Kraje před volbami: Platy nezveřejníme, lidé nejsou kompetentní je zkoumat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2012 7:31
Takový kraj Vysočina díky žádostem o zveřejnění platů odhalil, že následky nedokáže... odhalit. Zástupci regionu se domnívají, že odtajnění příjmů úředníků by způsobilo rozvrat vztahů a narušení rodinných, sousedských a přátelských vazeb. Zkrátka: „Nedozírnost škod způsobených tímto poskytnutím informace nelze dohlédnout.“
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Čtrnáct krajů a jen jeden jediný uznává, že lidé mají právo znát příjmy vrcholových úředníků, kteří jsou placeni z jejich peněz.

Rozsáhlý projekt deníků Aktuálně.cz a Insider ukázal, že kromě Jihočeského kraje reprezentovaného sociálním demokratem Jiřím Zimolou si zástupci ostatních regionů myslí, že do toho veřejnosti nic není.

Reakce byly všude prakticky stejné: Po opakovaných žádostech nakonec samosprávy zveřejnily, kolik si za svou práci vydělá hejtman a jeho náměstci. Peníze šéfů krajských úřadů a ředitelů odborů už odkrýt odmítly.

Ignorovaly tak nejen rozsudek Nejvyššího správního soudu, který úřadům už loni nařídil odtajnit platy úředníků hrazených z veřejných peněz. Současně šly i proti metodickému pokynu ministerstva vnitra, které u většiny z nich navíc odmítavé stanovisko zrušilo. Kraje je ale i napodruhé potvrdily.

A důvody? V drtivé většině jsou jak přes kopírák: dotčené osoby nedaly ke zveřejnění svých příjmů souhlas.

Občas ale kraje doplnily svá zamítavá stanoviska, která do redakce posílaly, pozoruhodnými výroky.

Tak třeba na úřadě Moravskoslezského kraje se zeptali svých šéfů odborů, proč si nepřejí zveřejnit své platy, a dorazila jim odpověď: „Mé bydliště je známo tím, že se v něm zdržují nepřizpůsobivé osoby, a jednou už mi byl vykraden byt. Nerada bych tento zážitek zopakovala.“

Další pracovnice téhož úřadu se obává, že by jí majetkový striptýz mohl „vyloučit z kolektivu jejích známých a blízkých.“

Šéf kanceláře Moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase zase upozorňuje, že je tu spousta jiných palčivých problémů, které je třeba řešit. „Nestojí o to, aby se jeho platové poměry staly předmětem zájmu sdělovacích prostředků jako zástupného problému sloužícího k zakrytí reálných a na reálná řešení čekajících společenských problémů,“ sepsal o tom záznam kraj.

Plzeňský kraj v čele se sociálním demokratem Milanem Chovancem nabádá k opatrnosti: veřejnost přece neumí posoudit, jestli si daný úředník peníze zasloužil.

„Z prostého sdělení částek nemůže nikdo vyvodit, zda poskytované finanční částky odpovídají práci daného vedoucího odboru či ředitele úřadu,“ píše úřad a dodává, že nejsme kompetentní zkoumat, zda je daná odměna adekvátní, či nikoli. A navíc, píší podřízení hejtmana Chovance, úředníci by se po zveřejnění svých platů přestali snažit: „To by přirozeně vedlo k tomu, že by museli řešit dilema, zda podávat nadstandardní výkony, dostávat mimořádné odměny a vystavovat se nekompetentnímu zkoumání, či nikoli.“

Kraj Vysočina zase díky žádostem o zveřejnění platů odhalil, že následky nedokáže... odhalit. Zástupci regionu se domnívají, že odtajnění příjmů úředníků by způsobilo rozvrat vztahů a narušení rodinných, sousedských a přátelských vazeb. Zkrátka: „Nedozírnost škod způsobených tímto poskytnutím informace nelze dohlédnout.“

Konec legrace: Co lze tedy z toho torza, které byly kraje ochotny poskytnout, vyčíst?

Díky přístupu Jihočeského kraje dnes třeba víme, že ředitelé krajských úřadů mohou brát za svou práci víc peněz než samotní hejtmani.

Hejtman Zimola si za rok 2011 vydělal celkem 999 522 korun, prémie žádné. Jeho náměstci dosáhli na 915 758 korun, rovněž bez odměn. Ředitel úřadu Jihočeského kraje si ve stejném období se všemi příplatky přišel na 1,1 milionu.

Na pozicích šéfů odborů na kraji si úředníci mohou přijít na zhruba šedesát tisíc měsíčně, ovšem se všemi příplatky a mimořádnými odměnami. Prémie těchto úředníků ale známe jen z jižních Čech, kde u nejlépe oceněného šéfa odboru dosáhly 191 tisíc korun za celý rok.

Průzkum Insideru také ukázal, že i mezi samotnými hejtmany jsou až stotisícové rozdíly. Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve stejné době jako Zimola inkasoval za svou práci 1,2 milionu korun, jeho náměstci pak ročně o sto tisíc korun méně.

Odpovědi krajů nadto odkryly, jak moc otevřené jednotlivé úřady jsou. Kromě toho, že v drtivé většině odmítly požadovaná data vydat, občas se tamní úředníci tvářili, že žádostem vlastně nerozumí. K žádosti o doplnění, která v praxi znamená jen hru o čas, například uvedli, že nevědí, co znamená spojení mimořádná odměna.

Jiné kraje - jako například Karlovarský - nemaskovaly už vůbec nic.

Informace o příjmech šéfa úřadu a ředitelů odborů vedení kraje odmítlo vydat. A místo uvedení cifry u hejtmana a náměstků poslali zástupci odkaz na zákon. „Hejtman pobírá za výkon funkce měsíční odměnu ve výši stanovené dle paragrafu 1 odst. 1 nařízení vlády č. 37/2003 Sb.“

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy