Microsoft Surface znejistěl znalce. Vítejte v 90. letech, nebo nové éře?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 6. 2012 14:04
Foto: Tomáš Kunc

IT byznys – Apple a jeho iPad mají mít od podzimu konkurenci. Americká skupina Microsoft se chystá uvést na trh vlastní tablet Surface, který bude založen na operačním systému Windows 8. Analytici ovšem varují, že bude firma soupeřit hlavně sama se sebou. Insider nabízí výběr z prvních reakcí a úvah, které po oznámení firmy zaplavily globální síť.

Surface bude dostupný ve dvou verzích a podle většiny recenzentů, kteří ho měli možnost prozkoumat i "osahat" vypadá opravdu zajímavě. První varianta bude založena na tradičních čipech Intel Corp., druhá na mikroprocesorech ARM. Jedna verze váží 680 gramů, druhá má pak hmotnost 910 gramů. Součástí obou variant bude kryt, z něhož po rozložení vznikne klávesnice.

Právě tu zatím většina expertů považují za největší výhodu nového produktu. Výrazně totiž podle nich v budoucnu zkomplikuje rozhodování, zda si pořídit klasický notebook, nebo tento druh tabletu.

Myšlenka už má ale i své kritiky. "Většina lidí si navykla na ovládání pomocí dotyku. To, že jim nabídnete klávesnici, může působit jako krok zpět. Něco jako: Vítejte v 90. letech," citoval list Patch Monday analytika Paula Wallbanka.

Redaktoři z The New York Times se dokonce táží, zda je nový tablet vůbec tabletem. "Microsoft sestavil něco, co má klávesnici, trackpad a je plně vybavené jeho softwarem. Začíná to spíše vypadat jako notebook."

BusinessWeek má naopak jasno: "Kombinace klávesnice-kryt je skvělý nápad, který vás okamžitě donutí odložit plánovaný nákup jiného laptopu."

"Tablet-Computer od Microsoftu vypadá nádherně," notuje si s ním i Chicago Sun-Times: "Kdyby Apple vyrobil podobnou skvěle vybavenou věc, vybroval bych nadšením." Podle Sun-Times se Microsoftu povedlo vyrobit přístroj, který se nesoustředí jen na "konzumaci obsahu a zábavu", ale vskutku "ultraportable PC" pro práci.

Forbes však upozorňuje na možné riziko nové obchodní strategie, kvůli níž se Microsoft může stát "svým největším nepřítelem". Začne totiž konkurovat sám sobě, respektive firmám, na jejichž počítačích Windows nyní běží - například Dell, Asus, HP, Lenovo nebo Acer. "Tablety Surface totiž vypadají výrazně lépe než vše, co doposud tito výrobci předvedli," komentuje server Business Week.

PC Mag je pak plný pochyb, o co se Microsoft vlastně snaží. "Všichni vidí Apple a jeho úspěch, tak se do tabletů pouštejí taky. Je to hloupost. Víc podobných projektů zkrachovalo, než uspělo: vzpomeňte na BlackBerry Playbook, TouchPad od HP. Síla Apple je v podání, nikoliv ve strategii samotné."

Skeptici rovněž připomínají, že doposud nebyl Microsoft ve světě hardwaru nijak oslnivě neúspěšný. Hudební přehrávač Zune, který měl soupeřit s iPodem, upadl v zapomnění. Dominantně ovládnout trh se před deseti lety nepodařilo ani s Xboxem, byť patří mezi nejpoužívanější konzole.

V žebříčku největších globálních výrobců "touch zařízení" Microsoft nyní nefiguruje nijak. První místo v loňském roce obsadil právě Apple, následovaly Samsung a Amazon, který dodává na trh čtečky Kindle.

 

Právě se děje

Další zprávy