Na klíči k přežití prodělal Microsoft miliardu dolarů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 7. 2013 12:49
Odkud plyne silná vůle investovat obrovské prostředky do další přeměny Windows v operační systém pro telefony i tablety? Z nutnosti
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Ze čtvrtletních výsledků Microsoftu vyčnívá především jedno číslo: na produkci tabletů Surface RT firma prodělala téměř miliardu dolarů.

A tak se u tabletů zastavme hned zkraje. Co tohle číslo znamená? Ve výsledcích zveřejněných v pátek je těchto 900 milionů dolarů vedeno jako "inventory adjustment", což se mimochodem dosti podepsalo na celkových výsledcích firmy. Co ono adjustování inventáře představovalo? Především přecenění skladových zásob. Máme-li věřit drbům a odhadům, nechal si Microsoft vyrobit 3 až 5 milionů tabletů Surface RT, prodal jich ale jen jeden milion. Nu a právě nedávné snížení ceny těchto tabletů o 150 dolarů na kus se projevilo v téměř miliardovém odpisu.

Propadák jménem Surface RT

Tak velká ztráta v tabletové strategii vynesla Surface RT titulky jako „propadák“, ale tak jednoduché to není. Především je potřeba zdůraznit, že pro Microsoft je úspěch na trhu tabletů a mobilních telefonů klíčem k přežití. A to je dnes mnohem jistější konstatování než před šesti lety, kdy na trhu nebyl žádný iPhone a žádný iPad. Právě úspěch těchto dvou zařízení plus Androidu odpoutal svět od nadvlády Windows, a i když jsou finanční výsledky Windows jedněmi z mála trvale rostoucích čísel Microsoftu, je už prakticky jisté, že rodina Windows je na svém vrcholu. Zákazníci stále častěji dávají přednost menším zařízením a zejména pro děti se stávají tablety prvním vstupním bodem do světa počítačů. Během dalších patnácti let budou dnešní Windows pro počítače stejně důležité jako dnes diskety.

Tohle si uvědomuje nejenom Microsoft, ale stále naléhavěji i investoři. Odtud také plyne silná vůle investovat obrovské prostředky do další přeměny Windows v operační systém pro telefony i tablety. Prodeje desktopových Windows půjdou dolů spolu s tím, jak si dorůstající generace uvykne kupovat na běžné „počítačování“ tablety a na skutečné hraní konzole. Na konzole už si ve vyspělém světě zvykla a tady má Microsoft dobře uchycen svůj Xbox. I tento projekt jej přišel na obrovské peníze. Původní model Xboxu představený v roce 2001 se původně neprodával příliš dobře a až celá řada kampaní, nákladná spolupráce s vývojáři a později obroda prostřednictvím Kinectu do Xbox 360 přinesla úspěch. To bylo ale o šest let později a další tučná léta dodnes ztrátu z úvodního uvádění Xboxu na trh nepokryla. Dnešní obrovský úspěch Xboxu mezi uživateli tedy dosud není zhodnocen v podobě úspěchu finančního.

I to je důvod určité opatrnosti, se kterou Microsoft k projektu Surface přistupuje. Samozřejmě že je potřeba uspět, ale také je nutné neuspět za cenu toho, že se deset let neprojeví výsledky takového úspěchu. Je to právě tahle opatrnost, která předurčuje chování Microsoftu k projektům vyžadujícím megalomanské nasazení.

Windows 8

Ačkoliv prodeje PC ve světě klesají, Microsoft na prodeji operačního systému Windows vydělal 4,4 miliardy dolarů, což představuje šestiprocentní navýšení oproti stejnému období loňského roku. Na navýšení se podílela nabídka Windows Upgrade, ale významně jej snížila právě zmíněná adjustace v souvislosti se Surface RT. Microsoft bohužel neposkytuje přesnější údaje k úspěchům jednotlivých rodin jeho operačního systému, takže pouze víme, že prodeje Windows 8 počátkem května přesáhly 100 milionů kusů, přičemž za zhruba stejné období před třemi lety Microsoft prodal 175 milionů Windows 7. Je zřejmé, že přechod na novou verzi operačního systému neprobíhá tak rychle, jak by bylo žádoucí, a občasná prohlášení Microsoftu o počtu prodaných kopií jsou v příkrém rozporu s jinými statistikami.

Například podle Netmarketshare se podíl Windows 8 na desktopech dostal na 5,1 % oproti 1,1 % z listopadu 2012 – na úkor Windows Vista a Windows XP. Podíl samotných Windows 7 se téměř nezměnil. Zdá se, že zákazníci si Windows 8 nijak zásadně neoblíbili a jedna z tezí o rozporu mezi reportovanými prodeji a statistikami používání je, že lidé si kupují výhodné licence Windows 8, ale instalují si (v souladu s licenční politikou) nižší verze, zejména Windows 7.

Proto je velmi zajímavým datem pro Microsoft i pro svět operačních systémů 8. duben 2014, kdy firma hodlá oficiálně ukončit podporu operačního systému Windows XP. Ten ale stále drží téměř 40 % trhu. Již dnes straší bezpečnostní firmy vidinou milionů nechráněných a nebezpečných počítačů připojených do internetu, což má být také motor pro přechod na nové verze Windows. Jenže střízlivější hlasy upozorňují na to, že přechod na vyšší verze Windows není vůbec jednoduchá záležitost, řada počítačů vybavených XPčky byla vyrobena ještě před rokem 2008 a na novější operační systém, navíc rozpačitě přijímaný, zkrátka nemají dostatečnou kapacitu. Upgrade takových počítačů jen kvůli psaní dokumentů a surfování po webu je nákladná a náročná operace. Firmy budou mít tendenci službu takovýchto počítačů prodlužovat i za cenu neaktuálního systému či nákupu levných bezpečnostních prostředků třetích stran, domácnosti, které tyto starší počítače provozují jako druhý počítač – tedy typicky jako počítač obětovaný dětem –, je budou nahrazovat tablety. Jenže co v tabletech může nabídnout Microsoft? Surface RT?

Odloží XP svou smrt?

I proto se firma snaží dotáhnout osmičkovou verzi Windows k něčemu, co budou lidé ochotněji používat. Windows 8.1 mají být k dispozici letos v srpnu a mají nahradit pošramocené vnímání osmiček, ačkoliv u kontroverzního rozhraní Metro zůstávají, dotahují ale jeho integraci. Vrací se tlačítko Start, i když významně jiné než ve starších Windows – i Microsoft je zkrátka ochoten připustit, že požadavky kladené na tabletový systém a systém pro desktopové počítače jsou odlišné.

Nakonec je docela dobře možné, že Microsoft "podlehne tlaku", a pokud si nebude jist svou nabídkou produktů k přechodu, posune ukončení podpory Windows XP na pozdější termín. Dobře ví, že už zdaleka nemusí automaticky sáhnout po jeho počítačích a že dnešní uživatelé už nejsou zdaleka tak homogenní skupina jako ti v devadesátých letech.

Patrick Zandl

 

 

Právě se děje

Další zprávy