Kellnerova někdejší pravá ruka: Když usnou děti, začíná mi druhá směna

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 4. 2013 14:56
Od Zuzany Kubátové: profil Jiřího Šmejce o rozchodu s Kellnerem, Home Creditu i 18hodinové denní směně
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Léta se zakladatel skupiny PPF Petr Kellner a jeho pravá ruka, pětiprocentní akcionář Jiří Šmejc, skvěle doplňovali. „Jsme si hodně podobní, máme v mnohém na byznys stejný názor. A v něčem se lišíme, Kellner je dealmaker, baví ho dělat konkrétní obchod. Já mám blíž k řízení jednotlivých projektů,“ popisuje Šmejc dobře fungující tandem.

Přesto se z něj Kellnerův partner loni rozhodl vyskočit. Chce se postavit na vlastní nohy, získat nezávislost v rozhodování. „Je mi čtyřicet let, nejlepší doba pro to, postavit se na vlastní nohy,“ říká. Láká ho šance rozhodovat o svých penězích sám, bez silnějšího partnera. Nebojí se, že mu bude Kellnerovo vizionářství a intuice pro dobrý obchod chybět. Kde vidí riziko? „Nesmím se rozběhnout v obchodech moc do šířky, abych se v nich pak nezavařil. Největší kumšt bude nic nepřehnat,“ uvažuje.

Výslužka od Kellnera

Z PPF neodchází s prázdnou. Kellner mu za jeho pětiprocentní podíl v PPF vyplatil 458 milionů eur, kromě toho získal Šmejc 13,37 procenta Home Creditu a zároveň se ujal jeho řízení. V čele firmy už loni vystřídal dosavadního šéfa představenstva a generálního ředitele Alexandra Labaka.

Kromě akcií Home Creditu dostal na rozloučenou minoritní podíl v Air Bank a akcie, jež PPF držela v řecké Pireus Bank.

„Uchopení Home Creditu, to je teď můj hlavní cíl,“ říká Šmejc. Splátkovému klenotu Kellnerova impéria byl vždycky blízko a je považován za motor jeho úspěšné expanze v Rusku. Přesto jde ale o velkou změnu: „Je rozdíl sledovat firmu z pozice akcionáře a být přímo jejím CEO. Musíte se ponořit o dvě úrovně níž, řešit jiné věci než dřív.“

Šmejc se řízení firmy ujal s razancí až nečekanou. Home Credit v posledních měsících prošel řadou změn. Přišel nový finanční ředitel Pavel Horák, funkce Šmejcova náměstka se ujal Tomáš Kočka. Vedení si dalo nové cíle – zintenzivňuje asijskou expanzi, ruský byznys pod vedením Ivana Svítka posouvá k širšímu spektru finančních služeb. Mění se vnitřní mechanismy včetně systému porad a reportování mezi jednotlivými úrovněmi řízení.

Air Bank půjde do ciziny

Šmejc chystá i další nové projekty společné s Kellnerem. Tím nejzajímavějším je start zahraniční expanze tuzemské Air Banky. „Osvědčila se v Česku, které nám funguje jako laboratoř k testování nových produktů. Je čas jít s Air Bankou dál,“ říká Šmejc.

Kromě péče o byznys, který většinově zůstává Kellnerově PPF, se Šmejc s vervou pouští do vlastních projektů. Založil investiční skupinu EMMA (Emerging Markets Capital), pro niž má k dispozici stovky milionů eur. Počítá s tím, že pro začátek nainvestuje do dvou či tří velkých projektů – takových, jakým je privatizace třetinového podílu v řecké státní loterii OPAP. O tu se Šmejc uchází se dvěma řeckými partnery. S řeckým trhem má zkušenost už od vstupu PPF do Pireus Bank – což mimochodem nebyla právě úspěšná investice.

I přes potíže, v nichž se potácí řecká ekonomika, považuje Šmejc tuto zemi stále za investorsky perspektivní. Řecké investice byly přitom jedním z bodů, na něž měli s Kellnerem rozdílný pohled. „Petr Kellner věřil, že se v Řecku dají vydělat peníze, ovšem kdybych se tam odstěhoval a řídil byznys přímo na místě. Já to vidím jinak. Řecko je prostě lístek v loterii: někdo tam nevyhraje nic, ale jiný získá pořádný jackpot. Jde o to, máte-li dost na to, abyste si mohli takové riziko dovolit.“

Sám se do velkých řeckých investic pouštět zatím nehodlá, o riziko například v  OPAP se dělí s dalšími partnery – kromě řeckých byznysmenů Jorgose Melisanidise a Dimitrise Kopeluzose se na nabídce na koupi podílu v loterii podílejí i další české investorské skupiny, například Komárkova KKCG.

Pravou rukou je Kočka

Šmejcova nová firma EMMA je už personálně stabilizovaná, jejím tým tvoří 12 Čechů a tři místní zaměstnanci řecké pobočky.

Šmejcovou hlavní oporou je Tomáš Kočka, zkušený manažer PPF (ten zůstává zároveň jako Šmejcův zástupce ve vedení Home Creditu). Finanční šéfkou je Radka Fišerová, která přišla z televize Nova (tu Šmejc kdysi pomáhal Kellnerovi ovládnout). Investiční  příležitosti budou posuzovat dva analytici, Šmejc zatím prozradil jen jméno Michala Hlouště, který do EMMA přišel z ruské banky Nomos. Což signalizuje, že Šmejc hodlá svůj nový byznys hledat tam, kde uspěl v Kellnerových službách, tedy mimo jiné v Rusku.

Jak budou oba rozcházející se partneři vycházet, aby si navzájem nekonkurovali v nových aktivitách? Kromě toho, že Šmejc při odchodu z PPF podepsal nekonkurenční doložku a zavázal se bez expartnerova souhlasu neexpandovat v oborech, v nichž podniká Kellner, slíbili si oba muži, že budou své podnikatelské záměry vždy konzultovat. „Nerozcházíme se ve zlém, naše vztahy jsou velmi korektní,“ říká Šmejc.

Pracuji jako nikdy dřív

Jiří Šmejc není jediný čtyřicátník, který se letos rozhodl osamostatnit a odejít z velké finanční skupiny, v níž měl dosud podíl a výsadní pozici ve vedení.

Podobný krok nedávno oznámil jen o pár let starší Marián Kúšik, ten odchází z managementu skupiny Penta, jejímž je druhým největším akcionářem. Ale zatímco Kúšik chce samostatnost především proto, aby po létech velmi intenzivní práce mohl „zvolnit“ a víc si užívat života, u Šmejce je tomu naopak.  Jde mu prý hlavně o svobodu a nezávislost.

„Pracuji teď tak, jako snad nikdy dřív. Výjimkou není 16 až 18 hodin denně,“ říká. Lidé z jeho okolí to potvrzují: „Porady běžně máme od deseti večer do rána,“ tvrdí Šmejcův mluvčí Pavel Zuna a Šmejc souhlasí: „Když večer usnou děti, začíná mi další směna.“

Mimořádné  pracovní vypětí ale nehodlá snášet donekonečna, až se usadí nový systém řízení v Home Creditu a stabilizuje se tým v EMMA, hodlá Šmejc  zvolnit. A začít si užívat i příjemnějších stránek nově nabyté nezávislosti.

Zuzana Kubátová

 

 

Právě se děje

Další zprávy