Nástupce Věry a Tamary je hotov a bude na IDETu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2013 14:33
Koncem května představí pardubická firma ERA na zbrojařském veletrhu IDET nový typ unikátního pasivního radaru PCL, jehož možnosti předčí světem obdivované Tamary a Věry.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Koncem května představí pardubická firma ERA na zbrojařském veletrhu IDET nový typ unikátního pasivního radaru PCL, jehož možnosti předčí světem obdivované Tamary a Věry.

Říkají mu Tichý strážce a je to vlastně „parazit“, jemuž k odhalení i těch nejdokonalejších letounů s neviditelnou technologií stačí jediná anténa, která se „přiživuje“ na rozhlasovém či televizním vysílání. Jejich vlny odražené například od letounu zachycuje. To je ve srovnání s Tamarou a Věrou výrazný posun, protože ty ke zjištění cíle potřebovaly zachytit vysílání jeho elektromagnetických vln (například komunikaci mezi piloty).

„Parazitování na rozhlasovém a televizním vysílání je největší přidanou hodnotou PCL,“ říká generální ředitel pardubické společnosti Viktor Sotona. „Navíc jsme blízko i jiné důležité schopnosti: odhalovat malá bezpilotní letadla.“

To by mělo, jak Insideru potvrdil velitel protiteroristické jednotky URNA Libor Lochman, velký význam pro ochranu strategických objektů, jako jsou jaderné elektrárny, či třeba akcí jako olympijské hry před vzdušnými teroristickými útoky.

Právě malé bezpilotní letouny s trhavinou na palubě jsou totiž pro zvláštní služby jednou z největších hrozeb. Libor Lochman řekl, že jeho muži se sice na jejich sestřelení cvičí, pokud ale nevědí, odkud mohou přiletět, uplatňuje se pak taková dovednost ve skutečné akci obtížně.

Prototyp Tichého strážce prošel v uplynulých dnech při armádním cvičení velmi tvrdou a úspěšnou zkouškou. „Vedl si nad očekávání dobře,“ uznává šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant, podle něhož je společnost ERA (od roku 2011 patří do skupiny Omnipolu) ukázkovým příkladem, že čeští majitelé mohou i bez zahraničního investora dosáhnout ve vývoji sofistikovaných technologií ojedinělých výsledků.

V laboratořích ERA se nyní pracuje na tom, aby byl nový pasivní radar schopen pracovat i v situacích, kdy je (například v případě ozbrojeného konfliktu) rozhlasové a televizní vysílání vypnuto. „Pracujeme na tom, aby náš radar mohl využívat vlastní, vhodně rozmístěné vysílače,“ říká ředitel Sotona.

Na využití odrazu rozhlasových, televizních či jiných vln při zjišťování vzdušných cílů pracují sice i jiné přední firmy ve světě, avšak jen ERA dotáhla tuto myšlenku do podoby malého a mobilního pasivního radaru. V současné době má pardubická společnost 130 zákazníků z řad organizací řízení letového provozu letišť a vojenských sil ve 46 zemích světa.

Jan Gazdík

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy