Mimořádná zpráva

Lubomír Zaorálek by mohl být uklizen do Bruselu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 5. 2013 13:01
Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje. Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje.

Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi (místopředseda ČSSD se hlásí k lidem, kteří před deseti lety v parlamentní volbě nedali Zemanovi – ač kandidátovi ČSSD – svůj hlas a tím ho z volby prezidenta vyřadili). Část sociální demokracie sympatizující se Zemanem proto zamýšlí obětovat Zaorálka pro dobré vztahy s Hradem a odsunout jej do Bruselu jako českého eurokomisaře.

Nový tým Evropské komise se bude skládat až po zdejších volbách a nová vláda bude rozhodovat, zda v komisi nechá současného eurokomisaře Štefana Füleho, nebo ho vymění.

Štefan Füle by rád zůstal, i když na přímý dotaz Insideru dává vyhýbavou odpověď, že se něčím takovým ještě nezabýval. Füle je kariérním diplomatem a nestojí za ním žádná politická lobby.

Jak se v ČSSD s Lubomírem Zaorálkem hraje, zjistil Insider od mnoha vlivných straníků z obou stranických pólů.

„Bylo by dobré mít Hrad na naší straně,“ říká jeden z členů vedení ČSSD, který je pro odsunutí Lubomíra Zaorálka do Bruselu. „Je to jedna z variant,“ dodává další vlivný politik ČSSD blízký Hradu.

I Sobotkova strana připouští, že takové úvahy se ve straně diskutují, ale je samozřejmě rezervovanější. „Zaznamenal jsem to, ale myslím, že Zaorálek by z toho nebyl nijak nadšen,“ říká člen širšího vedení ČSSD nakloněný předsedovi.

Blízcí spolupracovníci Miloše Zemana otevřeně říkají, že se jim nápad umístit Lubomíra Zaorálka v Evropské komisi líbí, ale zdůrazňují, že v této věci nic nepodnikají.

Samotný Lubomír Zaorálek komentuje možnosti jít do Bruselu podobně jako už zmiňovaný Štefan Füle. Rozdělování funkcí před vítězstvím ve volbách je prý nesmysl. „Naše dohoda s Bohuslavem Sobotkou je ministerstvo zahraničí. Shodli jsme se, že je to nejlepší varianta, a to platí,“ říká ale také Lubomír Zaorálek.

Příznivci Bohuslava Sobotky v sociální demokracii pak připomínají klíčový důvod, který ve strategické hře mezi Hradem, Sobotkou a zemanovci v ČSSD hraje naopak pro Zaorálka jako šéfa české diplomacie. Spolu s Vladimírem Špidlou a Jiřím Dienstbierem je Sobotkovým spojencem a jeho obranou proti vlivu prezidenta v ČSSD.

O Jiřím Dienstbierovi se mimochodem už v kuloárech Lidového domu mluví jako o případném kandidátovi na lídra kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Ty se s největší pravděpodobností budou konat ve stejném termínu jako sněmovní volby  v Česku.

Martina Machová

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy