Masopustovo jméno jako cenný obchodní artikl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 5. 2012 13:54
S fotbalistovým jménem v současné době nejvíc pracuje Klub přátel Josefa Masopusta. Ale jeho hospodaření je neprůhledné.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Stačí, aby jeho jménem nazvali turnaj středoškolských týmů, a hned se na stadion Na Julisce osobně dostaví vyslanec mocné miliardářské organizace - Mezinárodní fotbalové asociace FIFA.

Josef Masopust je stále ikonou světového fotbalu a jeho jméno cennou značkou.

Insider už včera popsal neznámou kapitolu Masopustova života. Vojenská rozvědka komunistického Československa vedla na nejlepšího hráče tuzemské historie spis. Masopustovi v něm dala krycí jméno Slalomář.

S fotbalistovým jménem v současné době nejvíc pracuje Klub přátel Josefa Masopusta. Před rokem mu uspořádali opulentní oslavu 80. narozenin. Zítra budou prvnímu českému držiteli Zlatého míče odhalovat bronzovou sochu u Julisky, a to za účasti ministra obrany Alexandra Vondry. Přesně před padesáti lety totiž ve finále MS v Chile Masopust skóroval.

A v červnu Klub přátel J. Masopusta zprostředkuje setkání stříbrných „Chilanů“ s jejich tehdejšími brazilskými soupeři, a to v brazilském Sao Paulu.

Když se šéfa Klubu přátel Josefa Masopusta Jiřího Hory zeptáte, jaké peníze přes toto občanské sdružení protékají, odvětí vám: „To je interní věc.“

Dozvíte se také, že „hospodaření KPJM je v dobrých a zodpovědných rukou a že má sdružení dostatek peněz na to, aby mohlo financovat a realizovat své cíle.“

Zmíněný Klub přátel Josefa Masopusta založil před rokem a půl i dceřinou obchodní společnost KPJM agency, s. r. o. Ta má dva jednatele, Petra Procházku a Davida Orálka z Bíliny. Ale jak hospodaří, to se nedozvíte. Výroční zpráva společnosti totiž v obchodním rejstříku schází.

Na gratulačním večeru v luxusním pražském hotelu Ambassador se loni u příležitosti Masopustových osmdesátin sešlo 450 hostů. Deník Aktuálně.cz tehdy informoval, že pořadatelé sehnali na oslavy sedmimístnou částku.

Masopustovi se pak gratulovalo také u příležitosti vyhlašování Fotbalisty roku. Na akci do Stavovského divadla dorazil i prezident FIFA Sepp Blatter a Masopustův slavný soupeř v portugalském dresu Eusébio.

Blatterova FIFA pak přispěla i na projekt Klubu přátel JM – už zmíněný turnaj žáků středních škol Pohár Josefa Masopusta. Jeho finále se minulý týden hrálo na Julisce. Akci sponzorovala Česká spořitelna, Všeobecná zdravotní pojišťovna, CTS Group a patrně menší sumou devět dalších firem.

„FIFA na akci přispěla materiálním vybavením,“ vyprávěl Hora. Insider byl na místě přítomen a v červeném tričku s nápisem FIFA viděl jen ženu z organizačního štábu v důchodovém věku...

Kolik peněz ale skrze gratulační večer či skrze tento turnaj Klubem přátel J. Masopusta a jeho obchodním „eseróčkem“ proteklo, to Hora odmítá sdělit.

Jméno Josefa Masopusta nese i fotbalový stadion v Mostě a mládežnická akademie propojená s Baníkem Most a Baníkem Souš.

Ředitelem této akademie býval Josef Tancoš, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ČSSD. Ten úzce spolupracuje s vedením klubu v Souši, je také členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.

Tancoš byl přímo propojen s firmou Seductus, která v Ústeckém kraji patřila mezi čtyři subjekty, které si mezi sebou rozdělovaly takřka všechny dotace z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

I projekt Akademie Josefa Masopusta spoléhal na silný dotační přísun peněz, tyto naděje se ale nenaplnily. „Původně jsme měli střediska v několika obcích, z ekonomických důvodů se ale všechno zredukovalo na Most a Souš,“ vysvětluje Stanislav Salač, který dnes akademii řídí.

Mimochodem, i poslanec Josef Tancoš se na Pohár Josefa Masopusta na Julisce přišel podívat. „Domluvil nám schůzku s Michalem Haškem, předsedou Asociace krajů ČR,“ vysvětluje Jiří Hora z Klubu přátel J. Masopusta. Jednotlivé kraje pak nad soutěží převzaly záštitu.

A kdybyste si teď náhodou koupili v knihkupectví druhé, doplněné vydání knihy Petra Feldsteina Fotbal jménem Masopust, pak vězte, že i autorská práva k této knize drží Klub přátel Josefa Masopusta.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy