Na pochybných solárních licencích tratí stát devět miliard ročně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 7. 2014 21:04
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Celkem devět miliard korun. Taková je podle Energetického regulačního úřadu suma, kterou stát každý rok možná zbytečně vyplácí jako podporu téměř dvěma stovkám podezřelých solárních elektráren s licencí udělenou těsně před koncem roku 2010.

Za dvacet let, což je průměrná doba pobírání podpory u fotovoltaiky, mohou tito solárníci díky machinacím s licencemi získat od státu téměř 200 miliard korun.

Nejvyšší státní zatupitelství zatím podalo 22 žalob kvůli podezření z neoprávněného udělení licence. Těsně před verdiktem je v současné době u soudů osm případů.

Licence na Silvestra

Energetický regulační úřad podezírá 180 solárních elektráren s instalovaným výkonem 645 MW z toho, že licenci mohly získat ještě před tím, než byly vůbec dokončeny. Důvodem mohla být podle úřadu tendence získat vyšší podporu ze strany státu formou garantovaných výkupních cen.

Ty ještě v roce 2010 představovaly 12 150 korun na MWh, v roce 2011 se ale snížily na 5 500 korun na MWh.

Podle úřadu je mezi podzřelými solárními elektrárnami řada projektů, které získaly licenci 31. prosince roku 2010.

"Nedokážu si představit, že bych někoho ze zaměstnanců nutila pracovat na Silvestra do dvaadvaceti, třiadvaceti hodin," sdělila v úterý televizi DVTV předsedkyně úřadu Alena Vitásková s tím, že už tento fakt je podezřelý.

Osm rozhodnutí

"ERÚ poslal na Nejvyšší státní zastupitelství přes 120 podnětů a dalších 59 podnětů na policejní prezidium. Více než dvacet případů již prostřednictvím správní žaloby poslalo na soud Nejvyšší státní zastupitelství," upřesňuje Chvojka.

Z celkem 22 správních žalob již soud pravomocně rozhodl v jedné. V polovině června odebral licenci elektrárně CD Solar. "U soudu se v tuto chvíli projednává osm dalších případů," prozrazuje mluvčí úřadu Chvojka.

Další verdikty tedy úřad očekává v nejbližších měsících. "Myslím, že minimálně u jednoho případu bude končit v srpnu další licence," potvrdila v DVTV Vitásková.

Úplatky

První vlaštovkou ve sporu o licence byla elektrárna CD Solar. Té odebral licenci v polovině června Krajský soud v Brně.

"Tato licence už neexistuje. Kvůli jejímu neoprávněnému používání musí firma vrátit vyplacenou podporu výkupních cen," vysvětluje Chvojka. Částka, kterou má Solar CD státu vrátit za tři roky podpory, podle Chvojky činí 94 milionů korun.

Rozhodnutí o odebrání licence předcházel verdikt libereckého okresního soudu, který prokázal, že stavitelé elektrárny nabídli Energetickému regulačnímu úřadu úplatek za předčasné vydání licence, aby mohla elektrárna ještě dosáhnout na vyšší státní podporu.

Stejný scénář

"Podobný verdikt by mohl padnout i v případě solární elektrárny FVE 28 v Mrlínku u Bystřice pod Hostýnem," předpokládá mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Krajský soud v Brně totiž v polovině června prokázal, že se investor projektu, jednatel stavební firmy a revizní technici podíleli na podvodu s cílem získat vyšší státní podporu. Podle Malého by tedy mělo logicky následovat odebrání licence. Soud v této věci zatím pravomocně nerozhodl.

"Ve vůbec prvním rozsudku, kterým byla zrušena licence, se soud cítil vázán pravomocným trestním rozsudkem pro zločin podplácení," říká právník Luděk Šikola z advokátní kanceláře Šikola & partneři a podobný scénář předpokládá také u dalších takovýchto případů.

 Kateřina Vokurková

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupenek na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 25 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 44 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy