Křetínský se stamilionů za Ligu mistrů zase nedočkal

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 8. 2014 16:16
Po Lize mistrů touží Sparta z několika důvodů. Soutěž je absolutní špičkou po stránce sportovní, tím pádem s sebou nese značnou prestiž, a to i v očích sponzorů. A navíc je velmi štědře honorovaná.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Tak zase nic. Luxusní fotbalová soutěž jménem Liga mistrů se pražské Letné opět vyhne. Sparta vypadla už ve třetím předkole s průměrným soupeřem ze švédského Malmö. A vlastník klubu Daniel Křetínský už tuší, že si Sparta na svůj provoz nejspíš zase nevydělá. Ledaže by prodala dva nejlepší hráče: Ladislava Krejčího s Josefem Hušbauerem.

„Je to rána, krutá skutečnost,“ hodnotil porážku 0:2 ve Švédsku trenér Vítězslav Lavička. Na Letné sice Sparta předtím vyhrála 4:2, nicméně v součtu obou utkání byl lepší soupeř, nastřílel totiž víc gólů na půdě soupeře.

Po Lize mistrů touží Sparta z několika důvodů. Soutěž je absolutní špičkou po stránce sportovní, tím pádem s sebou nese značnou prestiž, a to i v očích sponzorů. A navíc je velmi štědře honorovaná.

Startovné za šest zápasů v základní skupině Ligy mistrů činí 8,6 milionů eur. To je při současném kurzu 239 milionů korun. Což je částka, která s naplněním rozpočtu pomůže každému klubu. I Spartě, která je dlouhodobě prodělečná.

Jedna miliarda a 79 milionů k tomu. To je kumulovaná ztráta Sparty za osm sezon, kdy je klub nepřetržitě v červených číslech. Tou osmou položkou byla ztráta 190 milionů, jež se vázala k sezoně 2012/13 a informovala o ní výroční zpráva Sparty z letošního ledna, čerstvější údaje nejsou k dispozici.

Ty díry v rozpočtu pravidelně dolepují vlastníci klubu, jimiž jsou skupina J&T, jež drží 60 procent akcií, a Daniel Křetínský. „Předpokládali jsme, že Ligu mistrů budeme hrát tak třikrát v průběhu pěti let. Ukázalo se, že ten odhad neodpovídá realitě,“ říká mladý miliardář.

Do Sparty vstoupil v létě 2004 a Ligu mistrů si užil jen v prvních dvou sezonách svého působení na Letné. Naposledy se Champions League hrála na Letné 7. prosince 2005, zápas s Thunem skončil 0:0. Od té doby Sparta buď neprošla kvalifikací, nebo se do ní vůbec neprobojovala v národní soutěži.

Letos Sparta ve druhém předkole rozstřílela Levadii Talinn, následně vypadla s Malmö. Stačilo přitom dostat se přes něj alespoň do posledního předkola Ligy mistrů, které už je honorováno sumou 2,1 milionu eur (58,4 mil. Kč). Další případný postup už by Spartu dostal do skupiny s paušálním příjmem 239 milionů a prémiemi 27,8 milionu korun za vítězství a poloviční sumou za remízu.

Místo toho se teď Sparta musí spokojit se soutěží útěchy, dostane možnost hrát play off Evropské ligy. Jenže za start v něm dostane toliko 4 miliony a za případný postup do skupiny 36 milionů korun. Výhra v ní je za 5,5 milionu, nerozhodný výsledek za poloviční částku. V Evropské lize se tedy dá vydělat zhruba 6x méně než v Champions League.

A to Spartě, která vykazuje roční náklady na provoz ve výši 318 milionů korun, z toho 150 milionů na hráče a trenéry, nestačí.

Je tu ovšem způsob, jak absenci stamilionů z Ligy mistrů nahradit. Server transfermarkt.de vyčísluje tržní cenu záložníka Josefa Hušbauera na 3 miliony eur (83,4 mil. korun), u Ladislava Krejčího na 4,5 mil. eur (125 mil. Kč). Před nedávnem odmítla Sparta nabídku Newcastlu na oba fotbalisty, zájem na trhu o ně přetrvává.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy