Ministr Kohout vrací do úřadu hrdinu Srbovy éry

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 8. 2013 11:53
Ministr zahraničí v Rusnokově vládě Jan Kohout stejně jako jeho kolegové obměňuje v resortu klíčové pozice, aniž by byl ve funkci potvrzen Parlamentem. Změny to nejsou ani tak rozsáhlé, jako důležité.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Ministr zahraničí v Rusnokově vládě Jan Kohout stejně jako jeho kolegové obměňuje v resortu klíčové pozice, aniž by byl ve funkci potvrzen Parlamentem.

Stačil už vyměnit vedení generální inspekce svého ministerstva, což je kontrolní orgán, který podle reglementu dohlíží, aby se v diplomacii po všech stránkách dodržovaly předpisy, a dosadil jména hodná pozoru.

Do čela inspekce především vrátil Vladimíra Válkyho, kterého předtím v dubnu 2011 odvolal Karel Schwarzenberg po známé aféře s údajně předraženými počítačovými zakázkami pro resort zahraničí. Kohoutův předchůdce to udělal s vysvětlením, že potřebuje někoho, kdo by postupoval „razantněji“.

Dalším návratem na ministerstvo je pak jmenování Válkyho zástupce – tím se nově stal František Lhota, který stál v čele inspekce jako zástupce ředitele (jmenován přímo ředitelem byl v roce 2001) v nechvalně známé éře ministra Jana Kavana a jeho generálního sekretáře Karla Srby. Tedy člověka, který seděl několik let ve vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové (v roce 2010 byl po osmi letech podmíněně propuštěn z vězení) a s nímž se táhly případy řady podivných zakázek, za všechny snad jmenujme Český dům (trestní stíhání letos v lednu zastavila Klausova amnestie) nebo kauzu zámku Štiřín (byl zproštěn viny).

Války působil v čele resortní inspekce už v letech 1993-8, kdy ho nahradil právě jeho nynější zástupce František Lhota. Pracoval pak v resortu například na přípravě EXPO 2005, v útvaru hlavního účetního, byl velvyslancem v Angole. Do čela inspekce se vrátil za ministra Jana Kohouta v dubnu 2010, jen pár týdnů před volbami, a jak lze vyčíst z předchozích informací, vydržel ve funkci zhruba rok.

Linka na Hrad?

Bývalý ministr Jan Kavan si zprvu nemohl na působení Františka Lhoty vzpomenout s tím, že s ním spolupracovala spíš náměstkyně Opolecká.

"Matně si na pana Lhotu pamatuju. Vypracovával zprávy, zda jednání toho či onoho diplomata odpovídají předpisům ministerstva. Ty zprávy byly velmi užitečné a zabýval se jimi i tehdejší náměstek Hynek Kmoníček," vzpomněl si posléze exministr Kavan.

Hynek Kmoníček je teď ředitelem zahraničního odboru prezidentské kanceláře.

Ve funkci ředitele generální inspekce skončil František Lhota v době střídání Zemanovy a Špidlovy vlády v roce 2002. Cyril Svoboda, ministr Špidlova kabinetu, si už na okolnosti Lhotova odchodu nepamatuje.

"Úplně přesně si to po těch letech už nepamatuji," řekl Svoboda našemu deníku. Podle něj Lhota v době Svobodova nástupu na ministerstvo už "dosloužil a byl na cestě na nějaký zahraniční post".

"Zjistili jsme nějaké nepořádky. O některých spisech se dochovala poznámka, že byly skartovány a pak se našly, některé tajné materiály se naopak ztratily," vzpomíná na onu dobu před 11 lety exministr Svoboda.

Ví, kam sáhnout

Ministerstvo zahraničí na dotaz Insideru změny potvrdilo. "Ing. Vladimír Války je ředitelem odboru generální inspekce a interního auditu od 16. 7. 2013, Ing. František Lhota je zástupcem ředitele odboru generální inspekce a interního auditu od 22. 7. 2013," napsal jako odpověď tiskový odbor ministerstva.

Otázku, zda ministru Kohoutovi nevadí, že František Lhota působil na ministerstvu v čele kontrolního orgánu právě v době kauz Karla Srby, ponechalo tiskové oddělení bez odpovědi.

Zdroj z ministerstva Insideru ke Kohoutovým personálním změnám řekl, že nejsou ani tak rozsáhlé, jako důležité. "Kvantitativně to není nijak dramatické. Jde spíše o význam postů. A skandální je, jací lidé jsou odvoláváni a jací na jejich místa jmenováni," řekl zdroj, který chce pochopitelně vzhledem k tomu, co se v úřadu děje, zůstat v anonymitě.

Nejsou to jediné změny

Mezi drobnější změny patří nástup Ivety Chmielové Dalajkové na pozici zástupkyně šéfa personálního odboru. Podle odpovědi ministerstva na náš dotaz nastoupila k 29. červenci.

"Je to aktivní členka ODS. Z toho je vidět, že to není běžná politická výměna, spíše bych to označil za střídání klik na ministerstvu," komentuje tuto personální změnu už citovaný zdroj z ministerstva.

S manželem Ivety Chmielové Jurajem (exministrem zahraničí ve Fischerově vládě) stále ještě běží soud kvůli zakázkám z doby jeho mise v Austrálii (například za studii o cestování v Pacifiku zaplatil jeho úřad 1,5 milionu korun). Chmiel se hájí tím, že důkazy jsou účelové a vše proběhlo na pokyn ministerstva.

Obměny nastaly i v sestavě náměstků. Jak už je známo, ministr Kohout odvolal náměstkyni Věru Kuchyňovou Šmigolovou, kariérní diplomatku, která se mimo jiné podílela na vyjednávání se Spojenými státy o radaru v brdských lesích. Teď je Šmigolová "zvláštní zmocněnkyní pro vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA" a je řízena přímo ministrem.

Náměstkem se naopak stal Karel Borůvka, kterého odvolal exministr Schwarzenberg v roce 2011 z postu ředitele sekce, pod kterého spadaly i IT zakázky - ministerstvo tehdy důvod nesdělilo, podle zdroje Aktuálně.cz to ale bylo v souvislosti s už zmíněnou aférou, která stála místo i znovu povolaného šéfa inspekce Válkyho.

Jan Němec

Foto: Vojtěch Marek/Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy