Nová česká superstar, ze které Baník Ostrava už nevykřeše ani penny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 1. 2013 15:16
Českému fotbalu se rozblikala nová superstar. V Anglii se v dresu Watfordu rozstřílel Matěj Vydra jako spolehlivá opakovačka: co zápas, to dvě gólové dávky. A jeho cena na trhu dramaticky stoupá. Zjištění Luďka Mádla.
Foto: Tomáš Kunc

Udinese Calcio zaplatilo za Matěje Vydru, který nyní září v dresu Watfordu, celkem 2,5 milionu eur, a to v šesti splátkách, prozradil Insideru zdroj, který má přímé, nikoliv zprostředkované informace o transferu české fotbalové naděje.

...

Inside Sport - Českému fotbalu se rozblikala nová superstar. V Anglii se v dresu Watfordu rozstřílel Matěj Vydra jako spolehlivá opakovačka: co zápas, to dvě gólové dávky. A jeho cena na trhu dramaticky stoupá.

Deníku Insider se podařilo odtajnit dosud neznámé konkrétní podmínky smlouvy, která v létě 2010 přesměrovala Vydru z ostravského Baníku do Udine. Vyplývá z nich mimo jiné to, že ze současné Vydrovy superformy a vyšší ceny na trhu už Baník dodatečně mnoho nevytěží.

Tedy pokud by Giampaolo Pozzo, vlastník Udine i Watfordu, neprokázal mimořádně dobrou vůli. Což se nepředpokládá.

Takže, jak zjistil Insider, Baník získal tehdy sedmnáctiletého Vydru z Jihlavy za 15 milionů korun, dalších 10 milionů pak klubu z Vysočiny doplatil po mladíkově přestupu do Udine.

Vydra totiž v Baníku okamžitě zazářil jako kometa a po půlroce jeho působení na Bazalech už ho koupil klub italské Serie A. „Udinese Calcio zaplatilo za Vydru celkem 2,5 milionu eur, a to v šesti splátkách,“ říká zdroj deníku Insider, který má o přestupních podmínkách přímou, nikoli zprostředkovanou informaci. Při dnešním kurzu tedy vyplacená transferní suma, která skončila v kase Baníku, odpovídá 64 milionům korun.

Ve smlouvě o přestupu z Baníku nechyběla ani poznámka, že Udine doplatí dalších 600 000 eur, tj. zhruba 15 milionů korun, jako bonus, a to v případě, když Vydra odehraje 20 zápasů za Udine.

Jenže to se nestalo. Vydra hrál juniorskou Primaveru, loni odešel hostovat do belgických Brugg, kde si hned vážně poranil koleno – a fotbalově se probudil až nyní, na dalším hostování v druholigovém anglickém Watfordu.

„Požádali jsme hráčova agenta Ondreje Chovance, jestli by s panem Pozzem, který vlastní Udine i Watford, nezkusil dojednat, zda by z toho nasmlouvaného výkonnostního bonusu nemohl Baník dostat alespoň něco, když teď úspěšně a pravidelně hraje za klub stejného vlastníka. Ale je nám jasné, že ve smlouvě se mluví o Udine, nikoli o Watfordu, záleželo by tedy asi na dobré vůli pana Pozza,“ připouští Šafarčík.

Za Watford už Vydra nejenže odehrál 23 zápasů, ale hlavně v nich nastřílel 18 gólů. Tím stoupá i jeho cena na přestupním trhu. Svými trefami tlačí Watford za postupem do Premier League, ale i kdyby se tam nedostal v dresu „Sršňů“, mohl by mladý český reprezentant proskočit mezi elitu formou přestupu.

Britská média spekulují o zájmu několika klubů, i těch silných typu Evertonu či Tottenhamu. A transferní suma by v tom případě rozhodně skočila vysoko přes 100 milionů korun. Jenže z toho už Baník nebude mít vůbec nic. „Bohužel, procenta z dalšího Vydrova transferu v jeho přestupní smlouvě mezi Baníkem a Udine nejsou,“ kruší Šafarčíka.

Připomeňme kapitolku z fotbalového dějepisu: V roce 1996 vzrušil Česko případ přestupu Pavla Nedvěda ze Sparty do Lazia. Háček byl v tom, že 30 procent z Nedvědova dalšího přestupu si oprávněně nárokovala Plzeň. Tehdejší vlastník Sparty Alexandr Rezeš zkusil fintu: že by Nedvěd nejprve papírově přestoupil do dalšího rezešovského klubu z Košic, a to za jednu korunu (čili Plzeň by dostala zhruba 30 haléřů) – a pak by z Košic přestoupil za 138 milionů do Lazia (a z toho by Plzeň nedostala nic). Plzeň kvůli tomu spustila bouřku, zastala se jí tehdy nejen média, ale i fotbalový svaz, a tak Rezeš svůj ďábelský plán stopil a do Plzně za Nedvěda putovalo zhruba 40 milionů korun.

V souvislosti s Vydrou se proto objevila teorie, jestli fakt, že má být jeho hostování z Udine ve Watfordu změněno v přestup, není podobnou fintou Giampaola Pozza, jak Baník vyšachovat z velkého podílu na Vydrově dalším potenciálním přestupu třeba do Tottenhamu. Ale není tomu tak.

„Nárok na velká procenta z přestupní částky my v Baníku nemáme. Jen na malý podíl na výchovném, jak to vychází z předpisů FIFA. Ale Vydra pobyl na Bazalech jen půl roku, takže na tomhle může výrazněji participovat spíš Vysočina Jihlava, v níž Matěj prošel mládežnickými týmy,“ vysvětluje Šafarčík.

Zmiňuje tak systém zvaný Solidarity Payment. Z přestupní částky mezinárodního transferu se dle nařízení FIFA vyčlení 5 procent, které se rozdělí klubům, jež se podílely na výchově hráče. Za každý rok mezi 12. a 15. rokem věku 0,25 % a mezi 16. a 23. pak 0,5 % z přestupní částky. Ale pozor, to vše jen při přestupu ze země X do země Y, například z italského Udine do anglického Watfordu. Třeba na „vnitrozemský“ přestup Watford-Tottenham by se toto pravidlo nevztahovalo.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy