Na pochybných solárních licencích tratí stát devět miliard ročně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 7. 2014 21:04
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Celkem devět miliard korun. Taková je podle Energetického regulačního úřadu suma, kterou stát každý rok možná zbytečně vyplácí jako podporu téměř dvěma stovkám podezřelých solárních elektráren s licencí udělenou těsně před koncem roku 2010.

Za dvacet let, což je průměrná doba pobírání podpory u fotovoltaiky, mohou tito solárníci díky machinacím s licencemi získat od státu téměř 200 miliard korun.

Nejvyšší státní zatupitelství zatím podalo 22 žalob kvůli podezření z neoprávněného udělení licence. Těsně před verdiktem je v současné době u soudů osm případů.

Licence na Silvestra

Energetický regulační úřad podezírá 180 solárních elektráren s instalovaným výkonem 645 MW z toho, že licenci mohly získat ještě před tím, než byly vůbec dokončeny. Důvodem mohla být podle úřadu tendence získat vyšší podporu ze strany státu formou garantovaných výkupních cen.

Ty ještě v roce 2010 představovaly 12 150 korun na MWh, v roce 2011 se ale snížily na 5 500 korun na MWh.

Podle úřadu je mezi podzřelými solárními elektrárnami řada projektů, které získaly licenci 31. prosince roku 2010.

"Nedokážu si představit, že bych někoho ze zaměstnanců nutila pracovat na Silvestra do dvaadvaceti, třiadvaceti hodin," sdělila v úterý televizi DVTV předsedkyně úřadu Alena Vitásková s tím, že už tento fakt je podezřelý.

Osm rozhodnutí

"ERÚ poslal na Nejvyšší státní zastupitelství přes 120 podnětů a dalších 59 podnětů na policejní prezidium. Více než dvacet případů již prostřednictvím správní žaloby poslalo na soud Nejvyšší státní zastupitelství," upřesňuje Chvojka.

Z celkem 22 správních žalob již soud pravomocně rozhodl v jedné. V polovině června odebral licenci elektrárně CD Solar. "U soudu se v tuto chvíli projednává osm dalších případů," prozrazuje mluvčí úřadu Chvojka.

Další verdikty tedy úřad očekává v nejbližších měsících. "Myslím, že minimálně u jednoho případu bude končit v srpnu další licence," potvrdila v DVTV Vitásková.

Úplatky

První vlaštovkou ve sporu o licence byla elektrárna CD Solar. Té odebral licenci v polovině června Krajský soud v Brně.

"Tato licence už neexistuje. Kvůli jejímu neoprávněnému používání musí firma vrátit vyplacenou podporu výkupních cen," vysvětluje Chvojka. Částka, kterou má Solar CD státu vrátit za tři roky podpory, podle Chvojky činí 94 milionů korun.

Rozhodnutí o odebrání licence předcházel verdikt libereckého okresního soudu, který prokázal, že stavitelé elektrárny nabídli Energetickému regulačnímu úřadu úplatek za předčasné vydání licence, aby mohla elektrárna ještě dosáhnout na vyšší státní podporu.

Stejný scénář

"Podobný verdikt by mohl padnout i v případě solární elektrárny FVE 28 v Mrlínku u Bystřice pod Hostýnem," předpokládá mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Krajský soud v Brně totiž v polovině června prokázal, že se investor projektu, jednatel stavební firmy a revizní technici podíleli na podvodu s cílem získat vyšší státní podporu. Podle Malého by tedy mělo logicky následovat odebrání licence. Soud v této věci zatím pravomocně nerozhodl.

"Ve vůbec prvním rozsudku, kterým byla zrušena licence, se soud cítil vázán pravomocným trestním rozsudkem pro zločin podplácení," říká právník Luděk Šikola z advokátní kanceláře Šikola & partneři a podobný scénář předpokládá také u dalších takovýchto případů.

 Kateřina Vokurková

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy