Kellner jako chytrá horákyně. Dvě varianty telekomunikačního NE

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 9. 2013 13:45
Pro ambiciózního Kellnera, schopného investovat desítky miliard korun, je možnost poskytnout Čechům skutečnou mobilní konkurenci životní výzva. Obzvlášť když ví, že tuzemský trh je v pohybu.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Je to možná jak příběh o chytré horákyni. Petr Kellner nejde do aukce vyhlášené Českým telekomunikačním úřadem, ale jeho lidé ano.

Už je známo, že kromě T-Mobilu, Vodafonu a Telefóniky ČR se o nové kmitočty pro sítě LTE hlásí také společnosti Tasciane a Revolution Mobile. Tasciane patří Karlu Komárkovi (tomu, který pod Petra Kellnera koupil půlku nové Sazky a na konci října si spolu rozdají souboj o O2 Arenu).

Podívejme se ale spíš, co je známo o Revolution Mobile.

Firma, o které se říká, že kdysi vznikla za peníze Petra Kellnera, má s nejbohatším Čechem mnoho společného. Jejím jediným vlastníkem je Tomáš Budník, který pro Petra Kellnera připravoval start čtvrtého mobilního operátora pod značkou PPF Mobile. Kellner teď PPF Mobile oficiálně prodal Budníkovi. Ve firmě Revolution Mobile je dost lidí s minulostí z PPF, v dozorčí radě například zasedá Jana Studničková.

Celý příběh s Kellnerovým NE telekomunikační aukci tak nabízí dvě základní vysvětlení.

První, méně pravděpodobné: Kellner zahodil své telekomunikační ambice. Proč je tato varianta nepravděpodobná? Vrcholící aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě je rozhodující pro další miliardářův tuzemský byznys na řadu let dopředu. Poté, co opustil pojišťovnictví, jsou telekomunikace nejlogičtějším prostorem, do kterého se může pustit. Náhradní Kellnerovou vlajkovou lodí se po České pojišťovně mohla stát splátková společnost Home Credit, jenomže tu manažersky plně přenechal bývalému partnerovi Jiřímu Šmejcovi.

Pro ambiciózního Kellnera, schopného investovat desítky miliard korun, je možnost poskytnout Čechům skutečnou mobilní konkurenci životní výzva. Obzvlášť když ví, že tuzemský trh je v pohybu.

Druhé, pravděpodobnější: PPF nevyhovovala podmínka, podle níž 15 let po aukci nesmí spojit své síly s žádným jiným účastníkem tendru. Tedy: Kellner by nesměl koupit ani jednoho ze tří stávajících operátorů. Proto do aukce vysílá firmu, která mu de jure neříká pane, ale je ovládaná lidmi z jeho impéria, z něhož se - a to se otevřeně v pražském byznysu přiznává – ve skutečnosti nikdy neodchází.

Když Insider o Kellnerovu vstupu do telekomunikací psal počátkem tohoto roku, řekl mu zdroj důležitou poznámku: "Vybudovat novou síť je otázka nejméně dvou let, PPF chce nabídnout vlastní mobilní služby zhruba do roka. Projekt se přizpůsobí výsledku aukce, samozřejmě. Ale podle výsledku aukce Kellnerovi lidé zvolí určitou konkrétní cestu z celé řady variant, jež přicházejí v úvahu.“

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy