, jak se Anně Chapmanové rovněž přezdívá, se o nich zmiňuje newyorský novinář Brett Forrest.

„Je opravdu složité nalézt něco skutečně důležitého, co mohli tito špioni zjistit nebo udělat, když mimo jiné předstírali, že jsou rodilí Američané, přestože měli tak silný ruský přízvuk,“ podivuje se Forrest, který pátral po stopách desítky agentů ve Spojených státech i v Rusku a s Chapmanovou se osobně setkal v Soho Rooms, jednom z moskevských prominentních nočních klubů.

„ ,Víte, kdo jste?’zeptala se mě. Když jsem odpověděl, že ano, odvětila, že ona se to o sobě stále marně snaží zjistit,“ popisuje Forrest setkání s bývalou agentkou.

Ze zveřejněných dokumentů FBI každopádně vyplývá, že ji kontrarozvědka sledovala od té doby, co vstoupila na americkou půdu. Zajímala se zejména o její pravidelné kontakty s druhým tajemníkem Stálé mise Ruské federace při OSN.

V červnu 2010 FBI na Annu nasadila agenta, který ji měl za úkol kontaktovat a vydávat se za ruského špiona. Chapmanová souhlasila se schůzkou, a tak se sešli v jedné z kaváren v centru New Yorku.

Agent FBI, který si říkal Roman, Annu požádal, aby předala jinému ruskému agentovi falešný pas, a zeptal se jí, zda je na to připravená. Chapmanová uraženě (a sprostě) odpověděla, že ano, sebrala pas a odešla. Šla rovnou do pobočky jednoho z mobilních operátorů, zřídila si účet na falešné jméno a smlouvu vyhodila do koše, odkud ji FBI ihned vyzvedla.

Z telefonu na falešné jméno zavolala svému otci, kariérnímu špionovi, přímo na ruské ministerstvo zahraničí. Dost možná žádala o radu, co dělat. Druhý den falešný pas odevzdala na policii a byla zatčena. O měsíc později ji Američané spolu s dalšími devíti agenty vyměnili za své lidi.

A co mohlo vzbudit podezření, že se Anna snaží dostat k tajným informacím? Krátce po příletu do USA se zapletla se dvěma vojáky amerického námořnictva. První vztah trval krátce a námořník, s nímž jej navázala, nebyl ničím zajímavý.

Druhý mariňák, jménem Bill Staniford, byl ale specializací jazykový kryptolog a údajně mohl budit podezření, že je zároveň agentem CIA. O eminentním zájmu Rusů o tohoto člověka svědčí i to, že pro něj od roku 2000, kdy opustil námořnictvo a začal se živit jako realitní makléř, pracovala na pozici účetní další vyměněná agentka Lydija Guryjevová alias Cynthia Murphyová.

Ta měla navíc v době zatčení vazby s Alanem Patricofem, který se v roce 2008 spolupodílel na prezidentské kampani současné ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Reportér Washington Post Bill Gertz tvrdí, že všichni zmiňovaní agenti mohli pracovat na jednom cíli a ty ostatní sloužily jako pouhá zástěrka. Gertz zjistil, že se Moskva v inkriminované době snažila protlačit do vedení Národní bezpečnostní agentury (NSA) své lidi a podle všeho se jí to málem povedlo.

 

Právě se děje

Další zprávy