Na Slovensku byly zdevastovány hroby legionářů, Česko protestuje

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 5. 2013 14:43
Ministerstvo obrany poslalo ostrý protestní dopis slovenskému ministerstvu vnitra. Jde v něm o to, že ve městě Nové Zámky byly zdevastovány válečné hroby stovky československých legionářů, kteří na jihovýchodním Slovensku bojovali v roce 1919, když zdejší území okupovala armáda komunistické Maďarské republiky rad.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Ministerstvo obrany poslalo ostrý protestní dopis slovenskému ministerstvu vnitra. Jde v něm o to, že ve městě Nové Zámky byly zdevastovány válečné hroby stovky československých legionářů, kteří na jihovýchodním Slovensku bojovali v roce 1919, když zdejší území okupovala armáda komunistické Maďarské republiky rad.

Pod dopisem je podepsána ředitelka odboru pro válečné veterány Iveta Hlásecká. Podrobnosti protestu sice odmítla sdělit, avšak zdroj Insideru řekl, že incident považuje Praha za nevídané porušení mezivládní dohody mezi Českem a Slovenskem v péči o válečné hroby.

Památník legionářů přežil éru nacistické i komunistické totality. Nyní kdosi těžkou technikou srovnal se zemí hlavní náhrobek, na němž původně stálo sousoší. Kdo to byl, se bezpečně neví, avšak odpovědnost nepřímo převzala novozámecká radnice.

Přednosta úřadu Peter Ágh Insideru sdělil, že zlikvidování hrobů je nedorozumění. „O těchto hrobech jsme neměli informace. Nebyly nikde vedené jako vojenské hroby. Náhrobek už nebyl v dobrém stavu, a tak jsme se ho rozhodli odstranit.“

Informace o hrobech legionářů získal prý teprve nedávno a udělá vše, co je v jeho silách, aby je opravil.

Slovenský historik Ferdinand Vrábel, spolupracovník Společnosti Milana Rastislava Štefánika, však za incidentem vidí maďarské extremisty. „Primátora Nových Zámků Gejzu Pischingera už několik let upozorňujeme na neúnosný a zanedbaný stav hrobů československých legionářů – a tohle je výsledek,“ řekl Insideru historik Vrábel, jinak také člen správní rady Společnosti Milana Rastislava Štefánika.

Historik: Nejsme snad v Libyi

Tato společnost také nezávisle na českém protestu podala kvůli zničení pietního místa na Slovensku trestní oznámení. „Slovy nevyjádříš, jak nás míra tohoto barbarství ohromila a zasáhla. I proto jsme trestní oznámení podali,“ říká historik Vrábel.

Že se něco podobného děje například v Libyi, kde byly nedávno v Benghází rozlámány či vyvráceny desítky náhrobků britských vojáků, kteří padli v bojích s nacistickým Afrikakorpsem, ho prý nepřekvapuje. Nečekal ale, že se s hanobením hrobů hrdinů setká v zemi Evropské unie, která je navíc členem NATO.

Ferdinand Vrábel v této souvislosti tvrdí, že novozámecký primátor se odmítl o legionářské hroby starat. „Když jsme ho před několika lety žádali o opravu hrobů, odpověděl, že na náhrobky takových lidí nemá v pokladně peníze,“ uvedl historik.

Ověřit, zda je to pravda, nelze, protože Gejza Pischinger přes opakované pokusy zůstal na telefonní lince pro Insider nedostupný.

Když hoří věnce pro hrdiny...

Incident v Nových Zámcích se řešil už minulý pátek na zbrojařském veletrhu IDET. Stížnost Československé obce legionářské si tam vyslechl i šéf slovenského generálního štábu Peter Vojtek. „Přislíbil nám podporu,“ říká místopředseda obce Jindřich Sitta.

Připomíná jiné vandalství, s nímž se právě v Nových Zámcích nedávno setkal. „Pořádali jsme tam pouť k jiným hrobům československých legionářů, položili věnce a odhalili zrekonstruovanou desku. Jenomže věnce přes noc shořely a desku někdo rozmlátil kladivem.“

Poměry na slovensko-maďarském pomezí označuje Sitta – i v názorech na pětasedmdesátiletou existenci Československa – za velmi komplikované. „Podobné vandalství se bude určitě opakovat a možná ještě v horší podobě,“ varuje veterán z válek v Iráku, Balkánu a Afghánistánu. A připomíná loňské poničení (i nacistickou svastikou) pomníku generála Josefa Šnejdárka na Těšínsku, kde v roce 1919 velel čs. jednotkám v sedmidenní válce s polskou armádou.

Václav Bartuška, který v 90. letech minulého století nastartoval obnovu poničených náhrobků čs. legionářů na Sibiři, připomíná, že vandalové ničící náhrobky se najdou v každé společnosti. Na mysli má i ty, kteří v Česku hanobili a ničili hroby rudoarmějců. „Vůbec si neumíme představit, jakými hrůzami museli v bojích s nacisty projít, aby tu padli až v samém konci války. Můžeme a musíme jen jedno – pečovat o jejich hroby a jednou za čas je navštívit v nejhlubší pokoře s květinou v ruce.“

Hroby československých legionářů byly vystaveny útokům i v Rusku ve třicátých letech minulého století. Moskva až v posledních letech umožňuje českému ministerstvu obrany hroby opravovat. Na Slovensku zatím leží hroby legionářů mimo zájem tamních úřadů, o pietní místa pečují jen zájmové slovenské spolky či občanská družení.

Jan Gazdík

Pozn. red.: Úvodní snímek zdevastovaného pomníku poskytla redakci Obec legionářská. Kromě dvaadevadesáti Čechů, Moravanů a Slováků odpočívají v hromadném hrobě i Rusové, Němci či Maďaři, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici v Nových Zámcích v době první světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy