Kraje před volbami: Platy nezveřejníme, lidé nejsou kompetentní je zkoumat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2012 7:31
Takový kraj Vysočina díky žádostem o zveřejnění platů odhalil, že následky nedokáže... odhalit. Zástupci regionu se domnívají, že odtajnění příjmů úředníků by způsobilo rozvrat vztahů a narušení rodinných, sousedských a přátelských vazeb. Zkrátka: „Nedozírnost škod způsobených tímto poskytnutím informace nelze dohlédnout.“
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Čtrnáct krajů a jen jeden jediný uznává, že lidé mají právo znát příjmy vrcholových úředníků, kteří jsou placeni z jejich peněz.

Rozsáhlý projekt deníků Aktuálně.cz a Insider ukázal, že kromě Jihočeského kraje reprezentovaného sociálním demokratem Jiřím Zimolou si zástupci ostatních regionů myslí, že do toho veřejnosti nic není.

Reakce byly všude prakticky stejné: Po opakovaných žádostech nakonec samosprávy zveřejnily, kolik si za svou práci vydělá hejtman a jeho náměstci. Peníze šéfů krajských úřadů a ředitelů odborů už odkrýt odmítly.

Ignorovaly tak nejen rozsudek Nejvyššího správního soudu, který úřadům už loni nařídil odtajnit platy úředníků hrazených z veřejných peněz. Současně šly i proti metodickému pokynu ministerstva vnitra, které u většiny z nich navíc odmítavé stanovisko zrušilo. Kraje je ale i napodruhé potvrdily.

A důvody? V drtivé většině jsou jak přes kopírák: dotčené osoby nedaly ke zveřejnění svých příjmů souhlas.

Občas ale kraje doplnily svá zamítavá stanoviska, která do redakce posílaly, pozoruhodnými výroky.

Tak třeba na úřadě Moravskoslezského kraje se zeptali svých šéfů odborů, proč si nepřejí zveřejnit své platy, a dorazila jim odpověď: „Mé bydliště je známo tím, že se v něm zdržují nepřizpůsobivé osoby, a jednou už mi byl vykraden byt. Nerada bych tento zážitek zopakovala.“

Další pracovnice téhož úřadu se obává, že by jí majetkový striptýz mohl „vyloučit z kolektivu jejích známých a blízkých.“

Šéf kanceláře Moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase zase upozorňuje, že je tu spousta jiných palčivých problémů, které je třeba řešit. „Nestojí o to, aby se jeho platové poměry staly předmětem zájmu sdělovacích prostředků jako zástupného problému sloužícího k zakrytí reálných a na reálná řešení čekajících společenských problémů,“ sepsal o tom záznam kraj.

Plzeňský kraj v čele se sociálním demokratem Milanem Chovancem nabádá k opatrnosti: veřejnost přece neumí posoudit, jestli si daný úředník peníze zasloužil.

„Z prostého sdělení částek nemůže nikdo vyvodit, zda poskytované finanční částky odpovídají práci daného vedoucího odboru či ředitele úřadu,“ píše úřad a dodává, že nejsme kompetentní zkoumat, zda je daná odměna adekvátní, či nikoli. A navíc, píší podřízení hejtmana Chovance, úředníci by se po zveřejnění svých platů přestali snažit: „To by přirozeně vedlo k tomu, že by museli řešit dilema, zda podávat nadstandardní výkony, dostávat mimořádné odměny a vystavovat se nekompetentnímu zkoumání, či nikoli.“

Kraj Vysočina zase díky žádostem o zveřejnění platů odhalil, že následky nedokáže... odhalit. Zástupci regionu se domnívají, že odtajnění příjmů úředníků by způsobilo rozvrat vztahů a narušení rodinných, sousedských a přátelských vazeb. Zkrátka: „Nedozírnost škod způsobených tímto poskytnutím informace nelze dohlédnout.“

Konec legrace: Co lze tedy z toho torza, které byly kraje ochotny poskytnout, vyčíst?

Díky přístupu Jihočeského kraje dnes třeba víme, že ředitelé krajských úřadů mohou brát za svou práci víc peněz než samotní hejtmani.

Hejtman Zimola si za rok 2011 vydělal celkem 999 522 korun, prémie žádné. Jeho náměstci dosáhli na 915 758 korun, rovněž bez odměn. Ředitel úřadu Jihočeského kraje si ve stejném období se všemi příplatky přišel na 1,1 milionu.

Na pozicích šéfů odborů na kraji si úředníci mohou přijít na zhruba šedesát tisíc měsíčně, ovšem se všemi příplatky a mimořádnými odměnami. Prémie těchto úředníků ale známe jen z jižních Čech, kde u nejlépe oceněného šéfa odboru dosáhly 191 tisíc korun za celý rok.

Průzkum Insideru také ukázal, že i mezi samotnými hejtmany jsou až stotisícové rozdíly. Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve stejné době jako Zimola inkasoval za svou práci 1,2 milionu korun, jeho náměstci pak ročně o sto tisíc korun méně.

Odpovědi krajů nadto odkryly, jak moc otevřené jednotlivé úřady jsou. Kromě toho, že v drtivé většině odmítly požadovaná data vydat, občas se tamní úředníci tvářili, že žádostem vlastně nerozumí. K žádosti o doplnění, která v praxi znamená jen hru o čas, například uvedli, že nevědí, co znamená spojení mimořádná odměna.

Jiné kraje - jako například Karlovarský - nemaskovaly už vůbec nic.

Informace o příjmech šéfa úřadu a ředitelů odborů vedení kraje odmítlo vydat. A místo uvedení cifry u hejtmana a náměstků poslali zástupci odkaz na zákon. „Hejtman pobírá za výkon funkce měsíční odměnu ve výši stanovené dle paragrafu 1 odst. 1 nařízení vlády č. 37/2003 Sb.“

 

Právě se děje

Další zprávy