Kdo zaplatí za sousedku O2 areny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 5. 2013 12:02
Malá arena, tedy sportovní hala, která je tělo na tělo nalepená na obří O2 arenu v pražských Vysočanech, měla za Hušákových časů sloužit k tréninku hokejistů. Jenže pak se odporoučeli do propadliště insolvenčních dějin Aleš Hušák, stará Sazka i myšlenka dostavit tohle betonové minimonstrum. V sousedství O2 areny stojí už roky palác duchů. Projekt nyní resuscitují investiční skupina KKCG a architekti z firmy ATIP, jejichž dílem byla i O2 arena.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Malá arena, tedy sportovní hala, která je tělo na tělo nalepená na obří O2 arenu v pražských Vysočanech, měla za Hušákových časů sloužit k tréninku hokejistů. Jenže pak se odporoučeli do propadliště insolvenčních dějin Aleš Hušák, stará Sazka i myšlenka dostavit tohle betonové minimonstrum. V sousedství O2 areny stojí už roky palác duchů.

Projekt nyní resuscitují investiční skupina KKCG a architekti z firmy ATIP, jejichž dílem byla i O2 arena. Oznámili, že za necelou půlmiliardu (350–450 milionů korun) stihnou do dvou let kolaudaci dostavby, jejímž výsledkem má být centrum míčových sportů.

„Ještě není úplně jasné, v jakém investorském aranžmá se bude stavět,“ řekl deníku Insider Dan Plovajko, mluvčí KKCG, Komárkovy investiční skupiny, která v posledních měsících zintenzivnila své kontakty se sportovním prostředím.

Je jasné, že v nějaké podobě mezi investory KKCG bude, dokonce bude hrát rozhodující roli. Má na to, aby Malou arenu dostavěla sama, ale ještě raději by do celého projektu šla společně s Českým olympijským výborem, Českou unií sportu (dříve ČSTV) a městem Praha. První kontakty, zatím neformální, aby mohla být hala dostavěna jako PPP projekt, už se uskutečnily.

A i kdyby se o bezmála půlmiliardovou akci nakonec jako hlavní investor starala firma Bestsport Arena (pod ní patří O2 arena), ani tady by KKCG nezůstala stranou – spolu s PPF má v této firmě po reorganizaci hlavní slovo.

Není to projekt, kde je všechno předem rozhodnuté. Jeho návratnost je spočítána na dvacet let (nic moc!), navíc před dvěma lety Ernst & Young v podstatě varovali ve znaleckém posudku, že dostavět Malou arenu je ekonomický nesmysl. Tržní hodnotu hrubé stavby (v této podobě nyní hala stojí) odhadli na 0 Kč, slovy nula korun.

Sportovní holding Praha, majitel hokejové Sparty, uvažuje o výstavbě haly pro devět tisíc lidí pouhé dvě stanice metrem od místa, kde stojí plánovaná Malá arena – čili o konkurenci nemusí být nouze.

Ale kromě nepřehlédnutelných rizik jsou tu okolnosti stojící za pozornost.

Pokud dopadnou dobře námluvy KKCG s duem Jansta-Kejval a do dostavěné Malé areny se jako do svého sídla přestěhují ČOV a Česká unie sportu, bude mít KKCG spolehlivého dlouhodobého nájemníka – v dnešní době k nezaplacení.

A Malá arena by určitě pomohla i sousední obří sestře – už třeba jen tím, že by stoupla poptávka po cateringu, tedy všech těch lososech, pivu, vínu, klobásách a hranolkách, které zatím připravuje O2 arena jen pro sebe. Víc hladových krků = větší tržby.

Ale aby nezůstalo stranou to hlavní: postavit (dostavit) v Praze halu pro čtyři tisíce diváků může přinášet výdělky z akcí, které se dosud konaly jinde.

Zdeněk John 

 

 

Právě se děje

Další zprávy