Křetínského Sparta navrhovala utajeného svědka a zvláštní tribunál

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 1. 2013 13:30
Celá konstrukce podle všeho spadla – a zbyl jen prostor na spekulace, kdo měl být oním utajovaným svědkem. V zákulisí v tomto ohledu padá především jméno rozhodčího Kociána, ale nutno dodat, že jde pouze o neverifikovatelný dohad.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Měli bychom člověka, který by byl ochoten přijít s novým svědectvím. Ale měl by podmínku, že by se nikde na veřejnosti nesmělo objevit jeho jméno.

Několik zdrojů deníku Insider potvrdilo, že právě s tímto návrhem oslovila vedení fotbalové asociace před několika dny fotbalová Sparta. Samozřejmě v souvislosti s vyšetřováním korupční aféry v českém fotbale.

Standardní postup je přitom takový, že si svědka předvolá disciplinární komise, v odvolacím řízení pak případně i Odvolací a revizní komise FAČR.

Obsah výpovědi může být utajen, ale jména předvolaných osob se zveřejňují. A ani zasedání komisí nejsou tajná, takže na případné svědky mohou ve svazové budově číhat zástupci médií.

I kdyby se však jednání komisí utajilo, je na místě předpoklad, že někdo z jejich členů by tajemství stejně neudržel.

Proto přišla Sparta s vizí, že by se za účelem vyslechnutí utajovaného svědka mohl sestavit jakýsi tribunál, jehož členy by byli předseda asociace Miroslav Pelta, první místopředseda Jindřich Rajchl, šéf disciplinárky Jiří Golda a předsedkyně „odvolačky“ Markéta Haindlová.

S tím, že zápis z výslechu muže X před tímto tribunálem by pak při zachování anonymity oné osoby sloužil jako relevantní důkazní materiál pro práci disciplinární i odvolací komise.

„Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odvětil na dotaz Insideru ohledně výše popsaných vizí Jiří Golda.

To Markéta Haindlová, předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR, byla otevřenější a potvrdila, že podobné úvahy probíhaly. „Ale došli jsme k názoru, že taková netradiční forma výslechu by odporovala dvojstupňovému systému rozhodování a projednávání případů v disciplinárních a odvolacích řízeních.“

Celá konstrukce tím podle všeho spadla – a zbyl jen prostor na spekulace, kdo měl být oním utajovaným svědkem. V zákulisí v tomto ohledu padá především jméno rozhodčího Radka Kociána, ale nutno dodat, že jde pouze o neverifikovatelný dohad.

Už krátce poté, co o údajných korupčních praktikách spojených se zápasem Jablonec-Plzeň (0:2) napsali asociaci sudí Tomáš Adámek a Pavel Býma, se v zákulisí často skloňovala varianta, že dopis číslo 3 pošle na Strahov právě Kocián.

Ten tehdy odmítl s Insiderem o celé věci komunikovat. „Momentálně s vámi nemůžu hovořit, jsem zcela pracovně vytížen doprovodem slovenského národního mužstva v Olomouci,“ napsal v SMS. To bylo v listopadu.

Když se ho Insider snažil kontaktovat nyní, telefon nebral a na SMS neodpověděl.

V inkriminovaném utkání Jablonec-Plzeň, v němž měl Martin Svoboda, řečený Chřestýš, podle Adámka sichrovat výhru hostí sumou 200 000 korun právě pro hlavního rozhodčího, přitom Kocián v žádné roli nefiguroval.

Zastával ale roli asistenta např. v podezřelém jarním utkání Plzeň - České Budějovice (4:0). Kocián v něm chybně doporučil hlavnímu sudímu Královcovi, aby uznal domácím branku ve 36. minutě. Řekl mu tehdy, že si je stoprocentně jist, že domácí Bakoš před gólem nezahrál rukou. Záznam ho pak usvědčil z omylu, ale Královec na Kociánovu radu branku uznal.

Systém Sportradar zaznamenal u tohoto utkání podezřele vysoký náběr sázek na to, že v duelu padne vyšší počet branek. FAČR proto tehdy celý případ předala k prošetření policii.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy