Naděje pro 569 127 voličů umírá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2013 14:30
Jedenáct procent voličů, bylo to přesně 569 127 hlasů, dalo před třemi lety politice nové lidi, ale už nejbližší dny ukážou, že to tak úplně nedopadlo. Věci veřejné v pátek a jejich odpadlíci ve straně LIDEM zítra začnou rozhodovat, zda vůbec, případně jak, se účastní příštích voleb. Co víme už dopředu?
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Jedenáct procent voličů, bylo to přesně 569 127 hlasů, dalo před třemi lety politice nové lidi, ale už nejbližší dny ukážou, že to tak úplně nedopadlo.

Věci veřejné v pátek a jejich odpadlíci ve straně LIDEM zítra začnou rozhodovat, zda vůbec, případně jak, se účastní příštích voleb.

Ve sněmovních kuloárech prosakují zvěsti, že se Bártovy Věci veřejné spojí s Úsvitem Tomia Okamury. Ten sice osobně něco takového odmítá, ale Vít Bárta minulý týden Insideru výslovně takovou možnost nepopřel a poslanec David Kádner nyní výslovně potvrdil, že o tom Věci veřejné skutečně uvažují.

„Ani Okamurův Úsvit není vyloučený,“ řekl doslova Insideru Kádner. „Můžu potvrdit, že VV kandidovat budou, ale jestli s vlastní kandidátkou, nebo s někým jiným, nebo někdo jiný s námi, není jasné,“ dodal Kádner s tím, že právě to rozhodne už příští týden vedení Věcí veřejných.

Z dalších rozhovorů se však spíše rýsuje, že oněch „několik variant“ se v podstatě smrskává na dvě: buď přijde volební spojení s Tomiem Okamurou, nebo samostatná kandidátka, jak potvrzuje někdejší pokladník VV Michal Babák.

„Kromě Okamury je tu ještě možnost jít do voleb sami za podpory některých známých osobností,“ říká tento poslanec.

Jasné je to, že na kandidátkách už nebude mediální tvář Věcí veřejných z minulých voleb, posléze kritizovaný ministr vnitra a pak investigativní novinář a politik v jedné osobě Radek John.

Už kandidovat nehodlá. „Já svůj úkol splnil. Zasadil jsem se o nezávislé vyšetřování v nejvyšších patrech politiky nebo o zavedení institutu spolupracujícího obviněného. Nemusím tedy usilovat o pobyt ve vysoce toxickém prostředí politiky. Já mám odpracováno,“ řekl Insideru John svou typickou dikcí.

Podobné vyhlídky – tedy konec v politice – se rýsují nad odpadlíky Věcí veřejných ve straně LIDEM. Kapitánský můstek bez předchozího varování už opustila Karolína Peake a zbytek stojí před rozhodnutím, zda se nakonec zítra přece jen radši nerozpustí.

„Bude to zásadní jednání. Ani rozpuštění není vyloučeno,“ připouští 1. místopředsedkyně strany a úřadující lídryně Dagmar Navrátilová.

Exministr Kamil Jankovský pak Insideru řekl, že se ke konci strany tak kategoricky nestaví. "Nebudu navrhovat zítra rozpuštění, ale svolání sněmu, kde by celé vedení dalo funkce k dispozici. Sněm by mohl být tak do půlky září," uvedl.

LIDEM určitě nepostaví samostatné kandidátky. „Jak byla naše strana malá, ještě ji oslabil odchod předsedkyně,“ dodává Navrátilová a připouští, že někteří kolegové by mohli kandidovat na listinách jiných stran: „I to je samozřejmě možné.“

Takovou možnost má podle vlastních slov poslankyně Jana Suchá, která hovoří o „více nabídkách“, naopak její kolega Viktor Paggio dal najevo, že se stáhne „do soukromého sektoru“.

Jan Němec

Úvodní foto z předvolební kampaně 2010: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy