Krejčířův stín

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 7. 2013 14:04
Insider hovořil s autorem fotografií z útoku na Radovana Krejčíře. Je jím Sean Newman – bývalý šéf marketingu a tiskový mluvčí Emanuella "Loollyho" Jacksona – známého jihoafrického mafiánského bosse a majitele sítě striptýzových barů, který se stal v JAR Krejčířovým nejlepším přítelem. Když byl však Lolly před třemi roky zavražděn, policie Krejčíře zařadila mezi podezřelé...
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Jen chvilku po bizarním pokusu o vraždu uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice se na Twitteru objevily fotky, které následky atentátu – jak vystřiženého z filmu o Batmanovi – dokumentují. (Na podnikatele vystřelilo 12 hlavní ukrytých za registrační značkou auta, v němž nikdo neseděl.)

Snímky následně zveřejnil server Eye Witness News, jehož reportérce Mandy Wienerové o střelbě řekl sám Krejčíř. A světová média, včetně českých, fotografie převzala.

Neinformovala už ale o tom, že jejich skutečným autorem je Sean Newman – bývalý šéf marketingu a tiskový mluvčí Emanuella "Loollyho" Jacksona – známého jihoafrického mafiánského bosse a majitele sítě striptýzových barů, který se stal v JAR Krejčířovým nejlepším přítelem.

Když byl však Lolly před třemi roky zavražděn, policie Krejčíře zařadila mezi podezřelé. Krom závodění v drahých autech a pořádání bujarých večírků spolu totiž tito nerozluční kamarádi prali špinavé peníze a Lolly Krejčířovi dlužil sumu v řádu milionu randů (kolem 17 milionů korun).

Sean Newman, autor už zmiňovaných fotografií, pro deník Insider uvedl, že jel kolem Krejčířovy zastavárny zlata a diamantů náhodou, že se mu místo činu hned po atentátu povedlo vyfotit jen shodou okolností. „Náhodou jsem projížděl,“ tvrdí.

Uprchlý český podnikatel, na nějž atentát cílil, ale pro Newmana není neznámou. Naopak. Krejčíře zná, dokonce prý dobře – mnohokrát se s ním osobně setkal.

Insideru potvrdil, že Loolly Jackson a Radovan Krejčíř byli nejlepší přátelé. I to, že se Krejčířovi podařilo infiltrovat nejvyšší patra jihoafrické mafiánské smetánky.

O tom, jak to v ní chodí, napsal knihu a Krejčířovi v ní věnoval celou jednu kapitolu.

Kniha se jmenuje Lolly Jackson. When Fantasy Becomes Reality (Když se fantazie stane skutečností) a krom Seana Newmana na ní oficiálně pracovali také Peter Piegl (novinář zodpovědný za literární podobu díla) a Karyn Maughanová (přední jihoafrická investigativní reportérka).

Newman Insideru potvrdil, že se na knize podílel i sám Krejčíř, a to jak mnoha rozhovory, tak i poskytováním informací „mimo záznam“.

Kapitola o Krejčířovi začíná fascinací nad tím, jak se český podnikatel vyrovnává s obviněními, kterým musí čelit.

"Směje se. Když mu řeknete, že je označován za bosse mafie, mozek místního podsvětí, a že je spojován minimálně se třemi ze sedmi vražd kolem impéria Teazers (Lollyho firma, pozn. redakce), včetně vraždy samotného Lollyho, směje se, protože to prý směšné je," píše se v knize.

"Nemám pro to vysvětlení, zdá se mi to jako vtip. Říkají, že jsem podezřelý z toho, že jsem zabil člověka, který mi byl velmi blízký. Vídal jsem se s ním jednou, dvakrát, nebo i třikrát týdně. Říkají, že jsem zabil Lollyho. Proč bych to dělal? Z jakého důvodu? Abych už nedostal zpět peníze, které mi dluží? Abych měl všechny ty potíže a dostával své peníze zpět déle než rok?" rozhořčoval se Krejčíř.

V jednom z rozhovorů v johannesburském Café Harbour, kam Krejčíř s Lollym minimálně jednou týdně chodili na "obědy", přesněji velkopanské hody a pitky, nicméně český podnikatel přiznal, že byl jedním z prvních, kdo po vraždě viděl Lollyho tělo. Přesně popsal místo činu a věděl i to, jak k vraždě došlo.

Vdova po Lollym ho navíc později obvinila, že si po jeho smrti činil nárok na víc, než mu náleželo.

Ať už se ale mezi kontroverzními podnikateli stalo před Lollyho smrtí cokoliv, trvá Newman na tom, že bývali opravdovými kamarády. Podle popisu v knize (která se na jihu Afriky mimochodem velmi dobře prodává) si žili přesně jako mafiánští bossové v klasických gangsterkách.

"Užili jsme spoustu srandy, byl velmi zábavný. Říkám vám, že kdyby tu teď seděl, bude nás všechny bavit. Byl král večírků. Záleželo mu na tom, aby se lidé jeho vtipům smáli. Byl velmi hodný a to je také důvod, proč jsem ho zval na svou oslavu narozenin i oslavu svého syna," vzpomíná Krejčíř.

Lolly mu prý chybí, a to nejvíc v neděli, kdy byli zvyklí vyrážet na "snídaně" – tedy ranní závody v rychlých vozech.

Přátelství obou mužů bylo natolik intenzivní, že se měl Lolly stát dokonce kmotrem Krejčířova druhého syna. To ale nakonec zakázala jeho žena Kateřina, jíž nebylo po chuti, že Lolly není Čech a katolík. Lolly, který se o tom dozvěděl těsně před porodem, tím prý byl "naprosto zdrcen".

Petr Jemelka

Úvodní snímek publikujeme se souhlasem jeho autora Seana Newmana. Jde o detail vozu, ze kterého se na Krejčíře střílelo.

 

 

Právě se děje

Další zprávy