Kovandův advokát neuspěl u Picka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 12. 2013 15:27
Generálovým právníkům nevyšel jeden z plánů chystané obhajoby, Ministerstvo obrany odmítlo jejich nabídku na mimosoudní vyrovnání škody.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Advokátovi generála Milana Kovandy, který je obviněn ve sledovací části kauzy Jany Nagyové, nevyšel jeden z plánů chystané obhajoby.

Před zhruba třemi týdny nabídl ministerstvu obrany mimosoudní vyrovnání více než stotisícové částky, kterou zaplatili šéfové Vojenského zpravodajství z rozpočtu soukromé agentuře, již si najali na – podle žaloby nezákonné – sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Kromě toho, že projeví vstřícnost, se advokát ministerstva ptal, zda skutečně vyplacení částky považuje za škodu. Pokud by úřad odpověděl záporně, obhajoba by měla v ruce argument, jak napadnout jednu z konstrukcí obvinění.

Ministerstvo obrany však nabídku odmítlo a advokátovi Jiřímu Matznerovi odepsalo, že pokud zjistí, že Kovanda způsobil škodu, bude ji po něm vymáhat u soudu.

„S ohledem na skutečnost, že ve věci dosud probíhá trestní řízení, jsem nucen Vám sdělit, že Vaší žádosti nelze v zájmu řádného vyšetření celé věci vyhovět,“ uvádí se v dopise, jehož kompletní znění má redakce Insideru k dispozici.

Nelze vyhovět

Za sledování zaměstnanců Úřadu vlády zaplatilo Vojenské zpravodajství 125 300 korun. Zmíněná konstrukce žaloby stojí na tom, že peníze nebyly využity pro potřeby zpravodajství, protože Jana Nagyová nechala sledovat své podřízené ze soukromých důvodů – totiž aby se neprovalil její milostný poměr s premiérem Petrem Nečasem.

Ministerstvo v dopise Kovandovým advokátům dále uvedlo, že informace k případu bude poskytovat pouze orgánům činným v trestním řízení.

„Bude-li zjištěno, že České republice – Ministerstvu obrany byla jednáním obviněných v předmětné věci způsobena škoda, bude Česká republika – Ministerstvo obrany vystupovat v trestní věci jako poškozená a bude uplatňovat svůj případný nárok a svá práva,“ píše se v závěru dopisu.

Jinými slovy – pokud rozvědce vznikla škoda, bude ji ministerstvo vymáhat soudně a nepřistoupí na Kovandův návrh na vyrovnání.

Trumf jménem Pilc

Kovandův obhájce Jiří Matzner přesto míní, že ministerský dopis cestu k náhradě škody zcela nezavřel. „V případě, že se ministerstvo s žádostí o náhradu přihlásí tak, jak to ukládá zákon, tedy do začátku hlavního líčení, je zde stále čas na to, aby pan Kovanda případnou škodu uhradil,“ myslí si Matzner.

Podle něj by případ nakonec nemusel jít ani k soudu. „Pakliže by se jednalo jen o tu způsobenou škodu a ta by byla uhrazena, byla by zde možnost tu věc podmíněně zastavit,“ doufá Matzner.

Kovandova obhajoba může spoléhat také na příznivou výpověď současného šéfa rozvědky Rostislava Pilce. Ten při svém výslechu na policii uvedl, že interní šetření na Vojenském zpravodajství neprokázalo, že by „zakázkami pro Nagyovou“ byly porušeny předpisy útvaru.

Pohůnek Sněmovně

Jak už Insider uvedl, své kroky podniká i obhajoba druhého z obviněných Jana Pohůnka, který podle obvinění na Kovandovu žádost služby soukromé agentury pro Nagyovou zprostředkoval. Pohůnkovi advokáti se minulý týden obrátili na Poslaneckou sněmovnu se stížností.

Podle obhájce Michala Hráského byl vyšetřováním sledovací kauzy porušen zákon o Vojenském zpravodajství, který prý stanoví, že kontrolu rozvědky vykonává jen stálá sněmovní komise.

Pohůnek však na rozdíl od Kovandy na odpověď stále čeká – komise pro kontrolu zpravodajství totiž ještě není ustanovena.

KAREL HRUBEŠ

 

 

Právě se děje

Další zprávy