Liga chce samostatnost a 20 milionů. Berbr velí: Kdepak, plaťte vy!

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2013 12:11
To, o čem mluví Berbr, představuje tak zásadní změny stanov a dalších norem, že se jeví takřka nereálné, že by se něco takového stihlo připravit ještě před červnovou valnou hromadou.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Vymanit se ze struktur fotbalové asociace a řídit si své věci po svém. To je vize Ligové fotbalové asociace, jejímž lídrem je Dušan Svoboda z pražské Sparty.

Liga by chtěla být samostatná už od příští sezony. A jak zjistil Insider, od Peltovy Fotbalové asociace ČR by kromě požehnání chtěla do vínku ještě 20 milionů korun, takříkajíc na rozjezd.

Zásadně proti takové vizi se ale staví Roman Berbr. Ten je sice formálně „pouhým“ řadovým členem výkonného výboru FAČR, tedy jakési Peltovy fotbalové vlády, a také šéfem Plzeňského KFS, ale ve skutečnosti jde o jednoho z nejmocnějších mužů českého fotbalu. Už jen v souvislosti s tím, že bude ovládat většinu hlasů na blížící se červnové valné hromadě. Dodejme, že volební…

„Liga už v podstatě veškerou autonomii má, své věci si řídí sama. Jestli si myslí, že jí projekt samostatnosti přinese nějaké peníze navíc, tak nepřinese. Naopak. Jestli si teď vyhlásí samostatnost, tak si na mě vzpomeňte, že někdy v roce 2017 se budou zase vracet zpátky,“ říká Berbr.

Ten zastává filozofii: Ať si jdou, když chtějí, ale s těmi penězi to v tom případě bude přesně naopak! „Mám k dispozici smlouvy, kterými se řeší vztahy profesionálních lig a asociací v Německu, Španělsku, Portugalsku… A všude to funguje opačně, než si představují. To znamená: nikoli že by asociace platila lize, ale ten finanční tok jde přesně obráceně,“ říká Berbr pro Insider.

„Mládež totiž nepatří lize, ale hnutí. A na mládež by měli přispívat. Takže po nich budu chtít 25–30 milionů z jejich budgetu ročně,“ prezentuje svou vizi.

Zároveň by se podle něj taková změna musela odrazit při rozdělení moci ve fotbalové asociaci.

„Liga teď má ve výkonném výboru FAČR čtyři zástupce. Jenže my jsme teď udělali famózní věc, spočítali jsme se,“ připomíná projekt registrace členství. „To pak snadno zjistíte, že liga má 10 000 členů, zatímco my,“ myslí zbytek asociace, tedy zástupce nižších soutěží, „my máme 250 000 členů. Když to přepočítáte na počet členů výkonného výboru, tak by to lize vycházelo na půl člověka ve VV FAČR. To znamená, že z něj 3,5 zástupce ligy musí odejít. Aby neřekli, tak jim tam necháme jednoho celého, abychom nikoho nepřeřízli, ale čtyři tam být v žádném případě nemůžou.“

To, o čem mluví Berbr, představuje tak zásadní změny stanov a dalších norem, že se jeví takřka nereálné, že by se něco takového stihlo připravit ještě před červnovou valnou hromadou.

Návrh smlouvy mezi Ligovou fotbalovou asociací a FAČR leží Peltovi už řadu měsíců v šuplíku. „Ta smlouva nemá význam, dokud by něco takového neposvětila valná hromada,“ uvědomuje si Tomáš Paclík, vlastník Viktorie Plzeň.

„Podle mě se to před volební valnou hromadou v žádném případě nedá stíhat,“ říká Berbr. „A pokud by tu samostatnost chtěli, tak já valné hromadě řeknu: Když vám liga nic nedává, proč byste s tím měli souhlasit?“

Luděk Mádl

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy