Muž z Chvalovského kauzy dostal těsně před amnestií odškodné za nepřiměřené trvání procesu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 2. 2013 14:59
Pátrání po podrobnostech novoroční prezidentské amnestie přineslo další pozoruhodnou a dosud neznámou historku. Deník Insider získal zatím neveřejný rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2, který loni v říjnu přiřkl odškodné Ladislavu Filipovi, který figuruje na seznamu obžalovaných v kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského. Klaus jej pak ještě amnestoval.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Pátrání po podrobnostech novoroční prezidentské amnestie přineslo další pozoruhodnou a dosud neznámou historku.

Deník Insider získal zatím neveřejný rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2, který loni v říjnu přiřkl odškodné Ladislavu Filipovi, který figuruje na seznamu obžalovaných v kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského. Částka 244 tisíc korun vyčíslila to, že soud uznal, že se kauza táhne nepřiměřeně dlouhou dobu.

Stát pak Ladislavu Filipovi peníze vyplatil několik dní před koncem loňského roku, tedy krátce předtím, než Václav Klaus případy, jako je Chvalovský a spol., amnestoval.

Obžaloba přitom v kauze úvěrových podvodů vyčíslila v jeho případě škodu na 140 milionů korun, 20,4 milionu marek a 6,6 milionu dolarů.

Filip byl společníkem a prokuristou ve firmě Českomoravská agrární společnost, v níž figuroval i bývalý fotbalový boss. A podle obžaloby Filip vystavoval směnky a podepsal s Komerční bankou několik úvěrů, které pak byly využity k jinému než deklarovanému účelu.

Nepřiměřenou délkou řízení i Hrad odůvodňuje zřejmě nejspornější článek amnestie, díky němuž má být 18 závažných a rozsáhlých případů zejména ekonomické kriminality ukončeno. Případ Ladislava Filipa tedy ukazuje, že ze stejného důvodu se mohou obžalovaní v těchto případech dočkat zastání i u nezávislých soudů.

O tom, že odškodnění náleží Ladislavu Filipovi, rozhodl soudce Vít Bičák. „Dosavadní délku trestního řízení lze považovat za extrémní,“ napsal Bičák v rozsudku v reakci na to, že vyšetřování případu trvá již bezmála 12 let.

Po celou tuto dobu má Ladislav Filip obstavené peníze na účtu a policejní plomba je i na jeho pozemku v Praze. Poslední rozsudek padl loni na podzim u Vrchního soudu v Praze, který šesti obviněným zrušil odsuzující rozsudek a vrátil věc znovu k městskému soudu.

„Přístup orgánů činných v trestním řízení v této věci byl tragikomický a konec celé věci v nedohlednu,“ zdůvodňuje advokát Michal Filip, proč se rozhodli se svým mandantem žalobu na stát podat.

Zástupci ministerstva spravedlnosti průtahy v kauze Chvalovský před soudem odmítli. Upozornili na to, že policie musela vyslechnout 58 lidí, byly vypracovány znalecké posudky a samotný spis dneska čítá více než 40 tisíc stran.

Soudce Bičák není jediný, kdo označil průtahy v kauze Chvalovský za nepřiměřené. Postoj v podobném duchu zformulovala Ladislavu Filipovi už v roce 2008 tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. „Zcela jednoznačně se lze ztotožnit s vašimi námitkami, že délka trestního řízení, které trvá více jak sedm roků, není přiměřená,“ uvedla Vesecká v dopise, který má Insider k dispozici.

Při výpočtu odškodného stanovil soudce s odkazem na dřívější verdikt Nejvyššího soudu částku ve výši 19 tisíc korun za každý rok, za který je Filip obviněn. Tuto částku pak ještě navýšil o 10 procent. V rozsudku to Bičák zdůvodňuje tím, že byl Filipovi obstaven majetek, nebo tím, že bylo zbytečně prodlužováno trestní řízení.

V současné době leží případ Chvalovského a spol. na stole Ústavního soudu, na který se obrátil soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka. Ten tvrdí, že Klausův pardon je v rozporu s ústavou, protože amnestii neprojednala vláda. Podobný argument ve svých stížnostech uvádějí i žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Radek Nohl

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy