Liga chce samostatnost a 20 milionů. Berbr velí: Kdepak, plaťte vy!

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2013 12:11
To, o čem mluví Berbr, představuje tak zásadní změny stanov a dalších norem, že se jeví takřka nereálné, že by se něco takového stihlo připravit ještě před červnovou valnou hromadou.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Vymanit se ze struktur fotbalové asociace a řídit si své věci po svém. To je vize Ligové fotbalové asociace, jejímž lídrem je Dušan Svoboda z pražské Sparty.

Liga by chtěla být samostatná už od příští sezony. A jak zjistil Insider, od Peltovy Fotbalové asociace ČR by kromě požehnání chtěla do vínku ještě 20 milionů korun, takříkajíc na rozjezd.

Zásadně proti takové vizi se ale staví Roman Berbr. Ten je sice formálně „pouhým“ řadovým členem výkonného výboru FAČR, tedy jakési Peltovy fotbalové vlády, a také šéfem Plzeňského KFS, ale ve skutečnosti jde o jednoho z nejmocnějších mužů českého fotbalu. Už jen v souvislosti s tím, že bude ovládat většinu hlasů na blížící se červnové valné hromadě. Dodejme, že volební…

„Liga už v podstatě veškerou autonomii má, své věci si řídí sama. Jestli si myslí, že jí projekt samostatnosti přinese nějaké peníze navíc, tak nepřinese. Naopak. Jestli si teď vyhlásí samostatnost, tak si na mě vzpomeňte, že někdy v roce 2017 se budou zase vracet zpátky,“ říká Berbr.

Ten zastává filozofii: Ať si jdou, když chtějí, ale s těmi penězi to v tom případě bude přesně naopak! „Mám k dispozici smlouvy, kterými se řeší vztahy profesionálních lig a asociací v Německu, Španělsku, Portugalsku… A všude to funguje opačně, než si představují. To znamená: nikoli že by asociace platila lize, ale ten finanční tok jde přesně obráceně,“ říká Berbr pro Insider.

„Mládež totiž nepatří lize, ale hnutí. A na mládež by měli přispívat. Takže po nich budu chtít 25–30 milionů z jejich budgetu ročně,“ prezentuje svou vizi.

Zároveň by se podle něj taková změna musela odrazit při rozdělení moci ve fotbalové asociaci.

„Liga teď má ve výkonném výboru FAČR čtyři zástupce. Jenže my jsme teď udělali famózní věc, spočítali jsme se,“ připomíná projekt registrace členství. „To pak snadno zjistíte, že liga má 10 000 členů, zatímco my,“ myslí zbytek asociace, tedy zástupce nižších soutěží, „my máme 250 000 členů. Když to přepočítáte na počet členů výkonného výboru, tak by to lize vycházelo na půl člověka ve VV FAČR. To znamená, že z něj 3,5 zástupce ligy musí odejít. Aby neřekli, tak jim tam necháme jednoho celého, abychom nikoho nepřeřízli, ale čtyři tam být v žádném případě nemůžou.“

To, o čem mluví Berbr, představuje tak zásadní změny stanov a dalších norem, že se jeví takřka nereálné, že by se něco takového stihlo připravit ještě před červnovou valnou hromadou.

Návrh smlouvy mezi Ligovou fotbalovou asociací a FAČR leží Peltovi už řadu měsíců v šuplíku. „Ta smlouva nemá význam, dokud by něco takového neposvětila valná hromada,“ uvědomuje si Tomáš Paclík, vlastník Viktorie Plzeň.

„Podle mě se to před volební valnou hromadou v žádném případě nedá stíhat,“ říká Berbr. „A pokud by tu samostatnost chtěli, tak já valné hromadě řeknu: Když vám liga nic nedává, proč byste s tím měli souhlasit?“

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy