Naděje pro 569 127 voličů umírá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2013 14:30
Jedenáct procent voličů, bylo to přesně 569 127 hlasů, dalo před třemi lety politice nové lidi, ale už nejbližší dny ukážou, že to tak úplně nedopadlo. Věci veřejné v pátek a jejich odpadlíci ve straně LIDEM zítra začnou rozhodovat, zda vůbec, případně jak, se účastní příštích voleb. Co víme už dopředu?
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Jedenáct procent voličů, bylo to přesně 569 127 hlasů, dalo před třemi lety politice nové lidi, ale už nejbližší dny ukážou, že to tak úplně nedopadlo.

Věci veřejné v pátek a jejich odpadlíci ve straně LIDEM zítra začnou rozhodovat, zda vůbec, případně jak, se účastní příštích voleb.

Ve sněmovních kuloárech prosakují zvěsti, že se Bártovy Věci veřejné spojí s Úsvitem Tomia Okamury. Ten sice osobně něco takového odmítá, ale Vít Bárta minulý týden Insideru výslovně takovou možnost nepopřel a poslanec David Kádner nyní výslovně potvrdil, že o tom Věci veřejné skutečně uvažují.

„Ani Okamurův Úsvit není vyloučený,“ řekl doslova Insideru Kádner. „Můžu potvrdit, že VV kandidovat budou, ale jestli s vlastní kandidátkou, nebo s někým jiným, nebo někdo jiný s námi, není jasné,“ dodal Kádner s tím, že právě to rozhodne už příští týden vedení Věcí veřejných.

Z dalších rozhovorů se však spíše rýsuje, že oněch „několik variant“ se v podstatě smrskává na dvě: buď přijde volební spojení s Tomiem Okamurou, nebo samostatná kandidátka, jak potvrzuje někdejší pokladník VV Michal Babák.

„Kromě Okamury je tu ještě možnost jít do voleb sami za podpory některých známých osobností,“ říká tento poslanec.

Jasné je to, že na kandidátkách už nebude mediální tvář Věcí veřejných z minulých voleb, posléze kritizovaný ministr vnitra a pak investigativní novinář a politik v jedné osobě Radek John.

Už kandidovat nehodlá. „Já svůj úkol splnil. Zasadil jsem se o nezávislé vyšetřování v nejvyšších patrech politiky nebo o zavedení institutu spolupracujícího obviněného. Nemusím tedy usilovat o pobyt ve vysoce toxickém prostředí politiky. Já mám odpracováno,“ řekl Insideru John svou typickou dikcí.

Podobné vyhlídky – tedy konec v politice – se rýsují nad odpadlíky Věcí veřejných ve straně LIDEM. Kapitánský můstek bez předchozího varování už opustila Karolína Peake a zbytek stojí před rozhodnutím, zda se nakonec zítra přece jen radši nerozpustí.

„Bude to zásadní jednání. Ani rozpuštění není vyloučeno,“ připouští 1. místopředsedkyně strany a úřadující lídryně Dagmar Navrátilová.

Exministr Kamil Jankovský pak Insideru řekl, že se ke konci strany tak kategoricky nestaví. "Nebudu navrhovat zítra rozpuštění, ale svolání sněmu, kde by celé vedení dalo funkce k dispozici. Sněm by mohl být tak do půlky září," uvedl.

LIDEM určitě nepostaví samostatné kandidátky. „Jak byla naše strana malá, ještě ji oslabil odchod předsedkyně,“ dodává Navrátilová a připouští, že někteří kolegové by mohli kandidovat na listinách jiných stran: „I to je samozřejmě možné.“

Takovou možnost má podle vlastních slov poslankyně Jana Suchá, která hovoří o „více nabídkách“, naopak její kolega Viktor Paggio dal najevo, že se stáhne „do soukromého sektoru“.

Jan Němec

Úvodní foto z předvolební kampaně 2010: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy