Magický trojúhelník NWR stojí na jednom z vrcholů, a ne na jedné ze stran

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 4. 2014 17:03
Dohoda NWR s českým státem o Paskovu, ceny uhlí pro další čtvrtletí a jednání s věřiteli o restrukturalizaci trhu – to je „magický trojúhelník“ NWR, který může určit budoucnost firmy
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Dohoda NWR s českým státem o Paskovu, ceny uhlí pro další čtvrtletí a jednání s věřiteli o restrukturalizaci trhu – to je „magický trojúhelník“ NWR, který může určit budoucnost firmy. Potíž je v tom, že trojúhelník nespočívá na jedné ze stran, ale balancuje na jednom z vrcholů. A tímto vrcholem jsou budoucí ceny uhlí.

Role cen, za které bude své uhlí NWR prodávat, již delší dobu prosakuje napříč tématy, která jsou pro tuto společnost kritická.

Podmíněný útlum Paskova

Podle návrhu dohody, který má v rukou ministerstvo průmyslu a obchodu, nesmí referenční cena koksovatelného uhlí na trzích klesnout pod 110 dolarů za tunu. Jinak dohoda státu a NWR neplatí. K takovému kroku dojde sice až poté, co tato mezní cena nebude dodržena ve třech po sobě jdoucích čtvrtletích, ale pokud vezmeme v úvahu nejisté vyhlídky, pak to není podmínka snadná.

Referenční hladina evropských cen koksovatelného uhlí se v prvních třech měsících tohoto roku pohybovala kolem 140 dolarů za tunu. Pro druhé čtvrtletí údajně spíše klesá, než roste.

Na tomto pozadí NWR vykazuje několik let po sobě soustavný pokles prodejních cen. V roce 2013 prodávala koksovatelné uhlí v průměru za 98 eur za tunu, tj. cca 130 dolarů za tunu. Podle předběžných indikací společnosti byly průměrné ceny v prvním čtvrtletí 2014 cca 91 eur, tj. necelých 125 dolarů za tunu. To není daleko od sjednané cenové hranice a možná že pozornost věnovaná cenám uhlí v dohodě naznačuje, že ve druhém čtvrtletí ceny uhlí na trhu tento limit protnou.

Podmíněný úspěch oddlužení

I když o průběhu jednání společnosti s věřiteli není prakticky nic známo, asi se nebudeme příliš mýlit, když prodejním cenám i zde přisoudíme klíčovou úlohu. Čím lepší a stabilnější vyhlídky prodejních cen budou, tím snáze může být dosaženo snížení dluhové zátěže společnosti, ať již odkladem splatnosti dluhu, nebo přeměnou části dluhu na akcie, nebo dokonce částečným odpuštěním.

V případě neúspěchu jednání zůstává osud společnosti jen v rukou akcionářů. Závisí pak na jejich finanční síle a ochotě doplnit finanční zdroje společnosti ve jménu zachování její solventnosti.

V současné době to proto nebude lehké. Odpovědi na některé z otázek, které se nacházejí ve vrcholech magického trojúhelníku NWR, bychom snad mohli znát do konce dubna.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy