Klokaní válka je tu zas, teď o procenta za Kadlece

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 8. 2013 14:08
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Fotbalista Václav Kadlec přestoupil ze Sparty do Eintrachtu Frankfurt nad Mohanem – a má se fajn. V Česku se však mezitím rozehrává tvrdá válka vedená (nejen) o nasmlouvaná procenta z jeho aktuálního přestupu.

„Je to dvacet procent z transferu. A ty peníze patří do konkurzní podstaty,“ míní totiž Michal Vejsada, akcionář jedné z několika Bohemek, konkrétně té, co skončila v konkurzu. A zároveň té, co Václava Kadlece před lety vychovala.

„Já nevím, co tu kdo zase vykřikuje o nějakých dvaceti procentech?! Já vám to nepotvrdím, ani nevyvrátím. Jestli nějaká taková dohoda při Kadlecově přestupu z Bohemians 1905 do Sparty byla učiněna, nechť to zůstane jen mezi těmito dvěma kluby,“ říká Dariusz Jakubowicz, šéf Bohemians 1905. „To jsou interní věci, jsme zavázáni mlčenlivostí,“ staví příběh do stejné roviny Jakub Otava, člen představenstva Sparty.

Deníku Insider se přesto smlouva o přestupu Václava Kadlece z Bohemians 1905 do Sparty, uzavřená 18. 7. 2008, dostala do rukou. A můžete si ji v jeho dnešním vydání celou prohlédnout.

Kromě základní přestupní částky 8 milionů korun za tehdy šestnáctiletého hráče specifikuje i výkonnostní bonusy za jeho případné starty v dresu A-týmu Sparty či české reprezentace. A v bodě 3 pak výslovně mluví o tom, že poté, co dojde k přestupu hráče ze Sparty do třetího klubu, náleží Bohemians 1905 částka rovnající se 20 procentům z rozdílu mezi tím, co zjednodušeně řečeno Sparta od Kadlecova kupce zinkasuje, a tím, co za něj směrem k Bohemians 1905 úhrnně vydala.

Insider spočítal, že Sparta měla na výkonnostních bonusech doplatit za Kadlece 5,25 milionu korun, v součtu se základní přestupní sumou to tedy činí celkem 13,25 milionu korun.

Transferní suma za Kadlecův přestup do Frankfurtu nebyla oficiálně zveřejněna, německá média psala o 3,2 milionu eur (zhruba 82,5 milionu korun), v českém tisku se objevily spekulace až o 104 milionech korun.

Kolik tedy „hodí“ dvacetiprocentní participace na aktuálním Kadlecově přestupu? Pracujme s „německým“ číslem: od 82,5 milionu korun odečtěme vše, co měla Sparta vyplatit Bohemians včetně bonusů, tedy 13,25 milionu korun. Dostaneme se k rozdílu 69 a čtvrt milionu korun. A 20 procent z této sumy je 13,85 milionu korun.

Aby to bylo trochu komplikovanější, Insider zachytil spekulaci, že tuto pohledávku, zjednodušeně procenta z Kadlecova přestupu do Frankfurtu, už klub Bohemians 1905 před časem odprodal jinému subjektu. „To nepřichází do úvahy,“ odmítá však takové teze Dariusz Jakubowicz.

A jakou roli v tom všem hraje Vejsadova Bohemka v konkurzu? To je jednoduché. Soudní cestou si nárokuje veškeré peníze za Kadlece. Podobně jako za jeho předchůdce, který do bundesligy zamířil přímo z Bohemians 1905, tedy za Jana Morávka.

Kadlec i Morávek jsou odchovanci původní Bohemky, která v roce 2005 upadla do konkurzu. Hráči byli tehdy převedeni na nový subjekt Bohemians 1905, a to na základě smlouvy, jejíž platnost už soud zpochybnil.

Podstatné každopádně je, že se práva na Kadlece i Morávka objevila 1. 8. 2008 v soupisu konkurzní podstaty. Tehdejší správce Tuma ho tenkrát doplnil právě o práva na všechny hráče, kteří byli v Bohemians registrováni před pádem do konkurzu. O oprávněnosti tohoto kroku rozhodují soudy, Tumův soupis byl shledán neplatným, ale dalšího správce, Jana Draslara, soud vyzval, aby sestavil soupis nový. Kadlec s Morávkem (i další hráči) na něm figurují i nadále, opět se tedy k celé věci bude vyjadřovat soud.

Potíž je v tom, že Morávka už Bohemians 1905 prodali do Schalke, celkem za 2,25 milionu eur, přičemž Němci zaplatili jen 300 000 eur. A s vyplacením doplatku už několik let otálejí, což je vzhledem k situaci logické: vyplacení doplatku si totiž nárokuje jak klub Bohemians 1905, tak správce konkurzní podstaty „Vejsadovy“ Bohemky. Věc bude řešit německý soud.

Stejně tak správce nárokuje na splácení konkurzních pohledávek peníze, které Sparta vyplatila za Kadlece. A logicky se nyní tato skupina kolem Vejsady zajímá také o nasmlouvaná procenta z aktuálního přestupu Václava Kadlece do Německa.

Oba případy spojené s Morávkem a Kadlecem napadá žaloba na neopodstatněné obohacení klubu Bohemians 1905, kterou bude už v příštím měsíci řešit soud. (Zatím bez procent z frankfurtského transferu, to je příliš čerstvá záležitost.)

V případě Morávkova transferu bylo dokonce podáno trestní oznámení na tehdejší představitele Bohemians Lukáše Přibyla a Petra Svobodu, kteří tohoto hráče prodali bez vědomí a souhlasu správce konkurzní podstaty. Soud první instance jmenované potrestal, odvolací soud je však seznal nevinnými. Státní zástupce podal v této věci stížnost, kterou bude řešit Nejvyšší soud.

Václava Kadlece se klubu Bohemians 1905 podařilo prodat o 13 dní dříve, než tehdejší správce stačil zapsat práva na tohoto hráče do konkurzní podstaty. Proto se v této věci trestní stíhání nevede, správce vymáhá jen majetkovou škodu.

„Kauza Bohemians je největší problém českého fotbalu,“ říká opakovaně Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR. Zatím se mu účinný lék na uzdravení tohoto bolavého místa najít nepodařilo.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

Další zprávy