Lubomír Zaorálek by mohl být uklizen do Bruselu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 5. 2013 13:01
Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje. Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Lubomír Zaorálek sice patří mezi sociální demokraty, kteří mají na první pohled jisté místo (ministra zahraničí) v očekávané příští vládě, v politickém zákulisí se to však zpochybňuje.

Problémem je Zaorálkův komplikovaný vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi (místopředseda ČSSD se hlásí k lidem, kteří před deseti lety v parlamentní volbě nedali Zemanovi – ač kandidátovi ČSSD – svůj hlas a tím ho z volby prezidenta vyřadili). Část sociální demokracie sympatizující se Zemanem proto zamýšlí obětovat Zaorálka pro dobré vztahy s Hradem a odsunout jej do Bruselu jako českého eurokomisaře.

Nový tým Evropské komise se bude skládat až po zdejších volbách a nová vláda bude rozhodovat, zda v komisi nechá současného eurokomisaře Štefana Füleho, nebo ho vymění.

Štefan Füle by rád zůstal, i když na přímý dotaz Insideru dává vyhýbavou odpověď, že se něčím takovým ještě nezabýval. Füle je kariérním diplomatem a nestojí za ním žádná politická lobby.

Jak se v ČSSD s Lubomírem Zaorálkem hraje, zjistil Insider od mnoha vlivných straníků z obou stranických pólů.

„Bylo by dobré mít Hrad na naší straně,“ říká jeden z členů vedení ČSSD, který je pro odsunutí Lubomíra Zaorálka do Bruselu. „Je to jedna z variant,“ dodává další vlivný politik ČSSD blízký Hradu.

I Sobotkova strana připouští, že takové úvahy se ve straně diskutují, ale je samozřejmě rezervovanější. „Zaznamenal jsem to, ale myslím, že Zaorálek by z toho nebyl nijak nadšen,“ říká člen širšího vedení ČSSD nakloněný předsedovi.

Blízcí spolupracovníci Miloše Zemana otevřeně říkají, že se jim nápad umístit Lubomíra Zaorálka v Evropské komisi líbí, ale zdůrazňují, že v této věci nic nepodnikají.

Samotný Lubomír Zaorálek komentuje možnosti jít do Bruselu podobně jako už zmiňovaný Štefan Füle. Rozdělování funkcí před vítězstvím ve volbách je prý nesmysl. „Naše dohoda s Bohuslavem Sobotkou je ministerstvo zahraničí. Shodli jsme se, že je to nejlepší varianta, a to platí,“ říká ale také Lubomír Zaorálek.

Příznivci Bohuslava Sobotky v sociální demokracii pak připomínají klíčový důvod, který ve strategické hře mezi Hradem, Sobotkou a zemanovci v ČSSD hraje naopak pro Zaorálka jako šéfa české diplomacie. Spolu s Vladimírem Špidlou a Jiřím Dienstbierem je Sobotkovým spojencem a jeho obranou proti vlivu prezidenta v ČSSD.

O Jiřím Dienstbierovi se mimochodem už v kuloárech Lidového domu mluví jako o případném kandidátovi na lídra kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Ty se s největší pravděpodobností budou konat ve stejném termínu jako sněmovní volby  v Česku.

Martina Machová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy