Na list dlužníků míří tisíce firem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 9. 2014 18:55
Zpřísňují se podmínky pro neplatiče DPH i jejich obchodní partnery.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Dosud obsahovala černá listina dlužníků DPH, s nimiž je riskantní obchodovat, 140 firem. Už od zítřka ale začne počet takzvaných nespolehlivých plátců bobtnat do tisíců. Finanční správa výrazně zpřísňuje pravidla – k tomu, aby se společnost či živnostník dostali „na index“, bude stačit po tři měsíce dlužit přes půl milionu korun. Dosud byl limit deset milionů.

„Počet subjektů, které by se mohly nově dostat na seznam nespolehlivých plátců, je tři až šest tisíc,“ říká mluvčí finanční správy Jitka Ježková. A dodává, že smyslem je postihnout ty, kteří páchají daňové podvody, nikoli poctivé podnikatele.

I na ně ale budou mít nové regule dopad. Jde o to, že za firmu na listině přebírají odpovědnost její obchodní partneři. A když ona DPH nezaplatí, stát peníze začne vymáhat na nich. Důsledná kontrola a prověřování všech dodavatelů se tak stanou ve firmách ještě důležitějším nástrojem.

„Dokud měl seznam pár desítek jmen, nebylo co řešit. Teď to bude masové,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků, který je zároveň ředitelem investiční skupiny Sindat Group. „Máme z toho trochu obavy. Hodně záleží, jak to budou kontroloři posuzovat,“ dodává s tím, že byznysmeni mají strach, aby berní úředníci nakonec necílili nejen na podvodníky a účelově zakládané firmy, ale také na spořádané společnosti, které se jen dostaly do problémů.

Obavy z tažení

„Není třeba šířit paniku. Proti zápisu se dá odvolat, což má odkladný účinek. Budou se brát v potaz faktory jako druhotná platební neschopnost,“ brání úpravu opatření, jež začalo platit v lednu 2013 a od té doby se průběžně doplňuje, náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Nervozita je ale pochopitelná, a to z obou stran. Jednak aby společnosti nemusely platit DPH dvakrát – nejprve jako součást ceny při vypořádání s partnerem, pak znovu státu, když tentýž dodavatel nesplní své daňové povinnosti. Jednak proto, že kdo se dostane na černou listinu, těžko z ní pak zmizí: o výmaz může požádat až po roce a nesmí mít žádné prohřešky.

A po celou tu dobu se mu budou jen komplikovaně shánět zakázky. „Bude to jako vypálené znamení, nikdo s vámi nebude chtít dělat byznys, bude to rozsudek,“ tvrdí Karel Havlíček.

Podobně jako on jsou k institutu nespolehlivého plátce kritičtí i další zástupci podnikové sféry, třeba Hospodářská komora. Ta mimo jiné namítá, že stát chce vlastně přimět firmy, aby za něj udělaly špinavou práci – aby samy odvrhly ty, u nichž selhává výběr daní.

Tím, kdo o zařazení mezi nespolehlivé plátce rozhoduje, jsou příslušné finanční úřady. A ty budou nově mnohem přísněji posuzovat nejen to, kolik a kdo dluží, ale také to, jak s kontrolory komunikuje či zda se nevyhýbá kontaktu. Sedět na virtuální adrese, v takzvaných office housech, bude proto rizikovější než dřív.

„Primárně opatření cílí na subjekty, které jsou registrovány na hromadných adresách, přičemž ani na těchto adresách není možné se se subjektem jakkoliv spojit,“ připomíná mluvčí finanční správy Ježková. Tažení proti hromadným adresám bude ale platit až od ledna 2015.

Jak to obejít

Co dělat, pokud firma či živnostník na webu daňové správy zjistí, že někdo z jejich obchodních spolupracovníků je na seznamu nespolehlivých plátců? Lze s ním kvůli tomu rozvázat smlouvu, je to relevantní důvod. Když to ale nejde, třeba protože dodává unikátní zboží, může zaplatit DPH rovnou na účet finančního úřadu. To je postup, který už funguje několik let, jen není moc používaný, hlavně kvůli větší administrativní náročnosti.

Příklad: obchod s elektronikou nakoupí od distributora sto telefonů. Normálně by mu za ně poslal milion korun a distributor by pak státu uhradil DPH 210 tisíc. Jelikož ale prodejce zjistí, že jeho dodavatel je na černé listině, může mu za mobily dát jen 790 tisíc a částku odpovídající DPH nasměrovat na finanční úřad.

Samotné firmy jsou v komentářích zdrženlivější, chtějí vyčkat, jaká bude praxe. „Opatření, která zefektivní výběr daní a napomohou boji s daňovými úniky, vnímáme pozitivně. Uvedené opatření pro nás znamená zvýšené nároky na administrativu,“ zhodnotila přísnější pravidla pro podvodníky a neplatiče DPH Šárka Jakoubková, PR manažerka největšího českého e-shopu Alza.cz.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Další zprávy