Kdo nejvíce zpomaluje eurozónu? Řecko ani Španělsko to nejsou, říká expert Světové banky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 7. 2014 15:00
Paříž plánuje do roku 2017 ušetřit okolo 50 miliard eur, aby podpořila konkurenceschopnost a tvorbu pracovních míst. MMF ale již dříve varoval, že právě chystané škrty mohou ohrozit návrat k růstu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Hlavní brzdou eurozóny se začíná stávat Francie. „Její slabost je viditelná,“ prohlásil v neděli finanční ředitel Světové banky Bertrand Badré během ekonomického setkání, které pořádá sdružení Le Cercle des Économistes.

Pokud vláda v Paříži nezačne usilovněji tlačit na zlepšení růstu, tak podle ekonomů hrozí, že Francie zpomalí oživení v celé měnové unii.

Proč Francie neroste?

Tamní ekonomika v prvním čtvrtletí stagnovala a podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude růst za celý letošní rok činit 0,7 procenta. To je méně než dubnová předpověď, ve které fond počítal s růstem o procento. Francouzskou ekonomiku táhne dolů hlavně slabá spotřeba domácností, která se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 0,5 procenta.

Takzvaný index nákupních manažerů, který kromě výroby a nových objednávek sleduje i úroveň zaměstnanosti, rychlost dodávek či stav zásob na skladě, a vyjadřuje tak celkovou náladu v ekonomice, se tu v červnu propadl pod padesát bodů, což je pomyslná hranice mezi růstem a propadem aktivity.

Stejně tak se zvyšuje nezaměstnanost. Během května v zemi přibylo 24 800 lidí bez práce, míra nezaměstnanosti přesahuje 10 procent a na té by se měla držet až do roku 2016.

Zástupci MMF také oznámili, že se letos druhé největší ekonomice eurozóny nepodaří dodržet rozpočtový schodek na plánovaných 3,8 procenta HDP, místo toho by měl činit 4 procenta HDP.

Kromě deficitu má země problém i s vysokým vládním dluhem, který se loni dostal na 93,5 procenta HDP. „Míra byrokracie a štědrá sociální politika dělají své. Francie nikdy neměla blízko k umírněné rozpočtové politice,“ říká Michal Kozub z Home Credit.

Pomohou obří škrty?

Francouzský ministr financí Michel Sapin ale proti předpovědi, že by se země měla stát novým pacientem Evropy, protestuje. „Francie je obrovská evropská ekonomika s rozsáhlou průmyslovou základnou, vývojem a výzkumem. Nevím, jak bychom mohli být nemocní,“ říká Sapin.

Tamní vláda plánuje do roku 2017 ušetřit okolo 50 miliard eur, aby podpořila konkurenceschopnost a tvorbu pracovních míst. MMF ale již dříve varoval, že právě chystané škrty mohou ohrozit návrat k růstu.

Tereza Holanová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy