Nový Juncker. Ten, jehož jméno neumíme vyslovit

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 1. 2013 15:33
Toho, že je pro většinu Evropanů absolutní neznámou, si je ostatně vědom i sám Jeroen Dijsselbloem. „Možná bude dobré, když nejdřív něco řeknu,“ navrhl v pondělí před novináři. „Vy jste mě vlastně ještě nikdy mluvit neslyšeli.“
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Jeho jméno neumí vyslovit ani takový bruselský matador, jako je eurokomisař Olli Rehn. Když chtěl Jeroenu Dijsselbloemovi v pondělí večer popřát ke zvolení šéfem Euroskupiny, přítomné publikum ho muselo nahlas korigovat. „Vyslovuje se Dajslblum,“ volalo.

Rehn není jediný, kdo má se jménem nizozemského ministra financí potíže. V Bruselu platí za naprostého nováčka, s evropskou politikou skoro nepřišel do styku. Tedy pomineme-li, že v roce 1992 krátce spolupracoval s evropskými socialisty.

Rozdílů mezi „starým“ (Juncker) a „novým“ (Dijsselbloem) vůdcem ministrů financí eurozóny je ale víc než jen krkolomnost jména či počet let strávených v unijních politických kolbištích.

Juncker, nejdéle sloužící premiér v EU, je liberál, Dijsselbloem sociální demokrat. „Rudý inženýr“, jak se mu doma v Nizozemsku přezdívá, své ministerstvo financí vede pouhých 100 dní.

Sebevědomý Juncker se rád směje a říká věci tak, jak ho napadnou, což v minulosti nejednou ovlivnilo i samotné euro. Dijsselbloem má podle svých spolupracovníků naopak obrovskou sebedisciplínu a zlí jazykové tvrdí, že když se chce zasmát, zavírá se do sklepa.

„Je výrazně mladší než já,“ popsal svého nástupce sám Jean-Claude Juncker. „Vypadáme každý jinak, máme každý jiný styl. Ale stejně jako já je i on přesvědčeným Evropanem.“

V bruselských kuloárech se teď řeší, jestli to stačí. Jestli Dijsselbloem dokáže vyvést eurozónu z krize, tvrdě vyjednávat s evropským jihem a naopak mírnit silácká prohlášení věřitelů, kterým s Řeky a spol. dávno došla trpělivost.

Nejeden evropský komentátor pak připomíná, že se „lehká váha“ z Haagu nutně dostane mezi dva mlýnské kameny: Francouze a Němce. A bude vyžadovat hodně diplomatického umu, aby tuhle situaci ustál.

Zatím jsou z Dijsselbloema, zdá se, více nadšeni Němci. Ministr financí Wolfgang Schäuble, který se chtěl do křesla šéfa Euroskupiny původně posadit sám, prohlásil, že Nizozemec je skvělou volbou. Berlín trval na tom, aby Junckerův nástupce pocházel ze země s nejlepším ratingem. A to se mu vyplnilo.

Schäubleho francouzský protějšek – taktéž neúspěšný adept na šéfovský post – Pierre Moscovici se omezil na konstatování, že Dijsselbloem byl jediným, a proto nejlepším kandidátem. Ruku pro něj sice zvedl (proti byl při pondělním hlasování pouze Španěl Luis de Guindos), nad výběrem Nizozemce ale před volbou kroutil hlavou. Dokonce mu doporučoval, aby mu nejdřív sepsal něco o svých politických názorech.

Není bez zajímavosti, že nového „pana Euro“ neumí pořádně popsat ani jeho krajané, Nizozemci.

I doma totiž Dijsselbloem dlouho platil za politika druhé kategorie. A to přes to, že byl deset let poslancem v Haagu. Do nejvyšších politických pater vyšplhal až poté, co jeho strana upadla do hluboké krize, kterou potřebovala překonat s pomocí nových, neokoukaných tváří.

Jeho listopadové jmenování šéfem státní pokladny Nizozemce zaskočilo skoro stejně jako teď Evropany. V parlamentu se totiž specializoval na vzdělání a mládež a většina nizozemských voličů ho zná jen proto, že vedl kampaň proti násilnickým videím.

Ti, co s ním studovali zemědělskou ekonomii, tvrdí, že po kariéře vrcholného politika nikdy netoužil. Chtěl prý dělat „zvěrolékaře nebo tak něco“. Se svou přítelkyní a dvěma dětmi žije na statku poblíž německých hranic, kde chová několik vepřů.

Toho, že je pro většinu Evropanů absolutní neznámou, si je ostatně vědom i sám Jeroen Dijsselbloem. „Možná bude dobré, když nejdřív něco řeknu,“ navrhl v pondělí před novináři. „Vy jste mě vlastně ještě nikdy mluvit neslyšeli.“

Zuzana Kleknerová

...

Zdroj fotografie: government.nl

Pozn.: Portrét odcházejícího Jean-Clauda Junckera jsme přinesli v Insideru s datem 4. 12. (http://bit.ly/WFiORs)

 

Právě se děje

Další zprávy