Masopustovo jméno jako cenný obchodní artikl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 5. 2012 13:54
S fotbalistovým jménem v současné době nejvíc pracuje Klub přátel Josefa Masopusta. Ale jeho hospodaření je neprůhledné.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Stačí, aby jeho jménem nazvali turnaj středoškolských týmů, a hned se na stadion Na Julisce osobně dostaví vyslanec mocné miliardářské organizace - Mezinárodní fotbalové asociace FIFA.

Josef Masopust je stále ikonou světového fotbalu a jeho jméno cennou značkou.

Insider už včera popsal neznámou kapitolu Masopustova života. Vojenská rozvědka komunistického Československa vedla na nejlepšího hráče tuzemské historie spis. Masopustovi v něm dala krycí jméno Slalomář.

S fotbalistovým jménem v současné době nejvíc pracuje Klub přátel Josefa Masopusta. Před rokem mu uspořádali opulentní oslavu 80. narozenin. Zítra budou prvnímu českému držiteli Zlatého míče odhalovat bronzovou sochu u Julisky, a to za účasti ministra obrany Alexandra Vondry. Přesně před padesáti lety totiž ve finále MS v Chile Masopust skóroval.

A v červnu Klub přátel J. Masopusta zprostředkuje setkání stříbrných „Chilanů“ s jejich tehdejšími brazilskými soupeři, a to v brazilském Sao Paulu.

Když se šéfa Klubu přátel Josefa Masopusta Jiřího Hory zeptáte, jaké peníze přes toto občanské sdružení protékají, odvětí vám: „To je interní věc.“

Dozvíte se také, že „hospodaření KPJM je v dobrých a zodpovědných rukou a že má sdružení dostatek peněz na to, aby mohlo financovat a realizovat své cíle.“

Zmíněný Klub přátel Josefa Masopusta založil před rokem a půl i dceřinou obchodní společnost KPJM agency, s. r. o. Ta má dva jednatele, Petra Procházku a Davida Orálka z Bíliny. Ale jak hospodaří, to se nedozvíte. Výroční zpráva společnosti totiž v obchodním rejstříku schází.

Na gratulačním večeru v luxusním pražském hotelu Ambassador se loni u příležitosti Masopustových osmdesátin sešlo 450 hostů. Deník Aktuálně.cz tehdy informoval, že pořadatelé sehnali na oslavy sedmimístnou částku.

Masopustovi se pak gratulovalo také u příležitosti vyhlašování Fotbalisty roku. Na akci do Stavovského divadla dorazil i prezident FIFA Sepp Blatter a Masopustův slavný soupeř v portugalském dresu Eusébio.

Blatterova FIFA pak přispěla i na projekt Klubu přátel JM – už zmíněný turnaj žáků středních škol Pohár Josefa Masopusta. Jeho finále se minulý týden hrálo na Julisce. Akci sponzorovala Česká spořitelna, Všeobecná zdravotní pojišťovna, CTS Group a patrně menší sumou devět dalších firem.

„FIFA na akci přispěla materiálním vybavením,“ vyprávěl Hora. Insider byl na místě přítomen a v červeném tričku s nápisem FIFA viděl jen ženu z organizačního štábu v důchodovém věku...

Kolik peněz ale skrze gratulační večer či skrze tento turnaj Klubem přátel J. Masopusta a jeho obchodním „eseróčkem“ proteklo, to Hora odmítá sdělit.

Jméno Josefa Masopusta nese i fotbalový stadion v Mostě a mládežnická akademie propojená s Baníkem Most a Baníkem Souš.

Ředitelem této akademie býval Josef Tancoš, člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ČSSD. Ten úzce spolupracuje s vedením klubu v Souši, je také členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.

Tancoš byl přímo propojen s firmou Seductus, která v Ústeckém kraji patřila mezi čtyři subjekty, které si mezi sebou rozdělovaly takřka všechny dotace z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

I projekt Akademie Josefa Masopusta spoléhal na silný dotační přísun peněz, tyto naděje se ale nenaplnily. „Původně jsme měli střediska v několika obcích, z ekonomických důvodů se ale všechno zredukovalo na Most a Souš,“ vysvětluje Stanislav Salač, který dnes akademii řídí.

Mimochodem, i poslanec Josef Tancoš se na Pohár Josefa Masopusta na Julisce přišel podívat. „Domluvil nám schůzku s Michalem Haškem, předsedou Asociace krajů ČR,“ vysvětluje Jiří Hora z Klubu přátel J. Masopusta. Jednotlivé kraje pak nad soutěží převzaly záštitu.

A kdybyste si teď náhodou koupili v knihkupectví druhé, doplněné vydání knihy Petra Feldsteina Fotbal jménem Masopust, pak vězte, že i autorská práva k této knize drží Klub přátel Josefa Masopusta.

 

Právě se děje

Další zprávy