Německo je v EU ostrovem stability, ale Rakušan v čele Siemensu plave mořem problémů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 11. 2012 15:31
Předpoklady vedení firmy o globálním hospodářském oživení během roku 2012 se nenaplňují, takže zisky budou výrazně menší, než se očekávalo. List Börsen-Zeitung uvádí, že už v létě vedení Siemensu vypracovalo plán na propouštění zaměstnanců, kterých má po celém světě skoro půl milionu.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Německo je v Evropě, postižené krizí a šetřením, jedním z posledních majáků stability a prosperity. Ale vlajkovou loď jeho průmyslu – strojírenský gigant Siemens – rozbouřené vody už trochu táhnou ke dnu.

Slabá poptávka a zrušené objednávky mohou za letošní propad v příjmech firmy. Německé dráhy zrušily kontrakt na nové vysokorychlostní vlaky a zklamáním je Asie.

Objem zakázek v Indii oproti loňsku poklesl o čtyřicet procent. V Číně, jejíž ekonomika roste letos pomaleji, poklesl objem o více než deset procent.

Například ve třetím čtvrtletí celosvětový objem nových zakázek spadl o 23 procent ve srovnání s rokem 2011.

Předpoklady vedení firmy o globálním hospodářském oživení během roku 2012 se nenaplňují, takže podle listu Börsen-Zeitung zisky budou výrazně menší, než se očekávalo. Stejný zdroj uvádí, že už v létě vedení Siemensu vypracovalo plán na propouštění zaměstnanců, kterých má po celém světě skoro půl milionu.

V Německu má firma výsadní postavení, což může být výhoda i nevýhoda. V roce 2010 došlo k dohodě mezi Siemensem a spolkovou vládou v Berlíně, že koncern udělá vše pro to, aby velká část výroby zůstala v Německu a aby se v německých provozech propouštělo minimálně.

Analytici spekulují o tom, že na špatných výsledcích se podílejí i některá chybná rozhodnutí, po nichž se firma vydala špatným směrem.

Revidovala svůj někdejší úmysl působit v solárním byznysu a úplně se stáhla z trhu se solárními panely. Nenaplňují se ani optimistické, ambiciózní prognózy ohledně budování offshore větrných parků. Tedy větrných elektráren stavěných na otevřeném moři.

Ředitel Siemensu Peter Löscher si před časem vytkl za cíl roční zisk přes 100 miliard eur. Loni to bylo 74 miliard, letošek bude horší. Velká výzva tak před ním zůstává a spíše se vzdaluje.

Do roku 2014 chce snížit náklady o šest miliard eur (152 miliard korun) ročně.

On je Löscher vůbec v mimořádné pozici. Nejen proto, že je Rakušanem v čele víceméně německé firmy. V její více než století a půl trvající existenci je prvním šéfem, který do této funkce přišel zvenku. Před rokem 2007, kdy nabídku vést Siemens dostal, šéfoval farmaceutické společnosti Merk a v Siemensu na nižších postech nikdy nepracoval.

 

Právě se děje

Další zprávy