Objev dne - Jestli něco může věrně ilustrovat náhled nynější Nečasovy vlády na zelené otázky a zelenou energii, je to příklad, jak ministerstvo průmyslu nakládá s penězi státního programu Efekt.
Program je sice už roky určen na podporu obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor, ministři Kocourek a nyní Kuba z něj však dotují i věci spojené s jadernou energetikou.
Program disponuje desítkami milionů a do oblasti jaderné energie míří podle zjištění Insideru částky v řádu stovek tisíc korun ročně.
Letos například Efekt dotoval 300 tisíci korunami vydání publikace Jaderná elektrárna Temelín - dostavba 3. a 4. bloku, která se následně prodává za 350 korun. Sto tisíc korun zamířilo na seminář Jaderná energetika - kdy se stane obnovitelným zdrojem? A program podpořil i loňskou 4. výroční konferenci o jaderné energetice s názvem Svatý boj o jadernou energetiku neutuchá.
Podle někdejšího člena první Pačesovy energetické komise Edvarda Sequense ze sdružení Calla jde o jednoznačné porušení pravidel, která jsou pro zmíněný program stanovena.
Samo ministerstvo program Efekt na svých webových stránkách představuje formulací, že „podporuje energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie v ČR a doplňuje energetické programy podporované ze strukturálních fondů Evropské unie“.
Úřad ministra Kuby však odmítl, že by dotováním akcí s jadernou tematikou pravidla programu porušil. "K uskutečnění státního Programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů mohou být poskytovány dotace také na osvětu, výchovu, vzdělávání, poradenství, vědu, výzkum a vývoj v oblasti nakládání s energií. Nakládáním s energií se rozumí výroba, přenos, přeprava, distribuce, rozvod, spotřeba energie a uskladňování plynu, včetně souvisejících činností," sdělil Insideru v písemné odpovědi Tomáš Paták z tiskového oddělení ministerstva.
Na otázku, zda ministerstvo průmyslu pokládá jádro za obnovitelný zdroj, neodpověděl.
Myšlenkou zařadit jadernou energetiku mezi obnovitelné zdroje se „proslavil" někdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Jeho názor před dvěma lety rozporoval kromě jiných i Drobilův bývalý stranický kolega Bedřich Moldan, podle něhož jádro nemůže být obnovitelným zdrojem už jen proto, že uran, z něhož se vyrábí palivo do reaktorů, není obnovitelná surovina.
Letošní rozpočet programu Efekt je 30 milionů korun a drtivá většina akcí, kterou podpořil, skutečně odpovídá původnímu zadání. Letos se z programu kromě „jaderných akcí“ například dotovaly částkou 350 tisíc úspory ve vytápění základní školy Řevnice, 100 tisíci korunami studie o energeticky šetrných stavbách nebo 50 tisíci korunami představení a prohlídka první energeticky pasivní administrativní budovy v Česku.