Návrh nové energetické koncepce státu je hotov. Temelín porazí uhlí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 11. 2013 15:43
S čím se počítá? Dva nové bloky Temelína do roku 2030. Pokles podílu uhelných zdrojů na 11 až 21 procent. A další prudké změny
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Dva nové bloky Temelína do roku 2030. Pokles podílu uhelných zdrojů na 11 až 21 procent, ale přitom se ponechá otevřena otázka, zda je nutné prolomit těžební limity. Ale také další velké změny v energetickém mixu – tak vypadá nejnovější návrh Aktualizované státní energetické koncepce, která předurčí energetické směřování České republiky na příštích třicet let.

Materiál, který má deník Insider k dispozici, dokončilo ministerstvo průmyslu a obchodu v uplynulých dnech.

Ve čtvrtek 21. listopadu proběhne veřejné projednávání koncepce z hlediska dopadu na životní prostředí (SEA). Do vlády by měla koncepce jít spolu se stanoviskem SEA a analýzou ekonomických dopadů na začátku příštího roku.

Spotřeba bude nižší

Oproti původnímu návrhu, kterým se loni v listopadu zabývala ještě Nečasova vláda, představuje nová verze mírně upravené podíly jednotlivých zdrojů na celkovém energetickém mixu.

Vychází totiž z předpokladu, že tuzemská spotřeba energií nebude růst tak rychle, jak se očekávalo (rozdíl činí asi dvě a půl procenta). Bere současně v potaz i dopady energetických úspor.

„Původní předpoklady jak u spotřeby elektřiny, tak u spotřeby tepla byly mírně nadhodnoceny," vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Jádrem bude jádro

Jak už předpokládal původní materiál, tuzemská energetika má být po roce 2040 postavena zejména na jádru. Výroba elektřiny z jaderných zdrojů by se tak měla zvýšit ze současných 33 procent na 49 až 58 procent.

K dosažení tohoto podílu mají dopomoci nové dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Uvažuje se také o dalším jaderném zdroji v Dukovanech.

Naopak výrazné utlumení čeká výrobu elektřiny z uhlí. V horizontu asi deseti let přijde ČEZ (v jednom případě Litvínovská uhelná) o elektrárnu Dětmarovice, Mělník, Chvaletice nebo část Prunéřova. Dožije i elektrárna Tisová, staré bloky v Ledvicích a řada menších zdrojů.

Výroba elektřiny z uhlí se tak sníží ze současných skoro 60 procent pouze na 11 až 21 procent.

(Jaký je současný energetický mix, o tom psal Insider před 14 dny ZDE.)

„Do roku 2025 přijde Česká republika vzhledem k uzavírání uhelných zdrojů o 2300 až 2700 megawatt kapacity," upřesňuje Šolc.

Významnější součástí energetického mixu než doposud bude i zemní plyn. Jeho podíl by se měl v souvislosti s výstavbou paroplynové elektrárny Počerady zvýšit z 8 procent až na 15 procent.

Větší význam mají mít i obnovitelné zdroje, jejichž podíl vzroste ze současných více než 8 procent na 18 až 25 procent.

Prodloužení životnosti Dukovan, nový Temelín

Výpadek uhelných zdrojů bude nutné nahradit. V prvních letech by se o to měly postarat Dukovany. Až o dvacet let by se měla prodloužit jejich životnost.

"Proces na prodloužení životnosti Dukovan by měl být zahájen v roce 2015," říká Šolc s tím, že nejprve by se měla prodloužit životnost jednoho bloku o deset let a poté o dalších deset let životnost druhého bloku. Elektřinu by Dukovany mohly vyrábět až do roku 2035–2040.

„Dva bloky Temelína budou potřeba již před rokem 2030," tvrdí Šolc a cituje při tom z nové koncepce.

Materiál připouští také výstavbu dalšího bloku Dukovan. Ten by mohl být postaven mezi lety 2035 až 2040.

Věčná otázka, co s limity?

Vzhledem k tomu, že není doposud schválena Státní surovinová politika, počítá Aktualizovaná státní energetická koncepce se dvěma scénáři. Tedy se zachováním stávajících těžebních limitů i s jejich prolomením.

Podle Šolce z materiálu vyplývá, že se tuzemská energetika obejde i bez uhlí za limity. Uhlí by totiž mělo primárně směřovat na výrobu tepla. Nutná bude ale určitá regulace státu.

„V posledních letech se uhlí čerpalo velmi rychlým tempem. Pokud by toto tempo trvalo, byla by potřeba určitá rezerva," říká Šolc.

Už teď je téměř jisté, že bude muset těžební společnost NWR zavřít důl Paskov na Ostravsku. V horizontu energetické koncepce nelze počítat patrně ani s uhlím z dolu Frenštát.

Naopak zmiňuje se, že ve svých současných ložiscích našla asi 20 milionů tun uhlí Litvínovská uhelná.

Myslíme hlavně na sebe

Nová energetická strategie České republiky už nepředpokládá s výrazným proexportním zaměřením. Koncepce stanovuje energetický mix tak, aby byla země co nejvíce energeticky soběstačná a bezpečná.

Z vlastních zdrojů by tak měla vyrobit veškerou svou spotřebu.

„Samozřejmě bude potřeba zachovat si i jisté energetické rezervy," upozorňuje Šolc.

Ty koncepce ale navrhuje snížit ze současných 25 procent na 10 až 15 procent.

Proč to trvalo tak dlouho?

Jak to, že se koncepce dostává do finále skoro rok poté, co ji vzala na vědomí vláda?

Podle Šolce bylo až v březnu vypsáno výběrové řízení na zpracovatele hodnocení vlivu na životní prostředí. Posudky pak byly zpracovány letos v červnu, přičemž materiál byl předán ministerstvu životního prostředí k vydání stanoviska EIA v uplynulých dnech.

Podle očekávání resortu by stanovisko mělo být vydáno do konce roku. V lednu by mohl být materiál postoupen vládě.

Zdali materiál projde, bude ale záležet na tom, zda se do té doby podaří sestavit novou vládu. Pokud ne, hrozí, že bude koncepce, stejně tak jako předešlé verze, smetena ze stolu.

Na této koncepci se pracuje už od roku 2011, je to ovšem první materiál od roku 2004, který vláda projednala. Předchozí verze se nikdy až do vlády nedostaly.

"Poslední předchozí koncepce byla připravena koncem roku 2009, prošla připomínkovým řízením, přechodná Fischerova vláda ji ale již neprojednala," uzavírá Šolc.

KATEŘINA VOKURKOVÁ

 

Právě se děje

Další zprávy