Nástupce Věry a Tamary je hotov a bude na IDETu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2013 14:33
Koncem května představí pardubická firma ERA na zbrojařském veletrhu IDET nový typ unikátního pasivního radaru PCL, jehož možnosti předčí světem obdivované Tamary a Věry.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Koncem května představí pardubická firma ERA na zbrojařském veletrhu IDET nový typ unikátního pasivního radaru PCL, jehož možnosti předčí světem obdivované Tamary a Věry.

Říkají mu Tichý strážce a je to vlastně „parazit“, jemuž k odhalení i těch nejdokonalejších letounů s neviditelnou technologií stačí jediná anténa, která se „přiživuje“ na rozhlasovém či televizním vysílání. Jejich vlny odražené například od letounu zachycuje. To je ve srovnání s Tamarou a Věrou výrazný posun, protože ty ke zjištění cíle potřebovaly zachytit vysílání jeho elektromagnetických vln (například komunikaci mezi piloty).

„Parazitování na rozhlasovém a televizním vysílání je největší přidanou hodnotou PCL,“ říká generální ředitel pardubické společnosti Viktor Sotona. „Navíc jsme blízko i jiné důležité schopnosti: odhalovat malá bezpilotní letadla.“

To by mělo, jak Insideru potvrdil velitel protiteroristické jednotky URNA Libor Lochman, velký význam pro ochranu strategických objektů, jako jsou jaderné elektrárny, či třeba akcí jako olympijské hry před vzdušnými teroristickými útoky.

Právě malé bezpilotní letouny s trhavinou na palubě jsou totiž pro zvláštní služby jednou z největších hrozeb. Libor Lochman řekl, že jeho muži se sice na jejich sestřelení cvičí, pokud ale nevědí, odkud mohou přiletět, uplatňuje se pak taková dovednost ve skutečné akci obtížně.

Prototyp Tichého strážce prošel v uplynulých dnech při armádním cvičení velmi tvrdou a úspěšnou zkouškou. „Vedl si nad očekávání dobře,“ uznává šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant, podle něhož je společnost ERA (od roku 2011 patří do skupiny Omnipolu) ukázkovým příkladem, že čeští majitelé mohou i bez zahraničního investora dosáhnout ve vývoji sofistikovaných technologií ojedinělých výsledků.

V laboratořích ERA se nyní pracuje na tom, aby byl nový pasivní radar schopen pracovat i v situacích, kdy je (například v případě ozbrojeného konfliktu) rozhlasové a televizní vysílání vypnuto. „Pracujeme na tom, aby náš radar mohl využívat vlastní, vhodně rozmístěné vysílače,“ říká ředitel Sotona.

Na využití odrazu rozhlasových, televizních či jiných vln při zjišťování vzdušných cílů pracují sice i jiné přední firmy ve světě, avšak jen ERA dotáhla tuto myšlenku do podoby malého a mobilního pasivního radaru. V současné době má pardubická společnost 130 zákazníků z řad organizací řízení letového provozu letišť a vojenských sil ve 46 zemích světa.

Jan Gazdík

 

 

Právě se děje

Další zprávy