Lubomír Zaorálek by mohl být uklizen do Bruselu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 5. 2013 13:01
Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje. Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje.

Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi (místopředseda ČSSD se hlásí k lidem, kteří před deseti lety v parlamentní volbě nedali Zemanovi – ač kandidátovi ČSSD – svůj hlas a tím ho z volby prezidenta vyřadili). Část sociální demokracie sympatizující se Zemanem proto zamýšlí obětovat Zaorálka pro dobré vztahy s Hradem a odsunout jej do Bruselu jako českého eurokomisaře.

Nový tým Evropské komise se bude skládat až po zdejších volbách a nová vláda bude rozhodovat, zda v komisi nechá současného eurokomisaře Štefana Füleho, nebo ho vymění.

Štefan Füle by rád zůstal, i když na přímý dotaz Insideru dává vyhýbavou odpověď, že se něčím takovým ještě nezabýval. Füle je kariérním diplomatem a nestojí za ním žádná politická lobby.

Jak se v ČSSD s Lubomírem Zaorálkem hraje, zjistil Insider od mnoha vlivných straníků z obou stranických pólů.

„Bylo by dobré mít Hrad na naší straně,“ říká jeden z členů vedení ČSSD, který je pro odsunutí Lubomíra Zaorálka do Bruselu. „Je to jedna z variant,“ dodává další vlivný politik ČSSD blízký Hradu.

I Sobotkova strana připouští, že takové úvahy se ve straně diskutují, ale je samozřejmě rezervovanější. „Zaznamenal jsem to, ale myslím, že Zaorálek by z toho nebyl nijak nadšen,“ říká člen širšího vedení ČSSD nakloněný předsedovi.

Blízcí spolupracovníci Miloše Zemana otevřeně říkají, že se jim nápad umístit Lubomíra Zaorálka v Evropské komisi líbí, ale zdůrazňují, že v této věci nic nepodnikají.

Samotný Lubomír Zaorálek komentuje možnosti jít do Bruselu podobně jako už zmiňovaný Štefan Füle. Rozdělování funkcí před vítězstvím ve volbách je prý nesmysl. „Naše dohoda s Bohuslavem Sobotkou je ministerstvo zahraničí. Shodli jsme se, že je to nejlepší varianta, a to platí,“ říká ale také Lubomír Zaorálek.

Příznivci Bohuslava Sobotky v sociální demokracii pak připomínají klíčový důvod, který ve strategické hře mezi Hradem, Sobotkou a zemanovci v ČSSD hraje naopak pro Zaorálka jako šéfa české diplomacie. Spolu s Vladimírem Špidlou a Jiřím Dienstbierem je Sobotkovým spojencem a jeho obranou proti vlivu prezidenta v ČSSD.

O Jiřím Dienstbierovi se mimochodem už v kuloárech Lidového domu mluví jako o případném kandidátovi na lídra kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Ty se s největší pravděpodobností budou konat ve stejném termínu jako sněmovní volby  v Česku.

Martina Machová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy